Tο Τμήμα Δημοσίων Έργων του Υπουργείου Μεταφορών, Επικοινωνιών και Έργων επίσπευσε κατά μία ημέρα την προκήρυξη των προσφορών, στην οποία προχώρησε χθες, για την κατασκευή του δρόμου Πάφου-Πόλης Χρυσοχούς. Το προτεινόμενο έργο αφορά τη μελέτη και κατασκευή (Design & Build) δρόμου δύο λωρίδων από την Αγία Μαρινούδα μέχρι το Στρουμπί, μήκους 15,5 χλμ., με προοπτική αναβάθμισής του σε αυτοκινητόδρομο τεσσάρων λωρίδων. Η όδευση αρχίζει από τον αυτοκινητόδρομο Λεμεσού-Πάφου παρά την Αγία Μαρινούδα, ακολουθεί βόρεια πορεία ανατολικά της Μαραθούντας και της Τσάδας, δυτικά της Καλλέπειας και του Στρουμπιού και καταλήγει στον υφιστάμενο δρόμο μετά το Στρουμπί. Όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση του υπουργείου, η κατασκευή του δρόμου, που αποτελούσε πάγιο αίτημα των κατοίκων της περιοχής, θα προσδώσει αξία στην ευρύτερη περιοχή, συμβάλλοντας, με τη διευκόλυνση της προσβασιμότητας, στην οικονομική και τουριστική ανάπτυξη. Αναμένεται επίσης ότι θα επιλύσει προβλήματα οδικής ασφάλειας και λειτουργικότητας του οδικού δικτύου. Το έργο, προστίθεται, θα συμβάλει παράλληλα στην αναβάθμιση της ποιότητας ζωής των κοινοτήτων της περιοχής, κάτι που αποτελεί μια από τις βασικές προτεραιότητες της κυβέρνησης, στις προσπάθειες που καταβάλλει για περιορισμό της τάσης αστυφιλίας και εγκατάλειψης της υπαίθρου.
Στα σημαντικά οφέλη που θα προκύψουν από την κατασκευή του δρόμου, καταλήγει το υπουργείο, περιλαμβάνονται επίσης η συντόμευση του ταξιδιού με εξοικονόμηση χρόνου και καυσίμων, η μείωση των καυσαερίων και η μείωση των δυστυχημάτων μέσω της βελτίωσης της οδικής ασφάλειας. Το Υπουργείο Μεταφορών επισημαίνει ότι ο δρόμος αναμένεται μελλοντικά να συνεχιστεί μέχρι την Πόλη, έργα που θα αποτελέσουν το δεύτερο τμήμα της α’ φάσης. Φορείς και παράγοντες του διαμερίσματος της Πόλης Χρυσοχούς και της Πάφου ευρύτερα χαιρέτισαν την προκήρυξη των προσφορών, χαρακτηρίζοντας την εξέλιξη πρώτο βήμα για την υλοποίηση του έργου.
ΧαιρέτισανΟ δήμαρχος της Πόλης Χρυσοχούς Γιώτης Παπαχριστοφή χαιρέτισε την προκήρυξη των προσφορών, σημειώνοντας ότι οι φορείς του διαμερίσματος θα αιτηθούν να αρχίσουν αμέσως οι διαδικασίες και για το υπόλοιπο τμήμα του δρόμου. Αποκάλυψε ότι τις αμέσως επόμενες ημέρες θα συγκαλέσει σύσκεψη των κοινοταρχών του διαμερίσματος, ώστε να μελετηθούν τα επόμενα βήματα, προκειμένου το έργο να φτάσει μέχρι την Πόλη Χρυσοχούς και να παραδοθεί ολοκληρωμένο πριν από το 2025. Την προκήρυξη των προσφορών χαιρέτισε με ανακοίνωσή του και ο βουλευτής του ΔΗΚΟ Χαράλαμπος Πιττοκοπίτης. Επιτέλους, όπως αναφέρει, αυτό το σημαντικότατο έργο υποδομής παίρνει σάρκα και οστά. Μεταξύ άλλων, ο βουλευτής Πάφου σημειώνει ότι η έναρξη κατασκευής αυτού του τόσο σημαντικού έργου για την Πάφο, παρά τις λυσσαλέες αντιδράσεις διαφόρων κύκλων που απεργάζονταν τα συμφέροντα της Πάφου, ήταν αποτέλεσμα των διεκδικητικών και συντονισμένων προσπαθειών των βουλευτών Πάφου, του ΕΒΕ και των αρχών του διαμερίσματος Πόλης Χρυσοχούς.
Πολιτική Δημοσίευσης Σχολίων
Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.