![Live streaming: Και τώρα η Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 - Το Παρίσι υπόσχεται να μας μείνει αξέχαστη](https://politis.com.cy/temp/images/220x143/cache_220x143_Crop_medium_817592_1759841_24_07_26_203441.png)
![Πολίτης logo](images/politisLogo_white.png)
![Logicom logo](images/logicom-white.png)
Σε ανασκόπηση όλων των περιβαλλοντικών εγκλημάτων που συντελέστηκαν ή και συντελούνται ακόμη στη χώρα μας προέβη χθες το Κίνημα Οικολόγων- Συνεργασία Πολιτών ασκώντας δριμεία κριτική στην παρούσα κυβέρνηση και εξηγώντας γιατί επέλεξε να συμπορευτεί με τον Νικόλα Παπαδόπουλο στις επικείμενες προεδρικές εκλογές. Όπως τόνισε ο πρόεδρος του Κινήματος Γ. Περδίκης, σχολιάζοντας τις δημοσκοπήσεις που δείχνουν χαμηλή συσπείρωση των Οικολόγων για την υποψηφιότητα του κ. Παπαδόπουλου ανέφερε πως η επιλογή του προέδρου του ΔΗΚΟ ήταν η καλύτερη υπό τις περιστάσεις, εννοώντας τις άλλες επιλογές, για να προσθέσει πως μόλις πριν έναν μήνα το κίνημα έλαβε τη συλλογική του απόφαση και πως τώρα άρχισε η τεκμηριωμένη ανάλυση στους ψηφοφόρους του για την επιλογή του κ. Παπαδόπουλου. Κληθείς από τον «Π» πάντως να απαντήσει κατά πόσον υπάρχει πλήρης ταύτιση του υποψηφίου με το κίνημα σε σοβαρά περιβαλλοντικά θέματα, ειδικά στην Πάφο, που θεωρείται προπύργιο του ΔΗΚΟ, ο κ. Περδίκης εξήγησε πως δεν υπάρχει πλήρης ταύτιση καθώς αν υπήρχε ο κ. Παπαδόπουλος θα ήταν... Οικολόγος. Τόσο ο κ. Περδίκης όσο και η β’ αντιπρόεδρος του κινήματος Έφη Ξάνθου εξήγησαν πως οι κυβερνήσεις των δύο μεγάλων κομμάτων τις δύο τελευταίες πενταετίες έχουν δοκιμαστεί και έχουν αποτύχει συνεπώς θεωρούν ότι ήρθε η ώρα για αλλαγή, την οποία θα φέρει ο κ. Παπαδόπουλος.
«Η απερχόμενη κυβέρνηση δεν άδραξε την ευκαιρία που της έδωσε η κρίση για πραγματική αλλαγή του αναπτυξιακού μοντέλου και μια άλλη στάση απέναντι στη φύση και στον άνθρωπο» δήλωσε ο κ. Περδίκης απαριθμώντας τα όσα προέκυψαν τα τελευταία χρόνια πλαισιωμένος από την κ. Ξάνθου αλλά και τον βουλευτή Χαρ. Θεοπέμπτου:
Ο κ. Περδίκης αφού αναφέρθηκε και σε θέματα ευημερίας των ζώων άφησε για το τέλος «την αποτυχία της στη διαχείριση των στερεών και υγρών αποβλήτων. Παρά τη μικρή πρόοδο που σημειώθηκε στις ποσότητες που ανακυκλώνονται και παρά την αρχικά σωστή απόφαση για αλλαγή των σχεδιασμών της προηγούμενης κυβέρνησης, για δημιουργία ενός ακόμα άχρηστου και προβληματικού ΧΥΤΑ, στη συνέχεια ’κατάφερε’ αυτή η κυβέρνηση να πιάσει πάτο σε όλα σχεδόν τα ζητήματα που αφορούν τη διαχείριση των αποβλήτων, με αποτέλεσμα η Κύπρος να έχει υποστεί βαριά τιμωρία (με αναστολή) από την ΕΕ, να κινδυνεύει και για άλλες καταδίκες και το χειρότερο, το νησί μας να έχει μετατραπεί σε έναν απέραντο σκουπιδότοπο». Κλείνοντας έκανε ευγενική υπενθύμιση, στον γενικό εισαγγελέα να ετοιμάσει επιτέλους τους όρους εντολής για τον διορισμό ερευνητικής επιτροπής που θα εξετάσει τις ευθύνες της κυβέρνησης για την αποτυχία εφαρμογής των σχεδιασμών για το ΟΕΔΑ Λεμεσού. Σε διευκρινίσεις που ζήτησε ο «Π» ο κ. Περδίκης ανέφερε πως δεν πρόκειται τώρα που κλονίζεται η Νομική Υπηρεσία να επιτείνει την κρίση αλλά η καθυστέρηση είναι αδικαιολόγητη, τόνισε. «Δεν έχουμε μνήμη χρυσόψαρου» εξήγησε για να καταλήξει πως οι σχέσεις του κινήματος με τη Νομική Υπηρεσία δεν είναι οι καλύτερες λόγω σειράς θεμάτων που καθυστερούν.
Πολιτική Δημοσίευσης Σχολίων
Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.