Το βάψιμο των πασχαλινών αυγών, ο στολισμός του τραπεζιού με αυτά και το τσούγκρισμα το βράδυ της Ανάστασης και στο τραπέζι της Λαμπρής είναι από τα βασικά έθιμα το Πάσχα. Ωστόσο, θα πρέπει να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί με τα πασχαλινά αυγά, καθώς εγκυμονεί κίνδυνος για την υγεία. Επίσης, θα πρέπει να ξέρετε πόσο και πώς διατηρούνται, ώστε να μην υπάρξει κίνδυνος ανάπτυξης βακτηρίων, όπως η σαλμονέλα.
Σύμφωνα, λοιπόν, με τον αμερικανικό Οργανισμό Τροφίμων και Φαρμάκων (FDA), τα βρασμένα αυγά (άρα και τα πασχαλινά) πρέπει να καταναλώνονται μέσα σε μία εβδομάδα από την στιγμή που ετοιμάστηκαν.
Επίσης, από τη στιγμή που τα βράσετε και τα βάψετε, πρέπει να τα καταναλώσετε μέσα σε λίγες ώρες. Διαφορετικά, θα πρέπει να τα βάλετε στο ψυγείο.
Τα βρασμένα αυγά αντέχουν στο ψυγείο μέχρι και 1 εβδομάδα, όχι παραπάνω.
Εάν τα έχετε καθαρίσει, θα πρέπει να τα βάλετε στο ψυγείο σε ένα αεροστεγώς κλεισμένο δοχείο.
Αυτό που θα πρέπει, επίσης, να προσέξετε, είναι πως τα πασχαλινά αυγά (που όλοι τα χρησιμοποιούμε μέχρι την ημέρα που θα τα τσουγκρίσουμε ως διακοσμητικά) δεν μπορούν να μείνουν εκτός ψυγείου για πολλές ώρες. Ειδικά, όταν ο καιρός είναι ζεστός. Γιατί έτσι, επιτρέπεται η ανάπτυξη επικίνδυνων βακτηρίων, συμπεριλαμβανομένης της σαλμονέλας με ταχύ ρυθμό.
Γι’ αυτό, όταν τα βάψετε, τα βάζετε στο ψυγείο και τα βγάζετε από αυτό λίγο πριν το τσούγκρισμα.
Πολιτική Δημοσίευσης Σχολίων
Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.