Ο Δήμος Λεμεσού μελετά τη δημιουργία διαδραστικού Μουσείου σε χώρο που θα εξευρεθεί με στόχο τη διαφύλαξη, έκθεση και παρουσίαση των εκθεμάτων κάτι που αποτελεί και επιθυμία της ίδιας της οικογένειας.
Έκθεση με θέμα πίνακες του Μυτιληνιού ζωγράφου Θεόφιλου περιλαμβάνει το πρόγραμμα των εκδηλώσεων της κοινότητας Άρσους. Στις 29 Σεπτεμβρίου του 2019 το Πολιτιστικό Ίδρυμα Πωλ και Νίνα Παστίδη θα παρουσιάσει έκθεση με 35 έργα του Έλληνα ζωγράφου Θεόφιλου. Την έκθεση θα χαιρετίσει ο Υπουργός Οικονομικών, Χάρης Γεωργιάδης και θα είναι ανοιχτή μόνο για μία μέρα με δωρεάν είσοδο για το κοινό. Το κοινοτικό Συμβούλιο Άρσους αναμένει ότι και αυτή η εκδήλωση θα αγκαλιαστεί από επισκέπτες και καλλιτέχνες από όλη την Κύπρο.
Το πολιτιστικό Ίδρυμα « Πώλ και Νίνα Παστίδη» ιδρύθηκε το 2016 με σκοπό να διαφυλάξει, να αναδείξει και να προβάλει την προσωπική συλλογή του ζεύγους Πώλ και Νίνας Παστίδη, που αποτελείται από κυπριακά αντικείμενα και έγγραφα που έχουν σχέση με τον πολιτισμό, την ιστορία και την κυπριακή κουλτούρα.
Η συλλογή είναι πολυποίκιλη και περιλαμβάνει μεταξύ πολλών άλλων, αλληλογραφία και χάρτες από την Κύπρο της περιόδου 1353 με 1880, κυπριακές αρχαιότητες από την Λίθινη εποχή μέχρι τη Μεσαιωνική περίοδο, εκκλησιαστικά κειμήλια, υφαντά, εργαλεία του παρελθόντος, αντίκες, πίνακες ζωγραφικής πρώτης και δεύτερης γενιάς Κυπρίων και Ελλήνων ζωγράφων, εισαγόμενα αντικείμενα από διάφορες περιοχές της Μεσογείου και της Ευρώπης, κοσμήματα και έντυπα από τον Αγώνα της ΕΟΚΑ και του 20ου αιώνα.
Ο Δήμος Λεμεσού μελετά τη δημιουργία διαδραστικού Μουσείου σε χώρο που θα εξευρεθεί με στόχο τη διαφύλαξη, έκθεση και παρουσίαση των εκθεμάτων κάτι που αποτελεί και επιθυμία της ίδιας της οικογένειας.
Το νεοσύστατο Πολιτιστικό Ίδρυμα έχει ήδη στο ενεργητικό του τρείς εκθέσεις στο χωριό Άρσος στα πλαίσια των εκδηλώσεων της κοινότητας με θέμα την κυπριακή υφαντική, την κυπριακή κεραμική και τους αυτοδίδακτους Κύπριους ζωγράφους πρώτης γενεάς, τις οποίες τίμησαν με την παρουσία τους Υπουργοί, ο δήμαρχος Λεμεσού και πλήθος κόσμου.
Το 2017 πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Μέγαρο Λεμεσού Διάλεξη με θέμα: «Αλληλογραφία από και προς Κύπρο από το 1353 μέχρι το 1606» με τη στήριξη του Δήμου Λεμεσού, όπου και παρουσιάστηκαν αρκετές αυθεντικές επιστολές της περιόδου.
Πολιτική Δημοσίευσης Σχολίων
Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.