![Live streaming: Και τώρα η Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 - Το Παρίσι υπόσχεται να μας μείνει αξέχαστη](https://politis.com.cy/temp/images/220x143/cache_220x143_Crop_medium_817592_1759841_24_07_26_203441.png)
![Πολίτης logo](images/politisLogo_white.png)
![Logicom logo](images/logicom-white.png)
Μετά από δύο και πλέον μήνες διακοπών οι μαθητές των δημοτικών, των ειδικών σχολείων και των νηπιαγωγείων, επιστρέφουν σήμερα στα θρανία. Ακολουθώντας τους μεγάλους μαθητές -γυμνασίων, λυκείων και τεχνικών σχολών- οι μικροί εγκαινιάζουν το πρωί τη νέα σχολική χρονιά 2017-2018 και καλούνται να... στρωθούν στη μελέτη. Κατά τη σημερινή πρώτη μέρα θα κατανεμηθούν σε τάξεις/τμήματα ή ομάδες, αντίστοιχα, θα πάρουν τα βιβλία τους και ακολούθως θα αρχίσουν κανονικά τα μαθήματά τους. Θα παραμείνουν στο σχολείο μέχρι τη 1:05 μ.μ.
Κουδούνι σε 332 δημοτικά
Τη νέα σχολική χρονιά θα λειτουργήσουν συνολικά 332 δημοτικά, 271 δημόσια νηπιαγωγεία, 9 σχολεία ειδικής εκπαίδευσης και 102 ειδικές μονάδες (στα δημοτικά και νηπιαγωγεία). Στα δημόσια δημοτικά θα φοιτήσουν φέτος συνολικά 50.952 μαθητές (σε σχέση με 50.423 που φοίτησαν κατά το 2016-17) και θα λειτουργήσουν 2.699 τμήματα (σε σχέση με 2.662 που λειτούργησαν κατά το 2016-17). Στην Α’ δημοτικού θα φοιτήσουν 8.501 μαθητές. Στο Δημοτικό Ριζοκαρπάσου αναμένεται να φοιτήσουν 13 μαθητές. Σε ό,τι αφορά τις ανάγκες σε διδακτικό προσωπικό, το Υπ. Παιδείας ανακοίνωσε ότι θα ανέλθουν σε 4.398 δασκάλους (4.264 μόνιμοι και 134 έκτακτοι). Στο Δημοτικό Ριζοκαρπάσου θα εργαστούν 3 δάσκαλοι. Το διδακτικό προσωπικό ειδικής εκπαίδευσης θα ανέλθει στους 747 εκπαιδευτικούς, ενώ τα νηπιαγωγεία θα στελεχωθούν με 785 νηπιαγωγούς (722 μόνιμοι και 63 έκτακτοι).
Στην προδημοτική
Όλα τα παιδιά προδημοτικής ηλικίας 4 8/12 - 5 8/12 χρόνων, καθώς και τα παιδιά κάτω των 4 8/12 χρόνων που φοιτούσαν και την προηγούμενη χρονιά σε νηπιαγωγείο, αρχίζουν επίσης σήμερα τη φοίτησή τους. Το πρόγραμμα του νηπιαγωγείου για τα παιδιά αυτά θα λειτουργήσει μέχρι τη 1:05 μ.μ. Όσο για τα παιδιά ηλικίας 3 - 4 8/12 χρόνων που δεν φοιτούσαν σε νηπιαγωγείο την προηγούμενη σχολική χρονιά θα αρχίσουν να φοιτούν σταδιακά, σύμφωνα με το πρόγραμμα φοίτησης τού κάθε νηπιαγωγείου.
Με τις ευχές του Προέδρου
Με ανάρτησή του στο twitter νωρίς το πρωί ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας ευχήθηκε μία καλή σχολική χρονιά για όλα τα παιδιά, αλλά και πραγματοποίηση των ονείρων τους.
* Φωτογραφία: Χρίστος Θεοδωρίδης
Πολιτική Δημοσίευσης Σχολίων
Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.