Σουηδία για Μουντιάλ, κινδυνεύει η Ιταλία! (video)

ΠΟΛΙΤΗΣ NEWS Δημοσιεύθηκε 10.11.2017
Με γκολ του ΑΕΚτζή Γιόχανσον, η Σουηδία νίκησε 1-0 την Ιταλία στον πρώτο αγώνα των μπαράζ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2018

Από το 1934, η μοναδική φορά που η Ιταλία δεν προκρίθηκε σε Μουντιάλ ήταν το μακρινό 1958, όταν η τελική φάση έγινε στη Σουηδία. Και είναι οι Σουηδοί που τώρα, 15 διοργανώσεις μετά, απειλούν με αποκλεισμό τους Ιταλούς!

Η ομάδα του Γιαν Άντερσον επικράτησε με 1-0 της Σκουάντρα Ατζούρα, στον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο χωρών για τα μπαράζ του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018, που έγινε στην «Friends Arena» της Σουηδίας, παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού, που θα γίνει το βράδυ της Δευτέρας (21:45), στο Σαν Σίρο του Μιλάνου.

Το «χρυσό» γκολ για τη Σουηδία, που ελπίζει για πρόκριση σε Μουντιάλ για 12η φορά και πρώτη από το 2006, σημείωσε ο Γιόχανσον της ΑΕΚ Αθηνών, στο 61', έχοντας περάσει ως αλλαγή τέσσερα λεπτά νωρίτερα.

Παρότι οι Ιταλοί είχαν την πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα, με την άστοχη κεφαλιά του Μπελότι στο 6', ήταν οι Σουηδοί που στη συνέχεια έψαξαν περισσότερο το γκολ και είχαν τις περισσότερες φάσεις. Κορυφαίες εξ αυτών το πολύ καλό σουτ του Τοϊβόνεν στο 8', αυτό του Φόρσμπεργκ στο 25', αλλά και η φάση του Τοϊβόνεν στο 37ο λεπτό, όπου ο Μπουφόν βγήκε κι έσωσε.

Όπως και στο πρώτο μέρος, την πρώτη φάση είχαν οι φιλοξενούμενοι και στην επανάληψη, αλλά ο Όλσεν απέκρουσε το σουτ του Καντρέβα (48').

Η Σουηδία στην πρώτη της απειλή στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να ανοίξει το σκορ, στο 61ο λεπτό, με τον παίκτη της ΑΕΚ Αθηνών, Γιόχανσον, που πέρασε ως αλλαγή τέσσερα λεπτά νωρίτερα και σούταρε από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίκτυα του Μπουφόν!

Η Ιταλία έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 70', καθώς το δυνατό σουτ του Νταρμιάν σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Όλσεν! Στο επόμενο λεπτό, η Σουηδία βγήκε στην αντεπίθεση με προϋποθέσεις, αλλά ο Κλάεσον δεν κατάφερε να νικήσει τον πορτιέρο των Ιταλών.

Λίγα πράγματα από εκεί και πέρα, με την Ιταλία να προσπαθεί να γίνει απειλητική αλλά να μην τα καταφέρνει και τη Σουηδία να κρατά μέχρι το τέλος μια νίκη που ίσως αποδειχθεί ιστορική.

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γιαν Άντερσον): Όλσεν, Γκράνκβιστ. Λίντελοφ, Αουγκούστινσον, Κραφθ (83' Σβένσον), Λάρσον, Έκνταλ (57' Γιόχανσον), Κλάεσον, Μπεργκ (75' Κίεσε Τέλιν), Τοϊβόνεν, Φόρσμπεργκ

ΙΤΑΛΙΑ (Τζιαν Πιέρο Βεντούρα): Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Νταρμιάν, Ντε Ρόσι, Καντρέβα, Βεράτι (76' Ινσίνιε), Παρόλο, Ιμόμπιλε, Μπελότι (65' Έντερ)

Tα στιγμιότυπα

Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.
Live streaming: Και τώρα η Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 - Το Παρίσι υπόσχεται να μας μείνει αξέχαστη
ΚΟΣΜΟΣ

Ολυμπιακοί: Πρώτος στη μάχη από τα μέλη της κυπριακής ολυμπιακής ομάδας ο Μάριος Γεωργίου