Τούμπαρε τον Απόλλωνα η Καρμιώτισσα, στην πρώτη νίκη φιλοξενούμενου στο «Άλφαμέγα»!

Δημοσιεύθηκε 9.2.2023

Ο Απόλλωνας δέχτηκε την ήττα με 4-3 από την Καρμιώτισσα σε παιχνίδι που έγινε στο στάδιο «Άλφαμεγα», στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι γαλάζιοι αν και κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με δύο γκολ είδαν την ομάδα των Πολεμιδιών να πετυχαίνει μια μεγάλη ανατροπή και να φεύγει με τη νίκη. Ο Ντόνιο στο 21ο λεπτό άνοιξε το σκορ από πλευράς Απόλλωνα με τον Σαχάρ να διπλασιάζει τα τέρματα των κυανόλευκων από την άσπρη βούλα στο 35ο λεπτό πριν μειώσει σε 2-1 με τον Κουλιμπαλί (43΄) λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πίττας πέτυχε το 3-1 (46’) πριν η ομάδα των Πολεμιδιών γυρίσει το παιχνίδι με δύο πέναλτι του Ελ Αλουχί (65’, 75’) και το γκολ του Γκράβενμπερχ στο 87ο λεπτό.

Το ματς

Η Καρμιώτισσα μπήκε καλύτερα στον αγώνα και έχασε αρκετές ευκαιρίες, με μεγαλύτερη το δοκάρι του Ελ Αλουχί μόλις στο 5ο λεπτό. Ωστόσο, ο Απόλλωνας ήταν αυτός που σκόραρε στο 21ο λεπτό με τον Ντόνιο να πετυχαίνει το πρώτο του τέρμα με τα κυανόλευκα. Ο Γκανέζος έκλεψε την μπάλα από τον Μίτσο και με υποδειγματικό πλασέ σκόραρε στο ντεμπούτο του ως βασικός με τα κυανόλευκα. Το σύνολο του Μακρίδη μετά το γκολ πήρε τα ηνία του αγώνα και κατάφερε διπλασιάσει τα τέρματά του με τον Σαχάρ να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι στο 35ο λεπτό. Η ομάδα των Πολεμιδιών λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (43’) κατάφερε να μειώσει με τον Κουλίμπαλι ο οποίος μετά από σέντρα του Ντούμπια με το στήθος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος ο Πίττας με το… καλημέρα (46’) πέτυχε το τρίτο γκολ των κυανόλευκων δίνοντας τους προβάδισμα δύο τερμάτων. Η Καρμιώτισσα αν και επηρεασμένη από την εξέλιξη του αγώνα κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με δύο πέναλτι του Ελ Αλουχί, αρχικά στο 65ο λεπτό και στην συνέχεια στο 75ο. Η μεγάλη ανατροπή ολοκληρώθηκε με τον Γκράβενμπερχ ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα και με ψύχραιμο πλασέ χάρισε το τρίποντο στην ομάδα των Πολεμιδιών.

Τέλος του αγώνα.

90+5' Ρίψη αντικειμένων και διακοπή στο παιχνίδι.

87' ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα 4-3! Η ομάδα των Πολεμιδιών γυρίζει το παιχνίδι με τον Γράβενμπερχ. Ο Ολλανδός έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα και με ψύχραιμο πλασέ γύρισε το ματς.

79' ΓΚΟΛ 3-3 ισοφαρίζει η Καρμιώτισσα, ξανά εύστοχος ο Ελ Αλουχί.

78' Κανονικό το πέναλτι, υπάρχουν διαμαρτυρίες και καθυστερεί η εκτέλεση.

76' Νέο πέναλτι για την Καρμιώτισσα σφυρίζει ο Θεουλή, εξετάζεται η φάση.

66' ΓΚΟΛ η Καρμιώτισσα και 3-2. Ο Ελ Αλουχί ευστοχεί.

65' Πέναλτι για την Καρμιώτισσα!

57' Μετά την επίτευξη του τρίτου γκολ του Απόλλωνα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ενώ η Καρμιώτισσα φαίνεται εμφανώς επηρεασμένη από την εξέλιξη του αγώνα.

46' ΓΚΟΛ 3-1 Με Πίττα! Ο Φιλιώτης έκανε το γύρισμα και ο Πίττας από κοντά πέτυχε το τρίτο γκολ των κυανόλευκων.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Τέλος ημιχρόνου.

43' ΓΚΟΛ 2-1 Μειώνει η Καρμιώτισσα με Κουλίμπαλι! Μετά από σέντρα του Ντούμπια, ο Κουλιμπαλί με το στήθος στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

35' Εκτελεί εύστοχα ο Σαχάρ και 2-0 για τον Απόλλωνα.

33' Πέναλτι για τον Απόλλωνα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα ο Αρτυματάς κερδίζει την κεφαλιά αλλά τον γκρεμίζει ο Κνόμπλοχ.

21' ΓΚΟΛ 1-0 ο Απόλλωνας με Ντόνιο! Ο Γκανέζος έκλεψε την μπάλα από τον Μίτσο και με υποδειγματικό πλασέ σκόραρε στο ντεμπούτο του ως βασικός με τα κυανόλευκα. με άψογο πλασέ με το αριστερό νίκησε τον Κνόμπλοχ.

14' Με Ουάρντα φτάνει κοντά στο γκολ ο Απόλλωνας, ο Αιγύπτιος βρήκε χώρο, έκανε το σουτ μέσα στη περιοχή, το βγάζει ο Κνόμπλοχ.

11' Άλλο ένα σουτ του Ελ Αλουχί, πάνω από την εστία η μπάλα.

8' Μακρινό σουτ του Κουλιμπαλί, μαζεύει ο Γιοβάνοβιτς.

5' Μεγάλη ευκαιρία και Δοκάρι για την Καμριώτισσα! Ο Ελ Αλουχί σύγκλινε και έκανε το φαλτσαριστό σουτ, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς με τον Σέρβο κίπερ να ακουμπά λίγο τη μπάλα.

• Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Πεϊμπέρνς, Αρτυματάς (86' Χουσαϊν), Χαμάς, Σπόλιαριτς, Σαχάρ, Ουάρντα (84' Ντιγκινί), Ζράντι (67' Βα), Πίττας, Ντόνιο (67' Χέντι).

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κνόμπλοχ, Τάντι, Μίτσο, Μαλόνε, Σέλουτσκα, Γκαθτανιάγα, Νεοφύτου, Ελ Αλουχί (90' Καλτσάς), Ντούμπια (57' Γιουσούφ), Λουκίλι (89' Λουκίλι), Κουλιμπαλί (57' Γκράβενμπερχ).

ΣΚΟΡΕΡ: 21'Ντόνιο, 35' Σαχάρ (π), 46' Πίττας/ 43' Κουλιμπαλί, 66',80' Ελ Αλουχί (π), 87' Γκράβενμπερχ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 65' Πεϊμπέρνς, 74΄Χέντι, 76' Αρτυματάς, 90' Σπόλιαριτς/ 51' Κουλιμπαλί, 65' Γκαθτανιάγα, 71' Τάντι, 81' Ελ Αλουχί.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας

4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης

VAR: Κώστα Ροβέρτος

AVAR: Λαζάρου Ιωάννης

Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.
Live streaming: Και τώρα η Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 - Το Παρίσι υπόσχεται να μας μείνει αξέχαστη
ΚΟΣΜΟΣ

Ολυμπιακοί: Πρώτος στη μάχη από τα μέλη της κυπριακής ολυμπιακής ομάδας ο Μάριος Γεωργίου