Φόρμα αναζήτησης

Βundesliga: Βραδιά «Klassiker» και όποιος αντέξει! (video/pic)

Το «Klassiker», όπως είναι γνωστό το ντέρμπι της Μπάγερν Μονάχου με τη Ντόρτμουντ, δεσπόζει στο σημερινό πρόγραμμα των μεγάλων πρωταθλημάτων της Ευρώπης.

Η σπουδαία αναμέτρηση διεξάγεται στο πλαίσιο της ενδέκατης αγωνιστικής της Bundesliga, με τους πρωταθλητές Βαυαρούς να υποδέχονται την Μπορούσια, σε ένα παιχνίδι που, εκτός από το γόητρο, έχει και τεράστια βαθμολογική σημασία για τις δύο ομάδες.

Ο νικητής, εφόσον υπάρξει, θα διατηρήσει την επαφή του με την πρωτοπόρο Γκλάντμπαχ. Οι δύο «γίγαντες» του γερμανικού ποδοσφαίρου μετρούν ήδη αρκετές απώλειες στο πρωτάθλημα και έχουν χάσει αρκετό έδαφος.

Και οι δύο, πάντως, κατέρχονται στο ντέρμπι με ανεβασμένη ψυχολογία, ύστερα από τις νίκες που πανηγύρισαν μεσοβδόμαδα στο Champions League. Η Μπάγερν νίκησε 2-0 τον Ολυμπιακό στο Μόναχο και σφράγισε την πρόκρισή της στους «16» της διοργάνωσης, την ώρα που η Ντόρμουντ επικρατούσε 3-2 της Ίντερ, αν και βρέθηκε να χάνει 2-0 στο ημίχρονο!

Φυσικά, οι γηπεδούχοι προέρχονται επίσης από τη συντριβή 5-1 στη Φρανκφούρτη από την Άιντραχτ για το πρωτάθλημα, που είχε ως αποτέλεσμα την αποπομπή του Νίκο Κόβατς από την τεχνική ηγεσία των Βαυαρών και την προσωρινή ανάληψη των ηνίων από τον Χανς-Ντίτερ Φλικ.

Στο υπόλοιπο πρόγραμμα της Ευρώπης, τα μεγάλα ντέρμπι σε Αγγλία και Ιταλία θα διεξαχθούν την Κυριακή (10/11). Στο Νησί θα διεξαχθεί το σούπερ ντέρμπι της Λίβερπουλ με τη Μάντσεστερ Σίτι, ενώ στη Serie A η Γιουβέντους υποδέχεται τη Μίλαν.

Premier League-12η αγωνιστική

Σήμερα Σάββατο
14:30 Τσέλσι – Κρίσταλ Πάλας
17:00 Μπέρνλι – Γουέστ Χαμ
17:00 Νιούκασλ – Μπόρνμουθ
17:00 Σαουθάμπτον – Έβερτον
17:00 Τότεναμ – Σιέφιλντ Γιουνάιτεντ
19:30 Λέστερ Σίτι – Άρσεναλ

Αύριο Κυριακή
16:00 Μάντσεστερ Γ. – Μπράιτον
16:00 Γουλβς – Άστον Βίλα
18:30 Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Σίτι

Premier Σκωτίας-13η αγωνιστική

Σήμερα Σάββατο
17:00 Χαρτς – Σεντ Μίρεν
17:00 Κιλμάρνοκ – Χάμιλτον
17:00 Ρος Κάουντι – Αμπερντίν
17:00 Σεντ Τζόνστον – Χιμπέρνιαν

Αύριο Κυριακή
17:00 Σέλτικ – Μάδεργουελ
17:00 Λίβινγκστον – Ρέιντζερς

Championship – 16η αγωνιστική

Σήμερα Σάββατο
14:30 Νότιγχαμ Φόρεστ – Ντέρμπι
17:00 Μπάρνσλεϊ – Στόουκ Σίτι
17:00 Μπέρμιγχαμ Σίτι – Φούλαμ
17:00 Χαλ Σίτι – Γουέστ Μπρομ
17:00 Λιντς Γιουνάιτεντ – Μπλάκμπερν
17:00 Μίλγουολ – Τσάρλτον Αθλέτικ
17:00 Πρέστον – Χάντερσφιλντ
17:00 ΚΠΡ – Μίντλεσμπρο
17:00 Ρέντινγκ – Λούτον Τάουν
17:00 Σιέφιλντ Γουένσντεϊ – Σουόνσι Σίτι
17:00 Γουίγκαν Αθλέτικ – Μπρέντφορντ

