Πάτησε την Πάφο, πάτησε και εξάδα η Νέα Σαλαμίνα!

Δημοσιεύθηκε 3.2.2023

Η Νέα Σαλαμίνα συνεχίζει... ακάθεκτη καθώς πέτυχε την 5η της συνεχόμενη νίκη κερδίζοντας με 2-1 την Πάφος FC στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Με το πέναλτι του Ντορεγκαράι στο 8ο λεπτό και το γκολ του Μιγκελίτο στο 48ο οι ερυθρόλευκοι έφυγαν με το τρίποντο από το «Στέλιος Κυριακίδης» και ανέβηκαν στην 5η θέση. Η Πάφος FC ισοφάρισε προσωρινά στο 39ο λεπτό με τον Τάνκοβιτς να τελειώνει ιδανικά μετά από ασίστ του Μπρούνο Φελίπε, ωστόσο το ντεμπούτο του δεν συνοδεύτηκε με το θετικό αποτέλεσμα.

Το ματς

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα, ωστόσο η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να προηγηθεί νωρίς με πέναλτι (8’). Μετά από κόρνερ του Σαλαλίχ, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ζάιρο. Ο διαιτητής δεν υπέδειξε παράβαση αλλά το VAR τον έστειλε στο on field review, και έδειξε την άσπρη βούλα. Έτσι ο Ντορεγκαράι από την άσπρη βούλα έβαλε μπροστά στο σκορ τους ερυθρόλευκους. Η Πάφος FC επιχείρησε να αντιδράσει και μάλιστα είχε και δοκάρι στο 22ο λεπτό με τον Χεστάντ, ενώ η Νέα Σαλαμίνα προσπαθούσε να φτάσει σε δεύτερο γκολ μέσω αντεπιθέσεων ή από στημένες φάσεις.

Η Πάφος συνέχισε να πιέζει και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 38ο λεπτό με τον Τάνκοβιτς. Δημιουργός ο Μπρούνο, που στο ντεμπούτο του έδειξε ότι μπορεί να κάνεί την διαφορά. Ο Βραζιλιάνος με εξαιρετική κάθετη πάσα... έκοψε στα δύο την άμυνα της Νέας Σαλαμίνας και έφερε σε τετ-α-τετ τον Σουηδό ο οποίος πλάσαρε ιδανικά τον Μελίσσα για το 1-1, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να πάρει και πάλι νωρίς προβάδισμα στο σκορ, μετά από υποδειγματική αντεπίθεση στο 48ο λεπτό. Ο Μελίσσας έριξε στον Σάλαλιχ, αυτός έβαλε μπροστά, είδε γήπεδο, μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το γύρισμα και ο Μιγκελίτο από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Ακολούθως οι ερυθρόλευκοι είχαν πολύ καλή αμυντική λειτουργία και δεν επέτρεπαν στην Πάφο να γίνε ιδιαίτερα επικίνδυνη ενώ όταν κατάφερναν να απειλήσουν οι γαλάζιοι έβρισκαν τον Μελίσσα απέναντι τους. Έτσι η Νέα Σαλαμίνα κράτησε το προβάδισμα της μέχρι τέλους και πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Τέλος του αγώνα!

90+4' Πλασέ του Μπρούνο στα χέρια του Μελίσσα.

88' Σουτ του Μπρούνο από το ύψος της περιοχής, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

86' Διαγώνιο σουτ του Αμπντουραχίμι απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μελίσσας.

75' Σουτ του Ζουνίνιο, μαζεύει ο Μελισσάς.

51' Σουτ του Τάνκοβιτς αποκρούει ο Μελίσσας.

48' ΓΚΟΛ 1-2 για τη Νέα Σαλαμίνα! Υποδειγματική αντεπίθεση από την ομάδα της Αμμοχώστου. Ο Μελίσσας έριξε στον Σάλαλιχ, αυτός έβαλε μπροστά, είδε γήπεδο, μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το γύρισμα και ο Μιγκελίτο από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

Τέλος ημιχρόνου.

45+1' Άστοχο σουτ από τον Μιγκελίτο

39' ΓΚΟΛ 1-1 Ο Μπρούνο Φελίπε με εξαρετική κάθετη πάσα, βρήκε τον Τάνκοβιτς ο οποίος με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

33' Σουτ του Τάνκοβιτς, μαζεύει ο Μελίσσας.

22' Φαλτσαριστό πλασέ από τον Χέσταντ έξω από την περιοχή, η μπάλα στο δοκάρι.

18' Ο Μπρούνο έδωσε στον Ζάιρο ο οποίος με διαγώνιο σουτ απείλησε με τον Μελίσσα σνα διώχνει σε κόρνερ.

14' Σέντρα του Σεργίου, κεφαλιά του Τσίκο, έξω η μπάλα.

8' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα, εκτελεί εύστοχα ο Ντρορεγκαράι και ανοίγει το σκορ.

7' Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα μετά από κόρνερ και χέρι του Ζάιρο.

5' Σουτ του Τσίκο, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

- Έναρξη του αγώνα.

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Ικόκο (17' Μπρούνο), Κβίντα, Μπάιριτς, Ζουνίνιο, Κανέ, Πελάτζιο (67' Αμντουραχίμι), Ναμέ (83' Βαλακάρι), Χέσταντ (67' Χεστάντ), Τάνκοβιτς, Ζάιρο.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Ντιακιτέ, Οφόρι (64' Μαλεκκίδης), Καρλίτος (75' Μαργκάσα), Μιγκελίτο (87' Τολεμές), Σαλαλίχ (75' Τιάγκο), Τσίκο, Ντορεγκαράι. (87' Κλίμοβιτς)

ΣΚΟΡΕΡ: 39' Τάνκοβιτς/ 8' Ντορεγκαράι, 48' Μιγκελίτο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 64΄Πελάζιο/16' Άδωνη, 40' Ντορεγκαράι, 53' Καρλίτος

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας

4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης