![Καθαιρεθείς ιερέας-ναρκέμπορος ασκεί το επάγγελμα του δικηγόρου](https://politis.com.cy/temp/images/220x143/cache_220x143_Crop_medium_817619_472966_24_07_26_212321.png)
![Πολίτης logo](images/politisLogo_white.png)
![Logicom logo](images/logicom-white.png)
Όπως ξεκάθαρα μας προειδοποίησε στη δεύτερη κατά σειρά επιστολή του προς τον «Π» ο κ. Νίκος Χρυσάνθου, είναι η τελευταία φορά που μας τη χαρίζει! Την επόμενη φορά, θα μας κινήσει αγωγή για λίβελο. Ενοχλείται τα μάλα ο κ. Νίκος Χρυσάνθου, διότι αναφερόμαστε στα κατορθώματά του.
Ο κ. Νίκος Χρυσάνθου και ο κ. Νίκος Αναστασιάδης είναι το ίδιο πρόσωπο. Απλά ο τελευταίος, ως επενδυτής του ΧΑΚ, αγόραζε μετοχές με το επίθετο «Χρυσάνθου» και «πιάστηκε σαν το ποντικό στη φάκα», δήλωσε στις 25/05/2023 ο πρώην πρόεδρος της επιτροπής Δεοντολογίας και Προστασίας του Αθλητισμού και γνωστός δικηγόρος Ανδρέας Παπαχαραλάμπους, καταθέτοντας ενώπιον της επιτροπής Θεσμών της Βουλής και επιμένοντας στις βαρύτατες καταγγελίες για διαφθορά που εξαπέλυσε εναντίον του κ. Αναστασιάδη. Μεταξύ άλλων, ισχυρίστηκε ότι, ενώ ο τελευταίος ήταν Πρόεδρος της Δημοκρατίας και ο ίδιος πρόεδρος της επιτροπής Δεοντολογίας και Προστασίας του Αθλητισμού, του ζήτησε να μην διερευνήσει τον ύποπτο για χειραγώγηση (φιλικό) ποδοσφαιρικό αγώνα μεταξύ Καρμιώτισσας και Απόλλωνα. Ο κ. Παπαχαραλάμπους είπε και αρκετά άλλα στη Βουλή για τον Νίκο Αναστασιάδη, αμφισβητώντας ευθέως την εντιμότητά του. Ο κ. Αναστασιάδης, παρόλο που διέψευσε τις καταγγελίες ως ανυπόστατες και τις απέδωσε σε αλλότρια κίνητρα, δεν κίνησε αγωγή λιβέλου στον κ. Παπαχαραλάμπους που τον χαρακτήριζε, νυχθημερόν, διεφθαρμένο. Γιατί άραγε;
Ο κ. Αναστασιάδης δεν προσέφυγε στη Δικαιοσύνη ούτε για τα όσα προσβλητικά και απαξιωτικά ανέφερε για το πρόσωπό του, στις 12/02/2023, η θυγατέρα του ιδρυτή του ΔΗΣΥ, Καίτη Κληρίδου. Συνοδεύοντας τον υποψήφιο του ΔΗΣΥ για την Προεδρία της Δημοκρατίας, Αβέρωφ Νεοφύτου, στο εκλογικό κέντρο για να ασκήσει το εκλογικό του δικαίωμα, η κ. Καίτη Κληρίδου δήλωσε τα εξής: «Νομίζω έχει καιρό που άρχισε να φθείρεται το όνομα του κ. Αναστασιάδη. (...) Είναι μικρός ο τόπος μας, όλοι ξέρουμε πράγματα και καταστάσεις, κάποτε όταν μας συμφέρει τις κρύβουμε, αλλά νομίζω ότι ο βίος και η πολιτεία του καθενός είναι ανοικτό βιβλίο στην Κύπρο. Ίσως έπρεπε να κάνουμε κάποιες σκέψεις νωρίτερα για το πώς θα έπρεπε να αντιμετωπιστεί αυτός ο άνθρωπος». Επιπρόσθετα, σε ανάρτησή της στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης η κ. Κληρίδου τάχθηκε υπέρ της υποψηφιότητας του Ανδρέα Μαυρογιάννη, επισημαίνοντας ανάμεσα σε άλλα και τα εξής: «Η μεγαλύτερη απογοήτευση της ζωής μου είναι ο Νίκος Αναστασιάδης. Αμαύρωσε τον ΔΗΣΥ με τη διαφθορά της διακυβέρνησής του και τώρα προσπαθεί να διαιρέσει τον ΔΗΣΥ. Εξέθρεψε τον Νίκο Χριστοδουλίδη με σκοπό να τον βγάλει Πρόεδρο για να καλύψει τα νώτα του και να μην αποκαλυφθεί η προσωπική του ανάμειξη στη διαφθορά».
Η Καίτη Κληρίδου τον ισοπέδωσε πολιτικά και ηθικά. Κι όμως, δεν διανοήθηκε να προσφύγει στη Δικαιοσύνη εναντίον της. Γιατί κ. Αναστασιάδη; Η υπόληψη και η εντιμότητά σας δεν θίχτηκαν στις πιο πάνω περιπτώσεις;
Υ.Γ: Αναμένω με μεγάλο ενδιαφέρον την ολοκλήρωση της έρευνας για το «Κράτος-Μαφία». Πριν το τέλος του χρόνου θα έχουμε πόρισμα από την Αρχή κατά της Διαφθοράς. Αν ο κ. Αναστασιάδης είναι άμωμος και αμόλυντος, όπως διατείνεται, θα φανεί.
Πολιτική Δημοσίευσης Σχολίων
Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.