![Live streaming: Και τώρα η Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 - Το Παρίσι υπόσχεται να μας μείνει αξέχαστη](https://politis.com.cy/temp/images/220x143/cache_220x143_Crop_medium_817592_1759841_24_07_26_203441.png)
![Πολίτης logo](images/politisLogo_white.png)
![Logicom logo](images/logicom-white.png)
Ψαλίδι στις δαπάνες βάζει, υποχρεωτικά, ο Δήμος Λάρνακας εξαιτίας του κορωνοιού. Αυτό σημαίνει ότι ενδεχομένως κάποια έργα υποδομής ν’ αναβληθούν ή τα χρονοδιαγράμματα υλοποίησής τους να καθυστερήσουν. Ο δήμαρχος Ανδρέας Βύρας έχει συγκαλέσει τηλεδιάσκεψη του δημοτικού συμβουλίου για αύριο Πέμπτη, στις 4μ.μ., με πρώτο θέμα στην ατζέντα την κατάσταση έκτακτης ανάγκης που έχει δημιουργηθεί και τα άσχημα οικονομικά δεδομένα που διαμορφώνονται στο δήμο μετά την εξάπλωση της πανδημίας. Τα έσοδα έχουν στην κυριολεξία παγώσει και η μοναδική πηγή εσόδων αυτή τη στιγμή είναι μονάχα η κρατική χορηγία. «Είναι επείγουσα ανάγκη να εκπονήσουμε έκτακτο πλάνο διαχείρισης», ανέφερε ο κ.Βύρας, υπενθυμίζοντας ότι έχει σταματήσει η ροή εσόδων στα δημοτικά ταμεία από όλες τις πηγές που είναι οι φόροι, τα δικαιώματα λειτουργίας και χρήσης, τα διάφορα τέλη κ.α. Ακόμα και οι εισπράξεις από τις παραλίες, που κάθε χρόνο ήταν μια σημαντική πηγή εισόδων, φέτος είναι εν αμφιβόλω, αφού η κατάσταση με την τουριστική βιομηχανία παραμένει αβέβαιη στο παρόν στάδιο. Την ίδια ώρα, τα έξοδα του Δήμου Λάρνακας «τρέχουν», γεγονός που έχει τινάξει στον αέρα τον προϋπολογισμό του 2020. Ο Δήμος Λάρνακας έχει τακτικό προϋπολογισμό εσόδων 21- 22 εκατομμυρίων ευρώ για το 2020, χρήματα που λόγω κορωνοιού είναι εξαιρετικά δύσκολο να εισπραχθούν. Η δραματική κατάσταση οφείλεται στο γεγονός ότι μεγάλο μέρος του προϋπολογισμού εξόδων, που κυμαίνεται περίπου στα ίδια επίπεδα, αποτελείται από ανελαστικές (υποχρεωτικές) δαπάνες.
Πολιτική Δημοσίευσης Σχολίων
Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.