Έφυγε από τη ζωή, σε ηλικία 89 ετών, ο ηθοποιός Μπάμπης Γιωτόπουλος, για πολλά χρόνια στέλεχος του Εθνικού Θεάτρου.
Τη δυσάρεστη είδηση έκανε γνωστή με μια ανάρτησή του στο Facebook, ο ηθοποιός Σπύρος Μπιμπίλας: «Δυστυχώς με πληροφόρησαν ότι δύο παλαίμαχοι συνάδελφοι από τα παλαιότερα μέλη μας του Τασεη έφυγαν από την ζωή χτες και σήμερα. Ο αγαπημένος μας Μπάμπης Γιωτόπουλος για πολλά χρόνια στέλεχος του Εθνικού μας Θεάτρου και ο Χρήστος Αναστασόπουλος που είχε ξεκινήσει στα μπουλούκια. Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τους σκεπάσει. Θα ετοιμάσουμε αφιερώματα για τους καλούς μας συναδέλφους».
Ο Μπάμπης Γιωτόπουλος γεννήθηκε στην Αθήνα στις 19 Μαρτίου του 1931 και μεγάλωσε στη Λάρισα. Σε ηλικία 29 ετών, είχε ήδη ξεκινήσει την καριέρα του στον χώρο του θεάτρου, περνώντας στην συνέχεια στην τηλεόραση και στον κινηματογράφο.
Στην τηλεόραση τον παρακολουθήσαμε σε επιλεγμένες παραγωγές, μιας και ο ίδιος δούλεψε για 25 συνεχή χρόνια στο Εθνικό Θέατρο απ' όπου αποφοίτησε και συνταξιοδοτήθηκε.
Μεταξύ άλλων, είχε εμφανιστεί σε δημοφιλείς σειρές όπως το «Μινόρε της Αυγής», «Τα ψάθινα καπέλα», «Γιούγκερμαν», «Είσαι το ταίρι μου», «Singles», «Παππούδες εν δράσει», «Το δις εξαμαρτείν» και άλλες. Είχε παίξει σε κινηματογραφικές ταινίες όπως οι: «Έτερος Εγώ», «Ένα τραγούδι δε φτάνει», «Κουράστηκα να σκοτώνω τους αγαπητικούς σου», «Ο βασιλιάς», «Το κλάμα βγήκε απ' τον Παράδεισο» και «Τρεις εποχές».
Τις δεκαετίες του 70 και του 80 είχε παίξει σε πολλές θεατρικές παραστάσεις, μεταξύ των οποίων: «Η γειτονιά του Τσέχωφ», «Η πινακοθήκη των ηλιθίων», «Υπηρέτης δυο αφεντάδων», «Φον Δημητράκης» και «Χάρβεϊ». Τελευταία του εμφάνιση στη σκηνή, ήταν στην παράσταση «Κατάδικός μου» της Ελένης Ράντου στο θέατρο Διάνα, τις σεζόν 2011-2014.
Από τις τελευταίες φορές που συμμετείχε σε σίριαλ στην τηλεόραση ήταν στο «Ταμάμ» του AΝΤ1.
Πολιτική Δημοσίευσης Σχολίων
Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.