Γκαρθία και Φαράζ εκτέλεσαν τον ΑΠΟΕΛ και έστειλαν την ΑΕΚ στο +4!

Δημοσιεύθηκε 28.1.2023

Αυτή η ΑΕΚ πάει για πρωτάθλημα!

Η ΑΕΚ κέρδισε με 2-1 τον ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι κορυφής στην «Αρένα» για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Μόλις στο 2ο λεπτό πήρε προβάδισμα η ομάδα της Λάρνακας όταν ο Γκαρθία έστειλε από κοντά με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα ενώ ο Φαράζ στο 60ο λεπτό διπλασίασε τα γκολ της ομάδας της Λάρνακας. Ο ΑΠΟΕΛ μείωσε στα τελευταία λεπτά του αγώνα με τον Μαρκίνιος όμως δεν απέφυγε την ήττα. Έτσι οι κιτρινοπράσινοι ανεβαίνουν στους 50 βαθμούς αφήνοντας τον ΑΠΟΕΛ στους 46.

Το ματς

Με το καλημέρα στο παιχνίδι μπήκε μπροστά στο σκορ η για την ΑΕΚ! Ο Γκιούρτσο γέμισε στην περιοχή από στημένη φάση, έγινε η πρώτη κεφαλιά, ο Μπέλετς απέκρουσε ασταθώς, ο Λόπες γύρισε με το κεφάλι στον Γκαρθία που εξ επαφής με νέα κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Η ΑΕΚ συνέχισε δυναμικά ενώ ο ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε να ανασυνταχθεί μετά το άσχημο ξεκίνημα. Εκεί που βρήκε ευκαιρίες ο ΑΠΟΕΛ απέναντι του ήταν ο Πίριτς αφού ο Βόσνιος σταμάτησε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες των γαλαζοκίτρινων. ηΣτην συνέχεια κατοχή ήταν στην ομάδα του Μιλόγεβιτς, με την ΑΕΚ να βγαίνει στην κόντρα και να δοκιμάζει να πετύχει το δεύτερο γκολ. Μετά το πρώτο μισάωρο η ΑΕΚ κέρδισε και πάλι βήματα στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε με κάποια μακρινά σουτ να απειλήσει ωστόσο το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο ΑΠΟΕΛ μπήκε κυνηγώντας την ισοφάριση και στο 49ο λεπτό έφτασε κοντά όταν ο Εφραίμ με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Πίριτς. Η ΑΕΚ απάντησε με διπλή ευκαιρία καθώς σε πρώτο χρόνο πήρε την κεφαλιά ο Λόπες, ο Μπέλετς απέκρουσε ασταθώς και σε δεύτερο χρόνο ο Άλτμαν με προβολή έστειλε την μπάλα έξω. Στο 60ο λεπτό η ΑΕΚ ισχυροποίησε το προβάδισμα της σημειώνοντας και δεύτερο γκολ. Ο Γιάκολις γύρισε στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Φαράζ ο οποίος με ένα ξερό δυνατό σουτ διπλασίασε τα γκολ για την ομάδα του. Η ομάδα της Λάρνακας χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα προστατεύσε το προβάδισμα. Ο ΑΠΟΕΛ είχε την κατοχή αλλά δεν απειλούσε ουσιαστικά, κατάφερε να μειώσει λόγο πριν το τέλος όταν ο Ντονγκαλά έκανε την σέντρα και ο Μαρκίνιος με το στήθος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα όμως η νίκη βάφτηκε κιτρινοπράσινη.

Τέλος της αναμέτρησης

88' ΓΚΟΛ Μειώνει ο ΑΠΟΕΛ με τον Μαρκίνιος!

73' Σουτ του Σαρφό, η μπάλα πάνω από την εστία.

59' ΓΚΟΛ 2-0 η ΑΕΚ! Ο Φαράζ άλλαξε παιχνίδι στον Γιάκολις, αυτός γύρισε στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Φαράζ ο οποίος με ένα ξερό δυνατό σουτ διπλασίασε τα γκολ για την ομάδα του.

58' Μακρινό σουτ του Σαρφό, έξω η μπάλα.

55' Η ΑΕΚ απάντησε με διπλή ευκαιρία καθώς σε πρώτο χρόνο πήρε την κεφαλιά ο Λόπες, ο Μπέλετς απέκρουσε ασταθώς και σε δεύτερο χρόνο ο Άλτμαν με προβολή έστειλε την μπάλα έξω.

50' Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Εφραίμ να πιάνει ένα ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κτυπά και στον Πίριτς με την Άμυνα της ΑΕΚ να καθαρίζει.

Έναρξη δεύτερου μέρους

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

39' Σέντρα του Φεράρι στον Κβιλιτάια, ο Γεωργιανός πήρε την κεφαλιά ωστόσο η μπάλα πήγε πάνω από τα δοκάρια.

36' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λόπες έπιασε έναν κεραυνό στη κίνηση αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

34' Μακρινό σουτ με φάλτσο του Φαράζ, πάνω από την εστία.

29' Πιέζει ο ΑΠΟΕΛ που ψάχνει την ισοφάριση, η ΑΕΚ περιμένει και δοκιμάζει με αντεπιθέσεις να απειλήσει.

19' Ο Σαρφό κάνει το τελείωμα από κοντά τον σταματά ο Πίριτς.

10' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Κβιλιτάια μπήκε στην περιοχή έκανε το πλασέ αλλά απέκρουσε ο Πίριτς.

4' Σουτ του Γκιούρτσο στα χέρια του Μπέλετς.

2' ΓΚΟΛ με το καλημέρα για την ΑΕΚ! Ο Γκιούρτσο γέμισε στην περιοχή από στημένη φάση, έγινε η πρώτη κεφαλιά, ο Μπέλετς απέκρουσε ασταθώς, ο Λόπες γύρισε με το κεφάλι στον Γκαρθία που εξ επαφής με νέα κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

• Έναρξη της αναμέτρησης.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρθία, Λέδες, Πονς, Γκιούρτσο (40' Γιάκολις), Φαράζ (90' Γκονζάλεθ), Άλτμαν (80' Σανχούρχο), Λόπες (80' Κάσας).

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς, Κρέσπο, Ντβάλι, Φεράρι, Κοσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο (80' Ντονγκαλά), Εφραίμ (60' Μακέντα), Μπεν (60' Μαρκίνιος), Κβιλιτάια.

Παρατηρητής: Ιωάννου Μιχάλης

Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.
Αυξάνονται οι καταγγελίες για σεξουαλική κακοποίηση παιδιών - Τα στοιχεία που κατέχει το Υπουργείο Παιδείας
ΚΟΙΝΩΝΙΑ

Live: Πρώτη επίσημη αντίδραση από το Ιράν: «Δεν υπήρξε επίθεση» – Πληροφορίες ότι δεν υπάρχουν σχέδια για αντίποινα
ΚΟΣΜΟΣ

Υπηρεσία Καταναλωτή: Ποια προϊόντα κατέγραψαν αύξηση στις τιμές και πού κυμαίνεται η διαφορά ακριβότερου και φθηνότερου καλαθιού