![Καθαιρεθείς ιερέας-ναρκέμπορος ασκεί το επάγγελμα του δικηγόρου](https://politis.com.cy/temp/images/220x143/cache_220x143_Crop_medium_817619_472966_24_07_26_212321.png)
![Πολίτης logo](images/politisLogo_white.png)
![Logicom logo](images/logicom-white.png)
Στο τέλος του έφτασε το σίριαλ που ταλάνισε για μήνες τώρα το Υπουργείο Εσωτερικών, την Επαρχιακή Διοίκηση Λεμεσού και φυσικά την ορεινή κοινότητα του Φοινιού. Πλέον, μετά από σειρά εξελίξεων που περιλάμβαναν αστυνομικές παρεμβάσεις, τηλεφωνήματα και επιστολές σε υπουργεία αλλά και νομικές μάχες σε αίθουσες δικαστηρίων, ο μέχρι πρότινος κοινοτάρχης Φοινιού Φυλακτής Ηρακλέους παρέδωσε τα ηνία της κοινότητας στον αντιπρόεδρο του κοινοτικού συμβουλίου Αντώνη Αντωνίου.
Χθες, λειτουργός της Επαρχιακής Διοίκησης Λεμεσού μετέβη εκ νέου στο Φοινί για να παραλάβει τις σφραγίδες, τα έγγραφα και τους τίτλους του συμβουλίου από τον καθαιρεθέντα κοινοτάρχη. Ενώ αρχικά ο κ. Ηρακλέους θα παρέδιδε όλα όσα έπρεπε στη λειτουργό, η παρουσία στο σημείο των υπολοίπων μελών του κοινοτικού συμβουλίου έφερε την αντίδρασή του και λίγο έλειψε να προκληθεί εκ νέου επεισόδιο και ένταση. Για το περιστατικό ενημερώθηκε και η Αστυνομία η οποία μετέβη στο Φοινί. Ευτυχώς τελικώς δεν χρειάστηκε η παρέμβαση της Αστυνομίας αφού επικράτησαν οι ψυχραιμότεροι με τον κοινοτάρχη να παραδίδει όλα όσα έπρεπε στη λειτουργό της Επαρχιακής Διοίκησης, βάζοντας ουσιαστικά τελεία στο σίριαλ όλων αυτών των μηνών. Όπως εξήγησε στον «Π» πρόσωπο που γνωρίζει τα τεκτενόμενα στο χωριό, «εναπόκειται πλέον στους ίδιους να τα βρουν, να αφήσουν στην άκρη τις διαφορές και να μπορέσουν να λειτουργήσουν κανονικά και ήρεμα το κοινοτικό συμβούλιο του Φοινιού, για το καλό του χωριού τους».
Προηγουμένως, ο ΥΠΕΣ είχε αποφασίσει την ενεργοποίηση του άρθρου 45 του περί Κοινοτήτων Νόμου για να «πάρει» τις αρμοδιότητες του κοινοτικού συμβουλίου. Ο κοινοτάρχης τότε αντέδρασε και εξασφάλισε από το δικαστήριο προσωρινό διάταγμα αναστολής εκτέλεσης της απόφασης. Στο μεταξύ, εναντίον του Φυλακτή Ηρακλέους εκκρεμούσε ποινική υπόθεση στο Επαρχιακό Δικαστήριο Λεμεσού που αφορούσε υπόθεση κλοπής ξυλείας αξίας 60 ευρώ. Έπειτα από εκδίκαση της υπόθεσης, στις 12 Ιανουαρίου το Επαρχιακό Δικαστήριο Λεμεσού έκρινε ένοχο τον κοινοτάρχη και του επέβαλε πρόστιμο 500 ευρώ. Η απόφαση αυτή κινητοποίησε το αρμόδιο Υπουργείο Εσωτερικών το οποίο ζήτησε γνωμάτευση από τον γενικό εισαγγελέα κατά πόσον το αδίκημα στο οποίο καταδικάστηκε ο κοινοτάρχης είναι ατιμωτικής φύσης και άρα θα έπρεπε σύμφωνα με τη νομοθεσία να καθαιρεθεί αυτοδικαίως. Μετά την απόφαση αυτή, ο κοινοτάρχης ενημερώθηκε γραπτώς και τελικώς χθες, όπως εξηγείται πιο πάνω, παρέδωσε τα «κλειδιά». Εκείνο που αυτή τη στιγμή εκκρεμεί αλλά φαίνεται τυπικής διαδικασίας, είναι η δικαίωση του Υπουργείου Εσωτερικών στο Διοικητικό Δικαστήριο, αφού πλέον ο κ. Ηρακλέους δεν έχει έννομο συμφέρον να διεκδικήσει άρση της απόφασης για ενεργοποίηση του άρθρου 45.