![Live streaming: Και τώρα η Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 - Το Παρίσι υπόσχεται να μας μείνει αξέχαστη](https://politis.com.cy/temp/images/220x143/cache_220x143_Crop_medium_817592_1759841_24_07_26_203441.png)
![Πολίτης logo](images/politisLogo_white.png)
![Logicom logo](images/logicom-white.png)
Στην Νέα Υόρκη, όπου βρίσκονται με αφορμή τις εργασίες στον Οργανισμό Ηνωμένων Εθνών, συνάντησε η ελληνοαμερικανική ιστοσελίδα greekreporter.com τον Γάλλο πρόεδρο Εμανουέλ Μακρόν και την σύζυγό του Μπριζίτ Τορνιέ.
Εκεί, η Πρώτη Κυρία της Γαλλίας δεν αρνήθηκε να απαντήσει σε ερωτήσεις για το πρόσφατο ταξίδι της στην Ελλάδα, δηλώνοντας πως αυτό που την εντυπωσίασε περισσότερο ήταν η Πνύκα, ο Παρθενώνας, αλλά και η Πλάκα, όπου απόλαυσε μια βόλτα στα παραδοσιακά σοκάκια.
Εκείνο όπως που πραγματικά «κέρδισε» την Γαλλίδα, όπως ανέφερε η ίδια, ήταν οι «ιδιαιτέρως θερμοί» Έλληνες. Μάλιστα, σε παρατήρηση του δημοσιογράφου πως οι Έλληνες την αγάπησαν, εκείνη απάντησε με ενθουσιασμό: «Τους αγάπησα κι εγώ»!
Σύμφωνα με το protothema.gr, η Μπριζίτ Μακρόν δεν αρνήθηκε να απαντήσει στις ερωτήσεις ουσιαστικά και καθόλου τυπικά, αν και όπως φάνηκε δεν είχε ιδιαίτερη άνεση με τα αγγλικά της και προτίμησε να δίνει τις απαντήσεις της στα γαλλικά, αποδεχόμενη την βοήθεια των συνεργατών της για την μετάφραση.
Ανάλογη, αν και πολύ πιο τυπική, ήταν και η απάντηση του Γάλλου προέδρου, που είχε μόνο καλά λόγια να πει για την Ελλάδα.
Πολιτική Δημοσίευσης Σχολίων
Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.