Αύριο Κυριακή
14:00 Κάρντιφ Σίτι – Μπρίστολ Σίτι

La Liga – 13η αγωνιστική

Σήμερα Σάββατο
14:00 Αλαβές – Ρεάλ Βαγιαδολίδ
17:00 Βαλένθια – Γρανάδα
19:30 Έιμπαρ – Ρεάλ Μαδρίτης
22:00 Μπαρτσελόνα – Θέλτα Βίγκο

Αύριο Κυριακή
13:00 Μαγιόρκα – Βιγιαρεάλ
15:00 Αθλέτικ Μπιλμπάο – Λεβάντε
17:00 Ατλέτικο Μαδρίτης – Εσπανιόλ
19:30 Χετάφε – Οσασούνα
22:00 Ρεάλ Μπέτις – Σεβίλλη

Serie A – 12η αγωνιστική

Σήμερα Σάββατο
16:00 Μπρέσια – Τορίνο
19:00 Ίντερ – Ελλάς Βερόνα
21:45 Νάπολι – Τζένοα

Αύριο Κυριακή
13:30 Κάλιαρι – Φιορεντίνα
16:00 Λάτσιο – Λέτσε
16:00 Σαμπντόρια – Αταλάντα
16:00 Ουντινέζε – ΣΠΑΛ
19:00 Πάρμα – Ρόμα
21:45 Γιουβέντους – Μίλαν

Bundesliga – 11η αγωνιστική

Σήμερα Σάββατο
16:30 Μάιντζ – Ουνιόν Βερολίνου
16:30 Σάλκε – Φορτούνα Ντίσελντορφ
16:30 Χέρτα Βερολίνου – RB Λειψίας
16:30 Πάντερμπορν – Άουγκσμπουργκ
19:30 Μπάγερν Μονάχου – Ντόρτμουντ

Αύριο Κυριακή
14:30 Γκλάντμπαχ – Βέρντερ Βρέμης
16:30 Βόλφσμπουργκ – Λεβερκούζεν
19:00 Φράιμπουργκ – Άιντραχτ Φρ.

Jupiler League – 15η αγωνιστική

Σήμερα Σάββατο
9:00 Σαρλερουά – Έουπεν
21:00 Σερκλ Μπριζ – Σεντ Τρούιτεν
21:00 Κορτράικ – Βάασλαντ Μπέβερεν
21:30 Οστάνδη – Μουσκρόν

Αύριο Κυριακή
15:30 Αντβέρπ – Κλαμπ Μπριζ
19:00 Γκενκ – Γάνδη
21:00 Σταντάρ Λιέγης – Μαλίν

Ligue 1 – 13η αγωνιστική

Σήμερα Σάββατο
18:30 Μπρεστ – Παρί Σεν Ζερμέν
21:00 Μονακό – Ντιζόν
21:00 Λιλ – Μετζ
21:00 Στρασμπούρ – Νιμ
21:00 Ρεμς – Ανζέ

Αύριο Κυριακή
16:00 Ρεν – Αμιάν
18:00 Ναντ – Σεντ Ετιέν
18:00 Μονπελιέ – Τουλούζ
22:00 Μαρσέιγ – Ολιμπίκ Λιόν

Eredivisie – 13η αγωνιστική

Σήμερα Σάββατο
19:30 Χέρενφεϊν – Σπάρτα Ρότερνταμ
20:45 Φορτούνα Σιτάρντ – Ντεν Χάαγκ
21:45 Χέρακλες – Φένλο

Αύριο Κυριακή
13:15 Άγιαξ – Ουτρέχτη
15:30 Τβέντε – Τσβόλε
15:30 Βίλεμ – PSV Αϊντχόφεν
17:45 Φέγενορντ – Βααλβάικ
21:00 ΑΖ Άλκμααρ – Έμεν

Primeira – 11η αγωνιστική

Σήμερα Σάββατο
17:30 Ρίο Άβε – Βιτόρια Σετούμπαλ
20:00 Σάντα Κλάρα – Μπενφίκα
22:30 Φαμαλικάο – Μορεϊρένσε

Αύριο Κυριακή
17:00 Μαρίτιμο – Πορτιμονένσε
17:00 Πάκος Φερέιρα – Τοντέλα
20:30 Σπόρτινγκ Λ. – Μπελενένσες
22:00 Βιτόρια Γκιμαράες – Μπράγκα
23:00 Μποαβίστα – Πόρτο