![Καθαιρεθείς ιερέας-ναρκέμπορος ασκεί το επάγγελμα του δικηγόρου](https://politis.com.cy/temp/images/220x143/cache_220x143_Crop_medium_817619_472966_24_07_26_212321.png)
![Πολίτης logo](images/politisLogo_white.png)
![Logicom logo](images/logicom-white.png)
Τα πάνω κάτω έχουν έρθει πάλι όλα στη Νομική Υπηρεσία, με μια νέα υπόθεση που ακολουθεί αυτές της αποκάλυψης της προκλητικής πρόσληψης των γόνων των εισαγγελέων, και των mails της Ε. Λοϊζίδου προς τους Ρώσους. Αυτή τη φορά το θέμα συζήτησης στις γωνιές και τους διαδρόμους της Νομικής Υπηρεσίας είναι οι καταγγελίες για σεξουαλική παρενόχληση. Νεαρή νομικός κατήγγειλε τον υιό της Ε. Λοϊζίδου για σεξουαλική παρενόχληση στην Αστυνομία και, κατά τη γνωστή πρακτική, ο καταγγελλόμενος κατήγγειλε τη νεαρή νομικό επίσης για σεξουαλική παρενόχληση με «θύμα» τον ίδιο. Η υπόθεση έχει προκαλέσει και οργή αλλά και γέλιο μεταξύ των εργαζομένων στη Νομική Υπηρεσία. Η οργή αφορά το πραγματικό μέρος αυτής της υπόθεσης και το γέλιο τη μεθόδευση ευτελισμού της με διάφορα νομικίστικα τερτίπια.
«Επίμονος και ενοχλητικός»
Όπως πληροφορείται ο «Π», πριν λίγο καιρό νεαρή νομικός, η οποία εργάζεται στη Νομική Υπηρεσία, αναγκάστηκε να μεταβεί σε αστυνομικό σταθμό και να καταγγείλει τον υιό της εισαγγελέως Ε. Λοϊζίδου για παρενόχλησή της. Οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν ότι η κοπέλα ισχυρίστηκε ότι δέχεται παρενόχληση με διάφορα υπονοούμενα, χωρίς να έχει δώσει δικαίωμα τέτοιας αντιμετώπισης. Κατά τους ισχυρισμούς της, αυτή η συμπεριφορά εκ μέρους του υιού της κ. Λοϊζίδου είναι επίμονη και δεν περιορίζεται μόνο στον χώρο εργασίας (Νομική Υπηρεσία) αλλά και εκτός. Πάντα, κατά τους ισχυρισμούς, αυτή η στάση δεν είναι άσχετη με την ισχύ της μητέρας του νεαρού, η οποία μπορεί να βρίσκεται σε διαθεσιμότητα, αλλά παραμένει η πρώτη τη τάξει εισαγγελέας. Μετά τις καταγγελίες άρχισε ανάκριση η οποία βρίσκεται σε εξέλιξη.
«Έχεις ωραία μάτια»
Μετά την καταγγελία εναντίον του, ο υιός της Ε. Λοϊζίδου, συνοδευόμενος από την εισαγγελέα, μετέβη τη περασμένη εβδομάδα στον αστυνομικό σταθμό Λυκαβηττού και κατήγγειλε σεξουαλική παρενόχληση εκ μέρους της νεαρής νομικού με «θύμα» τον ίδιο. Ανέφερε ότι η κοπέλα συνάδελφός του, του κάνει συχνά καταπιεστικά κομπλιμέντα, λέγοντάς του, μεταξύ άλλων, ότι έχει ωραία μάτια, είναι όμορφος κ.λπ. Ο ίδιος ισχυρίζεται πως δεν ενδίδει στα κομπλιμέντα, με αποτέλεσμα η νεαρή να τον απειλήσει πως αν δεν ενδώσει θα κάνει κακό στη μητέρα του! Και αυτή την καταγγελία την ερευνούν οι ανακριτές αναζητώντας την αλήθεια μέσα σε πολύ δύσκολες συνθήκες.
«Έλεος πιον!»
Υψηλόβαθμο στέλεχος της Νομικής Υπηρεσίας επιβεβαίωσε στον «Π» τα γεγονότα χωρίς να θέλει να πάρει θέση επί της ουσίας. Ωστόσο, αυτό που σημείωσε είναι πως η νεαρή νομικός «θα περάσει δύσκολα λόγω της στενής σχέσης της Ελένης Λοϊζίδου με τον γενικό εισαγγελέα Κώστα Κληρίδη, ο οποίος γνωρίζει καλά και τον υιό της, τον οποίο προσέλαβε». Η ίδια πηγή της Νομικής Υπηρεσίας, σχολιάζοντας τον ισχυρισμό ότι η νεαρή νομικός «απείλησε» και την Ε. Λοϊζίδου ότι «θα της κάνει κακό» αν δεν ενδώσει ο υιός της, περιορίστηκε να αναφωνήσει: «Έλεος πιον». Σημείωσε, τέλος, ότι εδώ και έναν χρόνο η Νομική Υπηρεσία βρίσκεται στο μάτι του κυκλώνα λόγω της Ελένης Λοϊζίδου. «Πότε για την πρόσληψη του υιού της, πότε για τα mails της στους Ρώσους και πότε για το δήθεν χαλασμένο κομπιούτερ που πέταξε στα σκουπίδια», ανέφερε.
Σε ό,τι αφορά την πειθαρχική δίωξη κατά της Ε. Λοϊζίδου, οι εξηγήσεις που έδωσε προσφάτως ο κ. Κληρίδης έχουν προκαλέσει ειρωνικά σχόλια μεταξύ των εισαγγελέων και δικηγόρων στη Νομική Υπηρεσία. Όπως σημείωναν, η δίωξη γίνεται γιατί το κομπιούτερ ήταν υπηρεσιακό και συνεπώς αποτελούσε περιουσία του κράτους. Διερωτώνται αν μπορεί κάποιος να πιστέψει ότι ένας ανώτερος κρατικός λειτουργός πέταξε περιουσία του κράτους στα σκουπίδια, και μάλιστα με ευαίσθητο περιεχόμενο. Εκτιμούν δε ότι πρόκειται για εφεύρημα της τελευταίας στιγμής για να συγκαλυφθεί η υπόθεση και να μην αποκαλυφθούν άλλα στοιχεία που επηρεάζουν πολλούς ακόμα.
Πολιτική Δημοσίευσης Σχολίων
Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.