![Καθαιρεθείς ιερέας-ναρκέμπορος ασκεί το επάγγελμα του δικηγόρου](https://politis.com.cy/temp/images/220x143/cache_220x143_Crop_medium_817619_472966_24_07_26_212321.png)
![Πολίτης logo](images/politisLogo_white.png)
![Logicom logo](images/logicom-white.png)
Λουκάς Φουρλάς από τον ΔΗΣΥ, Γιώργος Γεωργίου από το ΑΚΕΛ και Κώστας Μαυρίδης από το ΔΗΚΟ είναι οι τρεις ευρωβουλευτές που, σύμφωνα με τα σημερινά εκλογικά αποτελέσματα, φαίνεται να συνεχίζουν στη σταδιοδρομία τους στο ευρωκοινοβούλιο.
Οι υπόλοιποι Κύπριοι ευρωβουλευτές, όπως προκύπτει μέχρι στιγμής, είναι ο 24χρονος Youtuber Φειδίας Παναγιώτου, ο Γεάδης Γεάδη εκ μέρους του ΕΛΑΜ και ο πρώην Υπουργός Υγείας Μιχάλη Χατζηπαντέλα, ο οποίος κερδίζει δεύτερη έδρα για τον ΔΗΣΥ.
Σύμφωνα με ανεπίσημες πληροφορίες, με καταμετρημένο το 100% των ψήφων παγκύπρια τα κόμματα και οι υποψήφιοι λαμβάνουν τα εξής ποσοστά:
ΔΗΣΥ: 24,8%
ΑΚΕΛ: 21,5%
Φειδίας Παναγιώτου: 19,4%
ΕΛΑΜ: 11,2%
ΔΗΚΟ: 9,7%
ΕΔΕΚ: 5,1%
Volt: 2,9%
ΔΗΠΑ: 2,2%
Οικολόγοι: 1,3%
Ενεργοί Πολίτες - Κυνηγοί: 1,2%
Κόμμα για τα Ζώα: 0,3%
Κίνημα Εθνικής Δράσης: 0,3%
Συνολικά, 63 υποψήφιοι και υποψήφιες διεκδίκησαν μια από τις 6 θέσεις της Κυπριακής Δημοκρατίας στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο για την επόμενη πενταετή θητεία (2024-2029). Πρόκειται για 45 άντρες και 18 γυναίκες, ποσοστό 71% και 29% αντίστοιχα.
Πολιτική Δημοσίευσης Σχολίων
Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.