Ανατροπή στην ανατροπή ο Απόλλωνας Σμύρνης

ΠΟΛΙΤΗΣ NEWS Δημοσιεύθηκε 5.11.2017
Ο Απόλλωνας προηγήθηκε, ο ΠΑΣ Γιάννινα ανέτρεψε το σκορ, εντούτοις οι γηπεδούχοι πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα και πήραν τη νίκη με 4-3

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Απόλλωνας Σμύρνης, ο οποίος σε αγώνα για την 10η ημέρα του πρωταθλήματος της super league επικράτησε στη Ριζούπολη 4-3 του ΠΑΣ Γιάννινα, μετά από ανατροπή στην... ανατροπή.

Τα τέρματα των γηπεδούχων σημείωσαν οι Μπαρτολίνι (26΄), Τζημόπουλος (38΄ -αυτογκόλ), Ανιέτε (74΄ πέν.) και Αλμπάνης (86΄), ενώ για τους φιλοξενούμενους που είχαν προηγηθεί 2-1 σκόραραν οι Μαυροπάνος (31΄) και Κόντε (38΄, 90΄+4΄).

Χορταστικό θέαμα απόλαυσαν οι λίγοι φίλαθλοι που βρέθηκαν στη Ριζούπολη για να παρακολουθήσουν τον αγώνα. Ο Απόλωνας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και αφού έχασε ευκαιρίες με τους Καστιγέχος (προβολή από κοντά λίγο άουτ) και Μάατσι (δυνατό σουτ που κόντραρε στον Μιχαήλ), σκόραρε στο 26΄ με κεφαλιά τον Μπαρτολίνι, ο οποίος στο 12ο λεπτό είχε πάρει τη θέση του Κύργια που τραυματίστηκε.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν άργησε να αντιδράσει και πέντε λεπτά αργότερα (31΄) ισοφάρισε με τον Μαυροπάνο, επίσης με κεφαλιά, ενώ πήρε το προβάδισμα στο 35΄ με τον Κόντε και πάλι με κεφαλιά σε σέντρα του Καρανίκα. Το... χορταστικό δωδεκάλεπτο των γκολ, ολοκληρώθηκε στο 38΄ με την ισοφάριση από πλευράς Απόλλωνα σε 2-2, όταν μετά από λάθος του τερματοφύλακα Βελλίδη η μπάλα βρίσκει στα πόδια του Τζημόπουλου και καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 2ο 45λεπτο, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι μέχρι το 73΄ δεν είχαν δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση, καταφεραν στο σημείο εκείνο να κερδίσουν πέναλτι σε ανατροπή του Ανιέτε από τον Μαυροπάνο. Το εκτέλεσε ο Ανιέτε εύστοχα ένα λεπτό αργότερα (74΄) για να άνει το 3-2 υπέρ της «Ελαφράς Ταξιαρχίας».

Στο 86΄ από λάθος του Μαυροπάνου, ο Χουάρες βγαίνει σε τετ α τετ με τον Βελλίδη, στέλνει την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα του ΠΑΣ, αλλά η μπάλα φθάνει στον Αλμπάνη που θα κάνει το 4-2. Το σκορ (4-3) έκλεισε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κόντε ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μανθάτη.

Απόλλων Σμύρνης (Ζόραν Βούλιτς): Τσόβιτς, Ντάσιος, Κύργιας (12΄ Μπαρτολίνι), Μπιτζιμίν, Κούρος, Παπάζογλου, Κονέ, Αλμπάνης, Μαάτσι, Ανιέτε (90΄ Μενδρινός), Καστιγέχος (70΄ Χουάρες).

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Καρανίκας (70΄ Μανθάτης), Μαυροπάνος, Τζημόπουλος (80΄ Μπουκουβάλας), Μιχαήλ, Ναδάλες, Νικολιάς, Λίλα, Γιάκος, Χαλκιαδάκης (69΄ Σολτάνι), Κόντε.

Πηγή: AΠΕ-ΜΠΕ

Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.
Live streaming: Και τώρα η Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 - Το Παρίσι υπόσχεται να μας μείνει αξέχαστη
ΚΟΣΜΟΣ

Ολυμπιακοί: Πρώτος στη μάχη από τα μέλη της κυπριακής ολυμπιακής ομάδας ο Μάριος Γεωργίου