Ο Ζάιρο το... μοίρασε και ανοιχτοί λογαριασμοί ενόψει επαναληπτικού

ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΠΑΝΤΕΛΗ Δημοσιεύθηκε 6.4.2023

Πάφος και Ομόνοια άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς αφού έμειναν στο 1-1 στο «Στέλιος Κυριακίδης» για τον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό κυπέλλου. Ο Λοΐζος Λοΐζου άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό για τους πράσινους, με τον Ζάιρο να ισοφαρίζει στο 90+3. Την κόκκινη κάρτα δέχτηκε ο Ρόμαν Μπεζούς στο 84ο λεπτό.

Η Ομόνοια μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να βρει το γκολ, μάλιστα το «τριφύλλι» πλησίασε και στην επίτευξη δεύτερου γκολ. Μετά το ξεκίνημα όμως η Πάφος FC πήρε τα ηνία του αγώνα και έχασε αρκετές ευκαιρίες με την «λύτρωση» να έρχεται στο τέλος.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στις 26 Απριλίου στο ΓΣΠ, εκεί όπου η Ομόνοια θα επιχειρήσει με την βοήθεια του κόσμους της να πάρει την πρόκριση και η Πάφος να αποδράσει με το εισιτήριο του τελικού.

Το ματς

Η Ομόνοια πίεσε από νωρίς την άμυνα της Πάφου, έφτιαξε ευκαιρίες και το γκολ δεν άργησε να έρθει με τον Λοΐζου να σκοράρει μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Νικόλας Παναγιώτου έκλεψε από τον Ζάιρο, η μπάλα έφτασε στον Μπασιρού που με κάθετη βρήκε τον Κύπριο και με ψυχραιμο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Οι πράσινοι συνέχισαν να πιέζουν ψάχνοντας και άλλο γκολ, με την Πάφο να μην μπορεί να αντιδράσει πέραν από μιας απειλητικής κεφαλιάς του Βαλακάρι. Μάλιστα η Ομόνοια έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ με Κακουλλή και Ανσαριφάρντ. Μετά το πρώτο 20λεπτο ο ρυθμός έπεσε, οι πράσινοι έδωσαν χώρο στους κυανόλευκους και αυτοί πλησίασαν κοντά στο γκολ με αποκορύφωμα το δοκάρι στο 32ο λεπτό, όταν μετά από δύνατό σουτ του Ναμ η μπάλα χτύπησε στην οριζόντια δοκό. Στην συνέχεια η Πάφος γυρόφερνε την περιοχή των πρασίνων, με το σύνολο του Σωφρόνη Αυγουστή να προσπαθεί να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Μετά από ένα «γεμάτο» πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος η Πάφος FC μπήκε καλύτερα, είχε την κατοχή και έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης. Η έλλειψη καθαρού μυαλού σε κάποιες περιπτώσεις στοίχιζε στο σύνολο του Σαλγκάδο, καθώς στην προσπάθεια που έκανε για να βγάλει οργανωμένες επιθέσεις πολλές οι ποδοσφαιριστές έκαναν λάθος πάσα. Η Ομόνοια δεν απείλησε ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, αφού οι πράσινοι επιχείρησαν περισσότερο να διαφυλάξουν το προβάδισμά τους. Οι κυανόλευκοι συνέχισαν να προσπαθούν μέχρι τα τελευταία λεπτά, όταν και η Ομόνοια έμεινε με δέκα παίχτες μετά από αποβολή του Ρόμαν Μπέζους με δεύτερη κίτρινη. Από εκεί και πέρα, η Πάφος συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να προσπαθεί για το γκολ, κάτι το οποίο κατάφερε στο 90+3′ με τον Ζάιρο. Ο Ικόκο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ζάιρο με γυριστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Τέλος του άγωνα

90+3' ΓΚΟΛ 1-1 η Πάφος με Ζάιρο! Ο Ικόκο έβγαλε την σέντρα από από δεξιά, γυριστή κεφαλιά ο Ζάιρο και η Πάφος ισοφαρίζει λίγο πριν το τέλος.

84' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μπέζους και αποβολή

78' Πλασέ του Βαλακάρι, η μπάλα λίγο έξω.

73' Κίτρινη στον Μπέζους, χάνει και αυτός τον επαναληπτικό.

70' Εκτέλεση φάουλ για την Ομόνοια, για λίγο δεν προλαβαίνει να απειλήσει ο Παναγιώτου.

65' Σουτ του Τάνκοβιτς από το ύψος της περιοχής η μπάλα έξω.

58' Κίτρινη στον Κούσουλο που χάνει τον επαναληπτικό.

52' Σουτ του Βαλακάρι, μπλοκ από τον Κούσουλο.

51' Στην αντεπίθεση η Πάφος, ο Αμπντουραχίμι έκανε το πλασέ που πέρασε λίγο έξω.

48' Απευθείας φάουλ του Βαλακάρι, σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

43' Μακρινό σουτ του Βαλακάρι, πάνω από τα δοκάρια.

38' Σουτ του Χότσκο, αποκρούει ασταθώς ο Φαμπιάνο. Ο Βαλακάρι διεκδίκησε ρο ριμπάουντ με τον διαιτητή να σφυρίζει επιθετικό φάουλ.

32' Τεράστια ευκαιρία για την Πάφο! Ο Ναμ με ωραίο σουτ στέλνει τη μπάλα στην οριζόντια δοκό του Φαμπιάνο.

32' Γύρισμα του Αμντουραχίμι, δεν προλαβαίνει ο Τάνκοβιτς.

30' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς, λίγο έξω η μπάλα.

19' Μακρινό σουτ του Ανσαριφάρντ, η μπάλα χτυπά και στο οριζόντιο δοκάρι και πάει έξω.

13' Ο Κακουλλής έκανε το σουτ από πλάγια θέση, έξω η μπάλα

11' Σέντρα από τον Αμντουραχίμι, ο Βαλακάρι πήρε την κεφαλιά λίγο έξω.

5' ΓΚΟΛ 0-1 η Ομόνοια! Ο Μπασιρού έκλεψε και έβγαλε την κάθετη πάσα στον Λοΐζου. Ο Κύπριος έκανε το κοντρόλ και με ψυχραιμο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

5' Σουτ του Ανσαριφάρντ, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

3' Έκλεψε ο Λέτσιακς έστειλε την μπάλα στον Κάκουλλή που σκόραρε, ωστόσο ήταν σε θέση ο οφσάιντ ο Κύπριος επιθετικός.

- Πρώτη σέντρα στον αγώνα.

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Δημητρίου, Κβίντα, Χότσκο, Ναμ (46' Κανέ), Μπάιριτς, Ικόκο, Βαλακάρι (84' Ντράγκομιρ), Τάνκοβιτς (84' Μπρούνο), Ζάιρο, Αμπντουραχίμι (77' Μπετανκόρ).

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε, Παναγιώτου, Λέτσιακς, Κούσουλος, Σράντι (62' Ζαχαρίου), Μπασιρού, Ανσαριφάρντ (88' Μίλετιτς), Λοΐζου (70' Μπέζους), Κακουλλής (70' Κίτσος)

ΣΚΟΡΕΡ: 90+3' Ζάιρο/5' Λοΐζου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 36' Ναμ, 90' Κβίντα, 90' Ντράγκομιρ/29' Ανσαριφάρντ,63' Κούσουλος, 73', 83 Μπέζους

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -/ 83' Μπεζούς (Δεύτερη κίτρινη)

Παρατηρητής: Τσαγγάρης Μάριος

Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.
Live streaming: Και τώρα η Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 - Το Παρίσι υπόσχεται να μας μείνει αξέχαστη
ΚΟΣΜΟΣ

Ολυμπιακοί: Πρώτος στη μάχη από τα μέλη της κυπριακής ολυμπιακής ομάδας ο Μάριος Γεωργίου