Τα σύνορά μας είναι στην Κερύνεια και αυτό οφείλουν όλοι να το γνωρίζουν. Παραδόθηκε λέει στον αρχηγό της Εθνικής Φρουράς αντιστράτηγο Ζερβάκη, η ελληνική σημαία του Ναυτικού Σταθμού Κερύνειας το 1974, η οποία είχε πέσει στα χέρια των Τούρκων. Ήταν τότε η σημαία του ναυτικού της Κυπριακής Δημοκρατίας στο κάστρο της Κερύνειας. Ως γνωστόν μέχρι το 1974 κανένας δεν γνώριζε ότι η Κυπριακή Δημοκρατία διέθετε δική της σημαία. Τη σημαία παρέδωσε το 2004 Τουρκοκύπριος και έκτοτε βρισκόταν στο Μουσείο της Αστυνομίας Κύπρου. Η Αστυνομία αποφάσισε να την παραδώσει στην Εθνική Φρουρά και στην τελετή ήταν ο υπουργός Άμυνας Γιωργάλλας που ανακάτωσε την υπόθεση για τρία λεπτά εθνικής δημοσιότητας και η υπουργός Δικαιοσύνης Άννα Προκοπίου στη λογική του ό,τι σου παίζω χόρευε. Ο διοικητής της ΕΦ που είναι νησιώτης από το Μοχό τση Κρήτης, παραλαμβάνοντας τη σημαία δήλωσε ότι θα έρθει η μέρα που θα την ξαναστήσουμε στο κάστρο της Κερύνειας, προκαλώντας ρίγη συγκινήσεως εις τους Έλληνας της νήσου και φωνές διαμαρτυρίας εις τα κατεχόμενα. Τι να σας πούμε, ρε Τουρκάκια, που φωνασκείτε κι από πάνω; Ετοιμαστείτε. Θα έρθουμε νύκτα με επικεφαλής τον στρατηγό Ζερβάκη και τον Μιχάλη Γιωργάλλα. Τα γιαταγάνια θα κολλήσουν στα χέρια μας όπως του Νικαταρά στα Δερβενάκια, και το αίμα στους δρόμους της Κερύνειας κατά την παράδοση θα παρασέρνει νεαρό μοσχάρι. Μετά θα κάτσουμε εκεί στο μαγαζί του Νιαζί, από όπου θα περάσει το μοσχάρι και θα διατάξουμε φουλ μεζέ, τραγουδώντας: «Γεια σου Ζερβάκη Μερακλή που μοιάζεις με τον Ηρακλή που έπνιξεν τον όφιν». Άγια ολάν.
ΘΟΥΚΗΣ
Πολιτική Δημοσίευσης Σχολίων
Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.