Στο ΔΗΚΟ επικρατεί ιδιαίτερη ικανοποίηση για το αποτέλεσμα των εκλογών, όπως επίσης και για την επόμενη μέρα
Στη Συμμαχία Πολιτών ήδη μετρούν πληγές και απώλειες από τη χαμένη μάχη της περασμένης Κυριακής. Το ποσοστό που εξασφάλισε το κόμμα, αλλά και οι σταυροί προτίμησης που πήραν οι υποψήφιοι που προέρχονται από τη Συμμαχία Πολιτών, προκαλούν έντονο προβληματισμό στα στελέχη και την ηγεσία. Την ερχόμενη Τρίτη και Τετάρτη συνέρχονται τα συλλογικά όργανα του κόμματος για να αξιολογήσουν το εκλογικό αποτέλεσμα και να προβούν σε μία εις βάθος αυτοκριτική, με όλα τα ενδεχόμενα να παραμένουν ανοιχτά. Στελέχη αναφέρουν πως αν θέλει το κόμμα να επανέλθει δυνατό θα πρέπει να γίνουν αλλαγές, τόσο σε σχέση με την πολιτική προσέγγιση, όσο και σε επίπεδο ηγεσίας-προσώπων και οργανωτικής δουλειάς. Το δεδομένο είναι ένα και αδιαμφισβήτητο: Οι πολίτες δεν ακολούθησαν τον ρυθμό που ήθελε προεκλογικά να οικοδομήσει το κόμμα του Γιώργου Λιλλήκα, παρά τις προτάσεις και τις θέσεις που εξέφρασαν σε διάφορα ζητήματα οι υποψήφιοι.
- Παρόμοιο σκηνικό επικρατεί και στο Κίνημα Οικολόγων, το οποίο με τη σειρά του θα πρέπει να επαναξιολογήσει πολλά. Και στα δύο προαναφερθέντα κόμματα, πάντως, υπάρχει ικανοποίηση για την καλή και ουσιαστική συνεργασία, η οποία, για όποιον θέλει να κρίνει αντικειμενικά, έχει παράξει προτάσεις και θέσεις, όπως και ηθική προσέγγιση.
ΔΗΚΟ και ΕλένηΣτο ΔΗΚΟ επικρατεί ιδιαίτερη ικανοποίηση για το αποτέλεσμα των εκλογών, όπως επίσης και για την επόμενη μέρα. Το ποσοστό το οποίο εξασφάλισαν στην εκλογική αναμέτρηση επιτρέπει να κινηθούν με αισιοδοξία προς τις επόμενες κινήσεις και συνεργασίες, τόσο ενόψει των βουλευτικών εκλογών του 2021, όσο και για τον μακρινό στόχο των προεδρικών του 2023. Πρώτα φυσικά θα πρέπει να δουν τι θα κάνουν σε επίπεδο συνεργασίας με την Ελένη Θεοχάρους, καθώς η προεκλογική συνεργασία κρίνεται ως θετική, με τις δύο πλευρές να έχουν αποκομίσει κέρδη από αυτήν. Το ΔΗΚΟ κατάφερε να συγκρατήσει ποσοστά και να αυξήσει σε πραγματικούς αριθμούς την εκλογική στήριξη, ενώ η Ελένη Θεοχάρους είχε την ευκαιρία να δοκιμαστεί σε ένα κοινό, όπως αυτό του ΔΗΚΟ, και να κερδίσει αρκετές ψήφους. Δεν έχει γίνει ακόμα κάποια συζήτηση για περαιτέρω συνεργασία, ωστόσο δεν αποκλείεται να δούμε κινήσεις το επόμενο διάστημα, όταν θα ηρεμήσει λίγο και η ένταση των εκλογών.
Πολιτική Δημοσίευσης Σχολίων
Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.