![Live streaming: Και τώρα η Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 - Το Παρίσι υπόσχεται να μας μείνει αξέχαστη](https://politis.com.cy/temp/images/220x143/cache_220x143_Crop_medium_817592_1759841_24_07_26_203441.png)
![Πολίτης logo](images/politisLogo_white.png)
![Logicom logo](images/logicom-white.png)
Το πρώτο επεισόδιο του δράματος της κοινωνίας μας δεν το έγραψα εγώ μέσω αυτής της στήλης. Το έγραψαν κάποιοι συνάνθρωποί μας τα προηγούμενα δύο-τρία χρόνια, όταν η πανδημία του κορωνοϊού SARS-CoV-2 έκανε την εμφάνισή της. Πολύ περισσότερο, όμως, όταν είχαμε στη διάθεσή μας, πλέον, και τα όπλα για να την αντιμετωπίσουμε, δηλαδή τα εμβόλια. Ορδές ψευδοεπιστημόνων, επιστημόνων-αρνητών, ιερέων, αλλά και απλών πολιτών οι οποίοι δεν ήθελαν να δουν την πραγματικότητα, πιστεύοντας μόνο λαϊκίστικες και πομπώδεις εκφράσεις, προσπαθούσαν να μας κάνουν να παραβλέψουμε το γεγονός ότι χιλιάδες συμπολίτες μας είχαν καταλήξει ταυτόχρονα στα νοσοκομεία και κάποιοι εξ αυτών δεν βγήκαν ποτέ. Αυτά είναι, λίγο-πολύ, γνωστά και νωπά στη μνήμη μας. Χρειαζόταν μια σύντομη υπενθύμιση, όμως, η οποία θα μας οδηγήσει στο δεύτερο επεισόδιο του δράματος (μας) που τιτλοφορείται «Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση».
Οι πρωταγωνιστές είναι, για ακόμα μια φορά, περίπου οι ίδιοι. Είναι ένα δείγμα, πιστεύω, συγκεκριμένων ομάδων του πληθυσμού. Το αποκορύφωμα –μέχρι τη στιγμή της σύνταξης του εν λόγω κειμένου, τουλάχιστον- κατ’ εμένα, είναι η «αφίσα» η οποία κάνει τον γύρο των Μέσων Κοινωνικής Δικτύωσης, από τα τέλη της προηγούμενης εβδομάδας και καλεί σε συγκέντρωση αύριο Πέμπτη στην Πάφο τους πολίτες. Ομιλητές είναι ένας βουλευτής, ένας εκπαιδευτικός, ένας ρευματολόγος, ο μητροπολίτης Πάφου κι ένας δικηγόρος. Κοντολογίς, όλοι αυτοί οι άσχετοι με το ευαίσθητο θέμα της Σεξουαλικής Διαπαιδαγώγησης θα πουν «'όχι' σε νόμους που είναι αντίθετοι με την Αγία Γραφή και την Ορθόδοξη Διδασκαλία». Αν και εσείς βλέπετε ένα μοτίβο, από την εποχή της παράνοιας της πανδημίας μέχρι τώρα, τότε παρακολουθούμε μαζί το δεύτερο επεισόδιο.
Τα στοιχεία από την Αστυνομία, όμως, μιλούν από μόνα τους:
Σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση, όσον αφορά τον αριθμό των αναφορών σεξουαλικής κακοποίησης, από το 2017 μέχρι το 2022 παρατηρείται μια σταδιακή αύξηση των καταγγελιών.
Οι δράστες είναι στην πλειοψηφία άνδρες και τα θύματα κορίτσια, ωστόσο παρατηρείται μια αύξηση και στον αριθμό των αγοριών θυμάτων.
Η Αστυνομία, το Υπουργείο Παιδείας, το Σπίτι του Παιδιού, που είναι φορείς οι οποίοι δέχονται καταγγελίες από γονείς και παιδιά για σεξουαλικής φύσεως αδικήματα, μου το έχουν αναφέρει πολλάκις, το τελευταίο διάστημα: ανήλικα άτομα έχουν προβεί σε καταγγελία ότι έγιναν δέκτες τέτοιων καταδικαστέων συμπεριφορών, όταν έμαθαν πως αυτές οι συμπεριφορές είναι μη αποδεκτές.
Οπότε, ας σιωπήσουμε, επιτέλους, μια φορά, οι μη γνώστες… Δεν είναι ανάγκη πάντα να είμαστε ειδικοί επί παντός επιστητού. Ειδικοί υπάρχουν και δεν ζούμε όλοι στον Μεσαίωνα, από τον οποίο μια μερίδα συνανθρώπων μας αρνείται να ξεκολλήσει. Δεν αξίζει ο Μεσαίωνας στις νέες γενιές!
Πολιτική Δημοσίευσης Σχολίων
Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.