![Live streaming: Και τώρα η Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 - Το Παρίσι υπόσχεται να μας μείνει αξέχαστη](https://politis.com.cy/temp/images/220x143/cache_220x143_Crop_medium_817592_1759841_24_07_26_203441.png)
![Πολίτης logo](images/politisLogo_white.png)
![Logicom logo](images/logicom-white.png)
του Niyazi Kızılyürek
Με την Κυπριακή Δημοκρατία μαζί γεννηθήκαμε και μαζί χωριστήκαμε. Την Κύπρο, όπως και τη ζωή μου, τη μοίρασαν ο εθνικισμός και οι πόλεμοι. Εγκαταλείποντας το χωριό μου, την Ποταμιά, το 1964, άρχισα να ζω ως πρόσφυγας στη Λουρουτζίνα. Και σε αυτόν τον θύλακα τελείωσα το δημοτικό και το γυμνάσιο.
Ο πόλεμος του 1974 με πήρε από τη Λουρουτζίνα στη Λευκωσία και απ' εκεί στο Αργάκι. Τέλειωσα το λύκειο στη Μόρφου και το 1977 ταξίδεψα στη Δυτική Γερμανία για σπουδές.
Η χώρα μου τότε ήταν τόπος εκτύλιξης ενός μεταπολεμικού δράματος. Σχεδόν το ένα τρίτο των ανθρώπων, που συμβίωναν για χρόνια, εκτοπίστηκαν από τα μέρη τους για να στοιβαχτούν στον Νότο και τον Βορρά της...
Για να διαβάσετε το άρθρο, συνδεθείτε με την έκδοση PREMIUM ή αγοράστε τον «Π» από τα περίπτερα.
Πολιτική Δημοσίευσης Σχολίων
Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.