Μπαρτσελόνα-Ρεάλ: Κράτησε το αήττητο με δέκα! (video)

ΠΟΛΙΤΗΣ NEWS Δημοσιεύθηκε 6.5.2018
Καταλανοί και Μαδριλένοι έμειναν στο ισόπαλο 2-2 στο 176ο clasico της La Liga κι οι μπλαουγκράνα έφτασαν πιο κοντά στο να τελειώσουν τη σεζόν αήττητοι

Το μεγαλύτερο βήμα για να ολοκληρώσει το φετινό πρωτάθλημα -που ήδη κατέκτησε- αήττητη έκανε το βράδυ της Κυριακής η Μπαρτσελόνα, που παρότι αγωνιζόταν για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο (αποβολή Σέρχι στο 45+), έμεινε στο 2-2 στο Καμπ Νου στο clasico με τη Ρεάλ!

Οι Μαδριλένοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα (στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο μισό της επανάληψης), αλλά δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη νίκη στην έδρα των Καταλανών, οι οποίοι έφτασαν τους 87 βαθμούς και τους μένουν οι αγώνες με Βιγιαρεάλ, Λεβάντε και Σοσιεδάδ για να γίνουν η πρώτη ομάδα στη La Liga που κατακτά αήττητη το πρωτάθλημα.

Η Ρεάλ, από την άλλη, με την εκτός έδρας ισοπαλία που πήρε στο clasico έφτασε τους 72 βαθμούς και βρίσκεται στο -3 από τη δεύτερη Ατλέτικο, που έχει όμως αγώνα περισσότερο. Βεβαίως, οι Μαδριλένοι έχουν το μυαλό τους στραμμένο στον τελικό του Champions League (26/5) όπου θα διεκδικήσουν το μεγάλο three-peat.

Το σκορ άνοιξε στο 10' ο Σουάρες, ενώ ο Ρονάλντο ισοφάρισε στο 15'. Ο Πορτογάλος ήταν πολύ δραστήριος, όμως παρά τις ευκαιρίες του δεν κατάφερε να βρει δεύτερο γκολ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 1-1. Ο Μέσι στο 53' έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τους μπλαουγκράνα, αλλά ο Μπέιλ με γκολάρα στο 72' διαμόρφωσε το τελικό 2-2, σε ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες δικαιούνταν από ένα πέναλτι που δεν τους δόθηκε.

Στοιχεία που ενδιαφέρουν...

• Ο Λιονέλ Μέσι έφτασε τα 26 γκολ σε clasicos (ρεκόρ), 18 εκ των οποίων στη La Liga (ρεκόρ), ενώ 7 από τα 18 είναι στο Καμπ Νου (ρεκόρ)

• Τα πιο πρόσφατα 7 γκολ του Μέσι σε clasicos πρωταθλήματος ήταν στο Μπερναμπέου – Αυτό ήταν το πρώτο του στο Καμπ Νου από τον Οκτώβριο του 2012

• Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έφτασε τα 12 γκολ σε clasicos (όλων των διοργανώσεων) που έγιναν στο Καμπ Νου και είναι πρώτος στη λίστα (11 ο Μέσι, 9 ο Χέντο, 7 ο Πούσκας)

• Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έφτασε τα 18 γκολ σε clasicos (εντός-εκτός) και ισοφάρισε το ρεκόρ του Αλφρέντο Ντι Στέφανο ως πρώτος σκόρερ της Ρεάλ κόντρα στην Μπαρτσελόνα

• Κριστιάνο Ρονάλντο (449) και Λιονέλ Μέσι (551) σημείωσαν μαζί 1.000 γκολ για Ρεάλ και Μπαρτσελόνα αντίστοιχα

• Ο Λιονέλ Μέσι αγωνίστηκε σε 35 διαδοχικά clasicos, ισοφαρίζοντας το σχετικό ρεκόρ του Πάκο Χέντο

• Μέσι, Ινιέστα και Ράμος έφτασαν τις 38 συμμετοχές σε clasicos και βρίσκονται πίσω μόνο από Τσάβι (42), Χέντο (42) και Σαντσίς (43)

• Ο Καρίμ Μπενζεμά έγινε ο πρώτος παίκτης της Ρεάλ φέτος που φτάνει σε διψήφιο αριθμό τόσο στα γκολ (11) όσο και στις ασίστ (10)

• Η τελευταία φορά που η Ρεάλ έπαιξε με αριθμητική υπεροχή στο Καμπ Νου ήταν τον Νοέμβριο του 2009, για 26 λεπτά (από το 62’, αποβολή Μπουσκέτς), μέχρι που στο 88’ δέχθηκε κι αυτή κόκκινη κάρτα (Ντιαρά)

• H Mπαρτσελόνα παραμένει χωρίς νίκη σε τέσσερα σερί εντός έδρας clasicos (όλων των διοργανώσεων) για πρώτη φορά από το 2002-2003

Ο αγώνας...

Η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, με τον Βαράν στο 3’ να σώζει στην προσπάθεια του Σουάρες, όμως ο Ουρουγουανός κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 10ο λεπτό (1-0), σουτάροντας με τη μία μετά τη σέντρα ακριβείας του Σέρχι Ρομπέρτο στο δεύτερο δοκάρι!

