Ο ΑΠΟΕΛ... τούμπαρε τον Απόλλωνα και έβαλε πίεση στην ΑΕΚ!

Δημοσιεύθηκε 3.2.2023

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε τον Απόλλωνα με 3-1 και μάλιστα με ανατροπή στο ΓΣΠ για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Πίττας στο 3ο λεπτό πέτυχε το γκολ από πλευράς Απόλλωνα, ενώ ο Κβιλιτάια σκόραρε από το σημείο του πέναλτι στο 50΄για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Ντονγαλά στο 76’ και ο Μπεν στο 90’ χάρισαν το τρίποντο στους γαλαζοκίτρινους.

Ο ΑΠΟΕΛ έτσι βάζει πίεση στην ΑΕΚ (έχει παιχνίδι λιγότερο) καθώς πάει στους 49 βαθμούς και στο -1 από την πρωτοπόρο. Όσο αφορά τον Απόλλωνα αυτή την στιγμή βρίσκεται εκτός εξάδας και στην 7η θέση με 35 βαθμούς (όσους έχει και η Ομόνοια που βρίσκεται στην 6η).

Το ματς

Μόλις στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Απόλλωνας. Ο Χέντι έκανε την μπαλιά και ο Πίττας με κεφαλιά ψαράκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Κύπριος επιθετικός πέτυχε μάλιστα και δεύτερο γκολ στο 20’ αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Υπήρχε γενικότερα ένα καλός ρυθμός στο παιχνίδι. Οι κυανόλευκοι μαζεύτηκαν πίσω για να προστατέψουν το σκορ για να και να προσπαθήσουν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση ενώ οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και έψαχναν την ισοφάριση. Οι γαλαζοκίτρινοι είχαν κάποιες ευκαιρίες ωστόσο το σκορ παρέμεινε στο 0-1 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι γαλαζοκίτρινοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν νωρίς μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κβιλιάια στο 50ο λεπτό. Το επόμενο 15λεπτο δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη φάση με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν διαδρόμους. Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή στο 76ο λεπτό με τον Ντοννκαλά, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι. Μετά από λάθος του Αλεσάμι οι γαλαζοκίτρινοι βγήκαν μπροστά, η μπάλα κατέληξε αριστερά στον Μακέντα, ο Ιταλός έκανε την συρτή μπαλιά και ο Ντογκαλά με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Απόλλωνας προσπάθησε για την ισοφάριση ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ «σφράγισε» το τρίποντο με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπεν στο 90’.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Τέλος του αγώνα

90' ΓΚΟΛ 3-1 για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Μπεν με απευθείας εκτέλεση φάουλ σφραγίζει το τρίποντο.

84' Πολύ καλή στιγμή το ΑΠΟΕΛ με πλασέ του Εφραίμ που όμως κόντραρε στον Μακέντα που ήταν σε θέση οφσάιντ, ως μη γενόμενη η φάση.

76' ΓΚΟΛ 2-1 Ο ΑΠΟΕΛ με Ντοννκαλά, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι. Μετά από λάθος του Αλεσάμι οι γαλαζοκίτρινοι βγήκαν μπροστά, η μπάλα κατέληξε αριστερά στον Μακέντα, ο Ιταλός έκανε την συρτή μπαλιά και ο Ντογκαλά με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

69' Σουτ του Πίττα από πλάγια θέση, έξω η μπάλα.

62' Σουτ του Ζράντι, διώχνει σε κόρνερ ο Μπέλετς.

60' Κεφαλιά του Βα, μαζεύει ο Ντόνιο.

50' ΓΚΟΛ 1-1 Ισοφαρίζει από τα 11 βήματα με Κβιλιτάια ο ΑΠΟΕΛ.

48' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ, το κερδίζει ο Μακέντα από τον Αρτυματά.

Ξεκινά το δεύτερο μέρος.

Τέλος ημιχρόνου.

45+1' Κεφαλιά του Κοντσταντίνοφ μετά από σέντρα του Μακέντα, έξω η μπάλα.

40' Σουτ του Πειμπέρνς έξω.

28' Μεγάλη φάση για τον ΑΠΟΕΛ, Ο Μπεν μόνος απέναντι στον Γιοβάνοβιτς μετά από πάσα του Ντάλσιο έστειλε την μπάλα έξω.

21' Πρώτη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με διαγώνιο πλασέ του Ντάλσιο, έπεσε και έδιωξε ο Γιοβάνοβιτς.

20' Πετυχαίνει και δεύτερο γκολ ο Απόλλωνας με τον Πίττα αλλά ακυρώνεται ως οφσάιντ.

6' Σουτ του Σαρφό, πάνω από την εστία.

3΄ΓΚΟΛ Νωρίς το 0-1. Ανοίγει το σκορ ο Απόλλωνας. Ο Χέντι έκανε την μπαλιά και ο Πίττας με κεφαλιά ψαράκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

- Έναρξη του αγώνα.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς, Κρέσπο, Καρώ, Φεράρι (30' Γουήλερ), Κοσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο (30' Μακέντα), Μαρκίνιος (72' Ντονγαλά), Μπεν, Κβιλιτάια (56' Εφραίμ).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρνς, Αρτυματάς, Χαμάς, Φιλιώτης, Σπόλιαριτς (82' Σπόλιαριτς), Βα (63' Ντόνιο), Σαχάρ (63' Αλεσάμι), Ουάρντα (82' Ντιγκινί), Χέντι (46' Ζράντι), Πίττας

ΣΚΟΡΕΡ: 50' Κβιλιτάια (π.), 76' Ντονγκαλά, 90' Μπεν/ 3' Πίττας

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 41' Μαρκίνιος, 43' Μπεν, 45΄Σούσιτς/45' Φιλιώτης, 86' Πεϊμπέρνς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Branco Godinho Luis Miguel

Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος

4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς