Μπήκαμε στο 2019 με πολλές εκκρεμότητες. Το Κυπριακό μένει για μια ακόμα χρονιά άλυτο. Η οικονομία βελτιώνεται σε αριθμούς, πολλοί ωστόσο συμπατριώτες μας εξακολουθούν να υποφέρουν. Η εφαρμογή του Σχεδίου Υγείας κινείται μετ' εμποδίων, η μεταρρύθμιση στην παιδεία δεν φαίνεται ακόμα στον ορίζοντα, η αναδιοργάνωση δήμων και κοινοτήτων εξαντλείται προς το παρόν σε μια άγονη συζήτηση, ενώ κάποιες παθογένειες παραμένουν αναλλοίωτες: Το σύστημα απονομής δικαιοσύνης νοσεί, η γραφειοκρατία στο Δημόσιο το καθιστά αντιπαραγωγικό, το πελατειακό σύστημα εξακολουθεί να αποτελεί τον θεμέλιο λίθο της ύπαρξης και λειτουργίας του κυπριακού κομματικού συστήματος.
Αν θέλουμε να συμπυκνώσουμε πολιτικά,...
Για να διαβάσετε το άρθρο, συνδεθείτε με την έκδοση PREMIUM ή αγοράστε τον «Π» από τα περίπτερα.
Πολιτική Δημοσίευσης Σχολίων
Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.