Η ισοφάριση από τη Ρεάλ (1-1) ήρθε γρήγορα, με τον Ρονάλντο στο 15’ να σκοράρει από κοντά μετά από κεφαλιά-πάσα του Μπενζεμά!

Ο Πορτογάλος στο 24’ είχε μια άστοχη κεφαλιά, ο Κρόος στο 26’ σούταρε έξω και στο επόμενο δίλεπτο ο Ρονάλντο έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα γκολ του και της ομάδας του, καθώς στο 27’ ο Τερ Στέγκεν τον νίκησε σε τετ-α-τετ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο CR7 σούταρε μόλις έξω!

Ο Κριστιάνο ήταν πρωταγωνιστής και στη φάση του 38ου λεπτού αλλά η κεφαλιά του μετά το γέμισμα του Μαρτσέλο ήταν άστοχη, ενώ στο 42’ απείλησε μετά από πολλή ώρα η Μπαρτσελόνα, με τον Μέσι να προσπαθεί να περάσει τον Νάβας ανεπιτυχώς, καθώς ο Κοσταρικανός έπεσε και πρόλαβε να βάλει το χέρι του στην μπάλα.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Μπαρτσελόνα έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω -ορθής- αποβολής του Σέρχι Ρομπέρτο για εκτός φάσης κτύπημα στον Μαρτσέλο.

Ο Μέσι δεν έκανε πολλά πράγματα στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο… ξεκίνησε με γκολ. Μετά από εκπληκτική ενέργεια, ο Αργεντινός άδειασε δυο αμυντικούς και με υπέροχο σουτ έκανε το 2-1 στο 53ο λεπτό!

Με αριθμητική ισορροπία η Ρεάλ ήταν καλύτερη, αλλά η Μπαρτσελόνα ήταν ανώτερη παίζοντας με δέκα παίκτες και ήταν αυτή που έδειχνε πιο κοντά στο επόμενο γκολ, ίσως κι επειδή ο τρομερός Ρονάλντο του πρώτου μέρους αποχώρησε τραυματίας στο ημίχρονο.

Στο 55’ ο Σουάρες σκόραρε αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ στον Ράκιτιτς, στο 58’ ο Παουλίνιο, ο οποίος αντικατέστησε τον Ινιέστα που αποθεώθηκε, «έξυσε» το δοκάρι, ενώ στο 63’ η εκτέλεση φάουλ του Μέσι σταμάτησε στο τείχος.

Σταδιακά η Μπαρτσελόνα έχασε μέτρα και η Ρεάλ ήταν αυτή που πίεζε, όμως έστω κι έτσι ο Μέσι έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3-1, με τον Νάβας να βγαίνει νικητής στο τετ-α-τετ.

Κι αφού ο Αργεντινός δεν «καθάρισε», οι Μαδριλένοι κατάφεραν να φέρουν εκ νέου το ματς στα ίσα, με τον Μπέιλ στο 72’ να κάνει το 2-2 με ένα φοβερό μονοκόμματο σουτ!

Στο 76’ η Ρεάλ δικαιούταν πέναλτι για ανατροπή του Μαρτσέλο από τον Άλμπα όμως δεν δόθηκε, όπως και νωρίτερα στους Καταλανούς, στο 81’ το δυνατό σουτ του Μόντριτς έφυγε πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο επόμενο δίλεπτο η Μπαρτσελόνα απείλησε δις με τον Μέσι, με το πρώτο του σουτ (82’) να περνά μόλις έξω και το δεύτερο (83’) να αποκρούεται από τον Νάβας!

Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη και θα... «έσπαγε» το αήττητο της Μπαρτσελόνα, όμως δεν το βρήκαν και το 176o clasicο πρωταθλήματος έληξε ισόπαλο 2-2.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Ουμτιτί, Πικέ, Σέρχι Ρομπέρτο, Ζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Ινιέστα (58’ Παουλίνιο), Κουτίνιο (46’ Σεμέδο), Μέσι, Σουάρες

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Ράμος, Βαράν, Νάτσο (68’ Βάσκεθ), Μαρτσέλο, Κασεμίρο, Κρόος (84’ Κρόος), Μόντριτς, Μπέιλ, Κριστιάνο Ρονάλντο (46’ Ασένσιο), Μπενζεμά

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σουάρες (44’), Μέσι (45’), Ράκιτιτς (85’) / Νάτσο (12’), Βαράν (31’), Ράμος (44’), Μπέιλ (77’), Μαρτσέλο (78’)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Σέρχι Ρομπέρτο (45+2’) / -

Τα στιγμιότυπα...

Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.
Ανάλυση Bloomberg: Συγκρατημένη η επίθεση του Ισραήλ στο Ιράν -Τι σημαίνει για τις εξελίξεις στη Μέση Ανατολή
ΚΟΣΜΟΣ

Πρ. Χριστοδουλίδης: Η αναβάθμιση από Scope είναι επιβεβαίωση τής ορθής οικονομικής πολιτικής της Κυβέρνησης