Βελτιωμένη εικόνα και φιλικός συμβιβασμός με Αρμενία

Δημοσιεύθηκε 28.3.2023

Η Εθνική Κύπρου εξήλθε ισόπαλη (2-2) σε φιλικό αγώνα που έγινε στο Εθνικό Στάδιο του Χερεβάν της Αρμενίας απέναντι στην ομάδα της χώρας. Το πρώτο γκολ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πέτυχε ο Καρώ στο 44ο λεπτό, με δύο γκολ του Ράνος στο 50’ και 58΄η Αρμενία γύρισε το παιχνίδι, ενώ ο Χριστοφή ισοφάρισε για την Εθνική μας στο 82’. Πολλές δοκιμές από τον Τιμούρ Κετσπάγια ο οποίος έκανε αρχικά οκτώ αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με τον αγώνα του Σαββάτου απέναντι στην Σκωτία, ενώ προχώρησε και σε έξι αλλαγές κατά την διάρκεια του αγώνα. Γενικότερα η Εθνική είχε τα δικά της καλά διαστήματα στον αγώνα και φεύγει από μια καυτή έδρα με ένα αποτέλεσμα που της δίνει αισιοδοξία. Οι επόμενες αγωνιστικές υποχρεώσεις για την Εθνική είναι προγραμματισμένες για τον Ιούνιο, όταν η Κύπρος φιλοξενήσει την Γεωργία και στην συνέχεια μεταβεί στην Νορβηγία για να αντιμετωπίσει την παρέα του Χάαλαντ.

Το ματς

Πιο δυνατά στο παιχνίδι μπήκε η Αρμενία η οποία ωστόσο ήταν άστοχη στις ευκαιρίες που βρήκε να απειλήσει. Η Εθνική μας προσπαθούσε να χτυπήσει στην αντεπίθεση με την γρήγορη γραμμή κρούσης, όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάτι το αξιόλογο. Μετά το πρώτο δεκαπεντάλεπτο η. Κύπρος επιχείρησε να κρατήσει περισσότερο μπάλα, με την Αρμενία να πιέζει ψηλά και να υποχρεώνει τους διεθνείς μας σε λάθη. Το σύνολο του Πετράκοφ υστερούσε στην τελική πάσα και ενώ δημιουργούσε προϋποθέσεις δεν ανησυχούσε την εστία του Παναγή. Ακολούθως ο Κακουλλής απείλησε στο 30ο λεπτό στην πρώτη καλή ευκαιρία της Κύπρου στο παιχνίδι, μάλιστα ο φορ της Ομόνοιας κατάφερε να σκοράρει στο 40΄όμως το γκολ ακυρώθηκε λανθασμένα για οφσάιντ. Το γκολ για την Εθνική ήρθε στο 45ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χαραλάμπους, ο Καρώ άνοιξε το σκορ. Οι Αρμένιοι είχαν δοκάρι λίγο πριν την ανάπαυλα όμως η Κύπρος πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Με το… καλησπέρα του δευτέρου μέρους η ομάδα μας έφτασε πολύ κοντά στην επίτευξη δεύτερου γκολ. Ο Χάμπος Κυριάκου μετά από κάθετη του Χαραλάμπους βγήκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Αρμενίας, ο οποίος τον πρόλαβε πριν τελειώσει την φάση. Στην συνέχεια ο Ράνος από πλευράς Αρμενίας κατάφερε να σκοράρει στο 50’ και στο 58’, έφερε τούμπα το παιχνίδι με την Εθνική μας να μην τα παρατά όμως και να ισοφαρίζει με τον Χριστοφή στο 82’. Οι διεθνείς προσπάθησαν, είχαν γενικότερα κάποια καλά διαστήματα στον αγώνα, με το 2-2 να μένει μέχρι τέλους, ένα καλό αποτέλεσμα σε μια δύσκολη έδρα που μπορεί να δώσει αισιοδοξία στους διεθνείς μας.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Τέλος του αγώνα

90+4' Εκτέλεση φάουλ από τους Αρμένιους η μπάλα έξω.

89' Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Αρτυματά , με δέκα η Εθνική στα τελευταία λεπτά.

85' Άστοχη εκτέλεση φάουλ του Λαΐφη.

82' ΓΚΟΛ 2-2. Ο Χριστοφή ισοφαρίζει από κοντά μετά από λάθος εκτίμηση της φάσης από τον τερματοφύλακα της Αρμενίας έπειτα από μακρινό δυνατό σουτ του Λαΐφη.

59' ΓΚΟΛ 2-1 Γυρίζει το παιχνίδι η Αρμενία. Ξανά ο Ράνος σκοράρει μετά από όμορφη κάθε τη πέρασε και τον Παναγή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

50' ΓΚΟΛ ισοφαρίζει η Αρμενία. Εκτέλεσαν οι Αρμένιοι το κόρνερ από αριστερά, ο Ράνος έκανε το πλασαριστό σουτ εκτός περιοχής, και ισοφάρισε σε 1-1.

46' Ο Χάμπος Κυριάκου μετά από κάθετη του Χαραλάμπους βγήκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Αρμενίας, ο οποίος τον πρόλαβε πριν τελειώσει την φάση.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

Τέλος ημιχρόνου

45' Γύρισμα του Νταβιντιάν, η μπάλα στο δοκάρι.

43' ΓΚΟΛ 0-1. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χαραλάμπους ο Καρώ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

43' Σουτ του Τζιωνή, στα πόδια του Χαρογιάν η μπάλα.

40' Ο Κακουλλής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

31' Ωραία ενέργεια από τον Κακουλλή που έκανε το σουτ, ωστόσο η μπάλα κτύπησε στον Χαραλάμπους και έφυγε άουτ.

30' Eκτέλεση φάουλ του Μπιτσακχιάν, στα χέρια του Παναγή.

26' Πλασέ του Τικνιζιάν, η μπάλα έξω.

5' Σουτ του Ανταμιάν, ψηλά η μπάλα,

2' Πρώτη ευκαιρία στον αγώνα για την Αρμενία, ο Ράνος δέχεται την μπαλιά αλλά αστοχεί.

- Σέντρα στον αγώνα.

ΑΡΜΕΝΙΑ: Μπούτσνεφ, Νταβιντιάν (46' Χοφχανισιάν), Πιλογιάν (46' Αρουτιουνιάν), Χαρογιάν, Τικνιζιάν (78' Μαργκαριάν), Σπερτσιάν, Γκουμπασαριάν, Μπιτσακχιάν (65' Μπαρσεγκιάν), Ίβου, Ράνος (65' Σαγκοϊάν), Ανταμιάν (65' Σερομπιάν).

ΚΥΠΡΟΣ: Παναγή, Καρώ, Ρομπέρζ (46' Αρτυματάς), Λαΐφης, Μ. Ιωάννου (46' Αντωνιάδης), Φιλιώτης, Κούσουλος (46' Χάμπος), Ντ. Σπόλιαριτς, Χαραλάμπους (76' Λοΐζου), Τζιωνής (67' Εφραίμ), Κακουλλής (67' Χριστοφή).

4ος: Χένρικ Ναλμπαντιάν

Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.
Live streaming: Και τώρα η Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 - Το Παρίσι υπόσχεται να μας μείνει αξέχαστη
ΚΟΣΜΟΣ

Ολυμπιακοί: Πρώτος στη μάχη από τα μέλη της κυπριακής ολυμπιακής ομάδας ο Μάριος Γεωργίου