Αποστολή του ΠΙΣ παραμένει η ουσιαστική συμβολή στην εποπτεία της δημόσιας υγείας
Ο θεσμικός ρόλος του Παγκύπριου Ιατρικού Συλλόγου, ο οποίος εκπροσωπεί χωρίς καμία διάκριση όλους τους γιατρούς, τόσο του δημοσίου όσο και του ιδιωτικού τομέα, είτε είναι συμβεβλημένοι με το ΓεΣΥ είτε όχι, παραμένει αναλλοίωτος.
Με την ευκαιρία της εφαρμογής της Β’ φάσης του ΓΕΣΥ, ως προς την ενδονοσοκομειακή περίθαλψη, ο ΠΙΣ εκφράζει την ετοιμότητα του όπως συμβάλει εποικοδομητικά για τη διαχείριση και αντιμετώπιση προβλημάτων που είναι παραδεκτό ότι προκύπτουν σε κάθε νέα μεταρρύθμιση που υλοποιείται.
Αποστολή του ΠΙΣ παραμένει η ουσιαστική συμβολή στην εποπτεία της δημόσιας υγείας, στον καθορισμό κατευθυντήριων οδηγιών σε θεραπευτικά πρωτόκολλα μέσω των Επιστημονικών Εταιρειών, η διασφάλιση της επιστημονικής αξιοπρέπειας του ιατρικού κόσμου και των κατάλληλων συνθηκών άσκησης του ιατρικού επαγγέλματος.
Την ίδια ώρα, κύριο μέλημα μας αποτελεί η συνεχής ενημέρωση και εκπαίδευση των ιατρών στο νέο τοπίο της ιατρικής, διότι ανεξάρτητα από το γεγονός ότι βρισκόμαστε στα αρχικά στάδια μιας μεταρρύθμισης, η επιστήμη εξελίσσεται και η νέα κατανόηση των παθήσεων απαιτεί ευελιξία, εφαρμογή σύγχρονων τεχνολογιών και επιστημονικών εργαλείων όπως είναι η ψηφιακή ιατρική.
Ευρύτερα όπου υπάρχουν συστήματα υγείας, παράλληλα υπάρχει και ο ιδιωτικός τομέας με ένα βασικό κοινό στόχο: τη διασφάλιση αναβαθμισμένων υπηρεσιών υγείας για τον ασθενή και αξιοποίηση όλων των σχετικών δομών.
Η εφαρμογή της Β φάσης του ΓΕΣΥ θα πρέπει να στηρίζεται σε τρείς σημαντικούς στόχους:
- Στη διατήρηση τη τροχιάς παροχής αναβαθμισμένων υπηρεσιών υγείας στον ασθενή, στα επίπεδα που έχει πετύχει η ιατρική κοινότητα τα τελευταία 30 χρόνια.
- Στην συνεχή και ουσιαστική επένδυση στην υγεία, με την απαραίτητη ευελιξία που απαιτεί η προσαρμογή στη σύγχρονη εξέλιξη της ιατρικής.
- Στη διασφάλιση της βιωσιμότητας του ΓΕΣΥ, η οποία περνά μέσα από τη βιωσιμότητα των δημοσίων νοσηλευτηρίων.Ο θεσμικός ρόλος του Παγκύπριου Ιατρικού Συλλόγου, ο οποίος εκπροσωπεί χωρίς καμία διάκριση όλους τους γιατρούς, τόσο του δημοσίου όσο και του ιδιωτικού τομέα, είτε είναι συμβεβλημένοι με το ΓεΣΥ είτε όχι, παραμένει αναλλοίωτος.
Με την ευκαιρία της εφαρμογής της Β’ φάσης του ΓΕΣΥ, ως προς την ενδονοσοκομειακή περίθαλψη, ο ΠΙΣ εκφράζει την ετοιμότητα του όπως συμβάλει εποικοδομητικά για τη διαχείριση και αντιμετώπιση προβλημάτων που είναι παραδεκτό ότι προκύπτουν σε κάθε νέα μεταρρύθμιση που υλοποιείται.
Αποστολή του ΠΙΣ παραμένει η ουσιαστική συμβολή στην εποπτεία της δημόσιας υγείας, στον καθορισμό κατευθυντήριων οδηγιών σε θεραπευτικά πρωτόκολλα μέσω των Επιστημονικών Εταιρειών, η διασφάλιση της επιστημονικής αξιοπρέπειας του ιατρικού κόσμου και των κατάλληλων συνθηκών άσκησης του ιατρικού επαγγέλματος.
Την ίδια ώρα, κύριο μέλημα μας αποτελεί η συνεχής ενημέρωση και εκπαίδευση των ιατρών στο νέο τοπίο της ιατρικής, διότι ανεξάρτητα από το γεγονός ότι βρισκόμαστε στα αρχικά στάδια μιας μεταρρύθμισης, η επιστήμη εξελίσσεται και η νέα κατανόηση των παθήσεων απαιτεί ευελιξία, εφαρμογή σύγχρονων τεχνολογιών και επιστημονικών εργαλείων όπως είναι η ψηφιακή ιατρική.
Ευρύτερα όπου υπάρχουν συστήματα υγείας, παράλληλα υπάρχει και ο ιδιωτικός τομέας με ένα βασικό κοινό στόχο: τη διασφάλιση αναβαθμισμένων υπηρεσιών υγείας για τον ασθενή και αξιοποίηση όλων των σχετικών δομών.
Η εφαρμογή της Β φάσης του ΓΕΣΥ θα πρέπει να στηρίζεται σε τρείς σημαντικούς στόχους:
- Στη διατήρηση τη τροχιάς παροχής αναβαθμισμένων υπηρεσιών υγείας στον ασθενή, στα επίπεδα που έχει πετύχει η ιατρική κοινότητα τα τελευταία 30 χρόνια.
- Στην συνεχή και ουσιαστική επένδυση στην υγεία, με την απαραίτητη ευελιξία που απαιτεί η προσαρμογή στη σύγχρονη εξέλιξη της ιατρικής.
- Στη διασφάλιση της βιωσιμότητας του ΓΕΣΥ, η οποία περνά μέσα από τη βιωσιμότητα των δημοσίων νοσηλευτηρίων.
Πολιτική Δημοσίευσης Σχολίων
Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.