«Ξετίναξε» το χρονόμετρο και έπιασε την πρωτιά ο Κονέ – ΒΙΝΤΕΟ

Λιγότερο από ενάμιση λεπτό χρειάστηκε ο Ιμπραχίμ Κονέ για να πετύχει το γρηγορότερο τέρμα στο φετινό πρωτάθλημα, στην προχθεσινή ήττα (3-2) του Εθνικού Άχνας από τον Απόλλωνα, για τη δέκατη έβδομη αγωνιστική.

O Kαμερουνέζος επιθετικός έστειλε την μπάλα στα δίκτυα των γαλάζιων μόλις στο εβδομηκοστό δευτερόλεπτο και έδωσε το προβάδισμα στο προσφυγικό συγκρότημα ξεπερνώντας την μέχρι προχθές καλύτερη επίδοση που ήταν εκείνη του Μάρκου Χαραλάμπους ο οποίος είχε σκοράρει για λογαριασμό της Δόξας μετά από ενάμιση λεπτό κόντρα στον Ολυμπιακό, στην αναμέτρηση των δύο ομάδων στο Μακάρειο στις 13 του περασμένου Δεκέμβρη.

Έτσι, ο 25χρονος άσος των Αχνιωτών «ξετίναξε» το χρονόμετρο πιο γρήγορα από κάθε άλλο ποδοσφαιριστή στο φετινό μαραθώνιο, αφήνοντας στην τρίτη θέση τον Ματ Ντάρμπισαϊαρ, ο οποίος χρειάστηκε μόλις δύο λεπτά και εννέα δευτερόλεπτα για να πετύχει το γρηγορότερο τέρμα της φετινής Ομόνοιας (σ.σ στη νίκη επί της ΑΕΛ), ενώ με τρία δευτερόλεπτα διαφορά ακολουθεί αυτό του Τζέι Σίμπσον, που σκόραρε με τη φανέλα της Νέας Σαλαμίνας εναντίον της Ανόρθωσης (2-2).

Φυσικά, ο δρόμος για την ολοκλήρωση του φετινού μαραθωνίου είναι ακόμα μακρύς και δεν φαντάζει δύσκολο να το σπάσει κάποιος άλλος το ρεκόρ του Αφρικανού επιθετικού.