Ο ΔΗΣΥ φαίνεται ότι θα περιμένει τα αποτελέσματα δημοσκόπησης, στην οποία όπως ήδη έγραψε ο «Π» περιλήφθηκε και το όνομα του τέως γενικού διευθυντή του Υπουργείου Μεταφορών Αλέκου Μιχαηλίδη
Η τοπική επιτροπή της ΕΔΕΚ στην Αγλαντζιά αποφάσισε χθες κατά πλειοψηφία να εισηγηθεί στην ηγεσία του κόμματος την υποστήριξη του Κώστα Κόρτα για τη θέση δημάρχου στον τοπικό δήμο.
Οι πληροφορίες του «Π» αναφέρουν ότι η απόφαση λήφθηκε με πλειοψηφία 7-5.
Η απόφαση προφανώς δεν είναι δεσμευτική για τη γραμματεία της ΕΔΕΚ, η οποία όμως δεν μπορεί χωρίς πολιτικό κόστος στην τοπική κομματική κοινωνία να παρακάμψει χωρίς περαιτέρω διαβούλευση την εισήγηση.
Την υποψηφιότητά της έθεσε στη διάθεση του κόμματος η αναπληρωτής πρόεδρος Μαρία Βασιλειάδου, την προοπτική της οποίας βλέπουν θετικά και στελέχη άλλων κομμάτων και φορέων, ωστόσο οι πιθανότητες απέναντι στον κ. Κόρτα, τον οποίο στηρίζει το ΔΗΚΟ και πιθανό να τον στηρίξει και το ΑΚΕΛ, θα είναι περιορισμένες αν ο ΔΗΣΥ αποφασίσει τελικά να κατεβάσει κομματικό υποψήφιο.
Ο ΔΗΣΥ φαίνεται ότι θα περιμένει τα αποτελέσματα δημοσκόπησης, στην οποία όπως ήδη έγραψε ο «Π» περιλήφθηκε και το όνομα του τέως γενικού διευθυντή του Υπουργείου Μεταφορών Αλέκου Μιχαηλίδη.
Πολιτική Δημοσίευσης Σχολίων
Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.