![Καθαιρεθείς ιερέας-ναρκέμπορος ασκεί το επάγγελμα του δικηγόρου](https://politis.com.cy/temp/images/220x143/cache_220x143_Crop_medium_817619_472966_24_07_26_212321.png)
![Πολίτης logo](images/politisLogo_white.png)
![Logicom logo](images/logicom-white.png)
Για τα δύο περιστατικά επιθέσεων στη Λεμεσό κατά διανομέα φαγητού και στην Αγία Νάπα σε βάρος 25χρονης Τουρκοκύπριας μίλησε στον Πολίτη 107.6 & 97.6 ο αναπληρωτής καθηγητής στο Τμήμα Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Κύπρου Δρ Παναγιώτης Σταυρινίδης.
Ο Δρ Σταυρινίδης ανέφερε ότι «είναι παρά πολύ δύσκολο, εμείς να διαλευκάνουμε τα ακριβή κίνητρα πίσω από τα δύο περιστατικά. Όμως, στις προσλαμβάνουσες και στην περιρρέουσα ατμόσφαιρα υπάρχει μια ανησυχία ότι υπάρχει μια έξαρση όσον αφορά τα περιστατικά βίας έναντι συνανθρώπων μας που δεν είναι Ελληνοκύπριοι και συνεπώς μπορεί να καταδεικνύεται και μια μορφή ρατσιστικών και ξενοφοβικών επιθέσεων».
Ακολούθως διερωτήθηκε κατά πόσον έχουμε προβεί σε ενέργειες μέσα από τα σχολεία, την κοινωνία και τις προσπάθειες επίλυσης του Κυπριακού, που να δημιουργήσουν ένα ευρύτερο κλίμα αποδοχής της διαφορετικότητας, της συνεργασίας και της αλληλοκατανόησης. «Μήπως», είπε, «τα τελευταία χρόνια πολλοί από εμάς νιώθουμε ότι μπορεί να οξύνεται το κλίμα ανταγωνισμού και έχθρας και αυτό να διαχέεται στην κοινωνία;». Και πρόσθεσε ότι «δεν έχουμε κάνει αρκετά». Θα μπορούσε, όπως είπε, να μιλά η μια κοινότητα την γλώσσα της άλλης μέσα στα σχολεία, κάτι που βρίσκει πάρα πολλές αντιστάσεις.
Ο Δρ Σταυρινίδης είπε ότι ο εθνικισμός εκκολάπτεται από κάποια σχολεία πυρήνες.
Ακούστε την παρέμβαση του Δρα Παναγιώτη Σταυρινίδη στην «Πρωινή Επιθεώρηση» που μεταδίδεται από τον Πολίτη 107.6 & 97.6:
Πολιτική Δημοσίευσης Σχολίων
Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.