Ένα γκολ ήταν αρκετό για τον ΠΑΟΚ, 1-0 τον ΠΑΣ

ΠΟΛΙΤΗΣ NEWS Δημοσιεύθηκε 23.1.2017
Ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από το Εθνικό Στάδιο «Ζωσιμάδες», επικρατώντας με 1-0 σκορ του ΠΑΣ Γιάννινα στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής

Συνέχεια στα επιτυχή αποτελέσματα έδωσε ο ΠΑΟΚ, που επιβλήθηκε στους «Ζωσιμάδες» με 1-0 του γηπεδούχου ΠΑΣ στην τελευταία αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής και σημείωσε την ένατη φετινή νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο «Δικέφαλος» έφτασε στους 26 βαθμούς και «σκαρφάλωσε» στην πέμπτη θέση έχοντας και παιχνίδι λιγότερο (με τον Ηρακλή), που αν το κερδίσει θα βρεθεί στο -1 από τον τέταρτο Παναθηναϊκό και στο -2 από τους δεύτερους Πανιώνιο και Ξάνθη.

Το γκολ που έγραψε την ιστορία της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 31ο λεπτό, όταν στη σέντρα του Μάτος ο Αθανασιάδης έπιασε την κεφαλιά, ο Πασχαλάκης έκανε εντυπωσιακή επέμβαση αλλά στο ριμπάουντ η έφτασε έφτασε στον Λέοβατς, που πλάσαρε από κοντά για το 0-1.

Μόλις στο πρώτο λεπτό οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε χέρι του Τζημόπουλου, ενώ στο 11΄ ο βοηθός Καλφόγλου ανέκοψε με ανύπαρκτο οφσάιντ τον Μαμπουλού, που θα έβγαινε απέναντι στον Γλύκο και στο 20΄ ο αμαρκάριστος Ακόστα έπιασε αδύναμη κεφαλιά στη σέντρα του Κούτρη και έστειλε την μπάλα στα χέρια του διεθνή τερματοφύλακα.

Οι γηπεδούχοι έχασαν την πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 39΄, όταν ο Μαμπουλού βγήκε σε ανεπανάληπτο τετ α τετ με τον Γλύκο αλλά πλάσαρε πάνω του!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν καλύτερος, αφού οι Γιαννιώτες κυνήγησαν την ισοφάριση και η μπάλα παίχθηκε πάνω-κάτω, χωρίς όμως να δημιουργηθούν και οι ανάλογες ευκαιρίες.

Οι γηπεδούχοι, πάντως, διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στο μαρκάρισμα του Βαρέλα επί του Κόντε, στο 77ο λεπτό, αλλά ο διαιτητής Γκράνας δεν συγκινήθηκε.

Oι συνθέσεις:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Μαμπουλού (82΄ Μπέριος), Γιάκος (55΄ Κόντε), Καρανίκας (66΄ Βιντάλ), Λίλα, Κούτρης, Κοζορώνης, Ακόστα, Σκόνδρας.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ιβιτς): Γλύκος, Βαρέλα, Μαλεζάς, Κρέσπο, Σάκχοφ, Τσίμιροτ (90+4΄ Κάνιας), Μάτος, Κάμπος (89΄ Κουλούρης), Λέοβατς, Αθανασιάδης, Μυστακίδης (71΄ Χαρίσης).

Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.
Live streaming: Και τώρα η Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 - Το Παρίσι υπόσχεται να μας μείνει αξέχαστη
ΚΟΣΜΟΣ

Ολυμπιακοί: Πρώτος στη μάχη από τα μέλη της κυπριακής ολυμπιακής ομάδας ο Μάριος Γεωργίου