Η πορεία συνδιοργανώνεται από την νεοσύστατη ομάδα Queer collective cy σε συνεργασία με τον τ/κ Σύνδεσμο Queer Cyprus, τη LGBT PILIPINAS, τη LGBT Africa και τον Φοιτητικό Όμιλο ΛΟΑΤΚΙΑ+ Φίλοι του Πανεπιστημίου Κύπρου
Δύο χρόνια μετά την τελευταία Πορεία Υπερηφάνειας, οι δράσεις της ΛΟΑΤΚΙ+ κοινότητας επέστρεψαν, αφού το επιτρέπει, πλέον, και η πανδημία του κορωνοϊού την οποία έζησε και ζει ο πλανήτης.
Οι εκδηλώσεις για το 2022 ξεκίνησαν δυναμικά από τον Μάιο και θα καταλήξουν με την 8η Πορεία Υπερηφάνειας από την Accept στις 25 Σεπτεμβρίου, χρονική περίοδο που διεξάγεται και το EuroPride στο Βελιγράδι.
Σήμερα, λοιπόν, με αφορμή τον παγκόσμιο μήνα υπερηφάνειας, διοργανώνεται στην Κύπρο, αυτή την ώρα, η πρώτη διακοινοτική Pride πορεία για τα δικαιώματα των LGBTQI+ ατόμων. Δύο ξεχωριστές πορείες ξεκίνησαν λίγο μετά τις 6 το απόγευμα, μια από την Πλατεία Ελευθερίας και η άλλη από το πάρκο Kuğulu, και θα καταλήξουν και θα ενωθούν μαζί στο Σπίτι της Συνεργασίας στην πράσινη γραμμή.
[video width="576" height="320" mp4="[migrated]/Politis/wp-content/uploads/2022/06/video-1655566737-1-1.mp4"][/video]
Η πορεία που ονομάζεται United by Pride συνδιοργανώνεται από την νεοσύστατη ομάδα το Queer collective cy σε συνεργασία με τον Τουρκοκυπριακό Σύνδεσμο Queer Cyprus, τη LGBT PILIPINAS, τη LGBT Africa και τον Φοιτητικό Όμιλο ΛΟΑΤΚΙΑ+ & Φίλοι του Πανεπιστημίου Κύπρου.
Πολιτική Δημοσίευσης Σχολίων
Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.