![Live streaming: Και τώρα η Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 - Το Παρίσι υπόσχεται να μας μείνει αξέχαστη](https://politis.com.cy/temp/images/220x143/cache_220x143_Crop_medium_817592_1759841_24_07_26_203441.png)
![Πολίτης logo](images/politisLogo_white.png)
![Logicom logo](images/logicom-white.png)
Η αποδέσμευση από τη Βουλή του κονδυλίου για την ανάπλαση της λεωφόρου Μισιαούλη και Καβάζογλου ανοίγει τον δρόμο για την υλοποίηση της ναυαρχίδας των έργων που εντάσσονται στο πλαίσιο του ευρύτερου προγράμματος αστικών παρεμβάσεων «Λεμεσός 2020», για την αναζωογόνηση των υποβαθμισμένων δυτικών συνοικιών της πόλης. Η κατακύρωση των προσφορών του έργου, προϋπολογισμού 5,2 εκατ. ευρώ, αναμένεται μέσα στον ερχόμενο μήνα, ενώ παράλληλα τρέχουν ή αναμένεται να προκηρυχθούν το προσεχές διάστημα οι διαγωνισμοί προσφορών για μια σειρά επιμέρους έργων, που ο Δήμος Λεμεσού φιλοδοξεί ότι θα αλλάξουν την εικόνα των γειτονιών.
Στο πλαίσιο αυτό, τον Ιούνιο θα προκηρυχθεί ο διαγωνισμός προσφορών για την ανάπλαση της πλατείας του παλιού λιμανιού (Συντάγματος) και της οδού Ερμού, την ανάπλαση όψεων της τουρκοκυπριακής συνοικίας (φάση β' - οδοί Μετζίτ, Γιλντίζ, Ακ Σεχίρ, Κασίμ Πασά, Χατζηχασάν Αγά, Μπερμπέρ Μεχμέτ, Αρναούτ, Εμίρ), το γραμμικό πάρκο του καναλιού του Γαρύλλη κατά μήκος των οδών Παλλάδος, Δημοκρατίας και Αλεξανδρείας και τη μετατροπή των δημοτικών πολυκατοικιών σε πολυλειτουργικό κέντρο, με χρονοδιάγραμμα έναρξης εργασιών τον Σεπτέμβριο και τον Οκτώβριο. Επίσης τον Οκτώβριο υπολογίζεται να πραγματοποιηθεί η προκήρυξη του διαγωνισμού για τη δημιουργία του κέντρου ημερήσιας υποδοχής αστέγων.
Από την άλλη, τα δύο πρώτα έργα του προγράμματος που έχουν προκηρυχθεί, του πράσινου περιπάτου και της ανάπλασης όψεων στην περιοχή που οριοθετείται από την εκκλησία του Αγίου Αντωνίου μέχρι τις δημοτικές πολυκατοικίες της Μισιαούλη και Καβάζογλου και τη Β’ Τεχνική Σχολή (φάση α' - οδοί Ισμέτ Πασά, Γκαζί Πασά, Μπαγιαζίτ, Μετζίτ και Κεραμοποιείου), έχουν κολλήσει προς το παρόν στην Αναθεωρητική Αρχή Προσφορών μετά από προσφυγή.
Ο πράσινος περίπατος
Ο πράσινος περίπατος, μήκους ενός χιλιομέτρου, που θα συνδέει το ιστορικό κέντρο με το πάρκο Αναγέννησης, θα περνά από τα θρησκευτικά, ιστορικά και αρχιτεκτονικά μνημεία της περιοχής. Η διαδρομή θα σηματοδοτηθεί με σημεία «follow me» στο δάπεδο και πινακίδες ενημέρωσης για τα σημεία ενδιαφέροντος, ενώ θα επιτρέπει ηλεκτρονική πληροφόρηση με δωρεάν WiFi και ψηφιακή εφαρμογή περιήγησης. Το χρονοδιάγραμμα εκτέλεσης των εργασιών είναι περίπου ένας χρόνος και ο προϋπολογισμός του έργου είναι δυο εκατομμύρια ευρώ.
Οι δημοτικές πολυκατοικίες
Οι δημοτικές πολυκατοικίες της Μισιαούλη και Καβάζογλου θα αποκατασταθούν και θα μετατραπούν σε δημοτικό πολυλειτουργικό κέντρο που θα περιλαμβάνει συμβουλευτικό κέντρο, κέντρο προστασίας και απασχόλησης παιδιών και κέντρο νεότητας. Το κέλυφος των πολυκατοικιών, που αποτελούν μνημεία ιστορικής και αρχιτεκτονικής σημασίας διότι σηματοδοτούν τις πρώτες παρεμβάσεις κοινωνικής πολιτικής του Δήμου Λεμεσού, θα διατηρηθεί, ενώ δύο από τα διαμερίσματα θα τύχουν αποκατάστασης. Νέα κτήρια, μεταξύ των οποίων και ένα τριώροφο, χωροθετούνται στο νότιο τμήμα του τεμαχίου, ενώ στον σχεδιασμό προνοούνται ισόγειοι και υπόγειοι χώροι στάθμευσης. Το χρονοδιάγραμμα εκτέλεσης των εργασιών είναι δυο χρόνια με προϋπολογισμό τρία εκατομμύρια ευρώ.
Τα πάρκα
Νέα πνοή παίρνουν και τα τρία μεγάλα πάρκα της περιοχής. Εντός των ημερών υπογράφεται το συμβόλαιο διάρκειας 6 μηνών για την ανάπλαση της πλατείας στην οδό Ρούσου (εμβαδού 5.500 τ.μ.) και προκηρύσσονται οι προσφορές για την ανάπλαση του πάρκου της οδού Φιλελλήνων 4300 τ.μ. Αμέσως μετά, τον ερχόμενο Ιούλιο, θα γίνει η προκήρυξη του διαγωνισμού για την πλατεία Αναγεννήσεως. Οι παρεμβάσεις στα τρία πάρκα προβλέπουν υπαίθριους καθιστικούς χώρους, φωτισμό, χώρους μικρών εκδηλώσεων, τοπιοτέχνηση και εγκατάσταση αρδευτικού συστήματος και επιπλέον στο πάρκο της Φιλελλήνων αναψυκτήριο, χώρους υγιεινής, επαναφορά του υγρού στοιχείου, παιχνιδότοπο και όργανα γυμναστικής.
Η ακτινογραφία των έργων:
Υποβαθμισμένες γειτονιές
Οι περιοχές του Αγίου Αντωνίου και του Αγίου Ιωάννη είναι οι πλέον υποβαθμισμένες του αστικού κέντρου και παρουσιάζουν σοβαρές ελλείψεις αστικών και κοινωνικών υποδομών. Έντονα είναι τα σημάδια της αποβιομηχανοποίησης, των εγκαταλελειμμένων υποστατικών και των αναξιοποίητων χώρων, ενώ το φυσικό περιβάλλον είναι υποβαθμισμένο εξαιτίας της ρύπανσης της ατμόσφαιρας και της ανεξέλεγκτης απόρριψης σκουπιδιών. Οι δυτικές συνοικίες έχουν αφεθεί σε εγκατάλειψη, χωρίς δίκτυα βασικών υπηρεσιών, πράσινο, ανοικτούς δημόσιους χώρους, έργα ακτομηχανικής, πεζοδρόμια κ.ά. Όσον αφορά τα πληθυσμιακά χαρακτηριστικά των κατοίκων, καταγράφονται προβλήματα κοινωνικής συνοχής. Ο δείκτης ανεργίας του πληθυσμού είναι υψηλός, όπως και ο μέσος όρος ηλικίας.
Πολιτική Δημοσίευσης Σχολίων
Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.