Φόρμα αναζήτησης

Β’ Κατηγορία: Ωρα βαθμολογικών ανακατατάξεων, οι προβολείς στα Πολεμίδια

Ωρα βαθμολογικών ανακατατάξεων τόσο στα ψηλά όσο και στα χαμηλά δώματα της βαθμολογίας μπορεί να σημάνει το σαββατιάτικο πρόγραμα της έκτης αγωνιστικής των δύο ομίλων, με την οποία συνεχίζεται το πρωτάθλημα Β’ Κατηγορίας και συμπεριλαμβάνει αρκετές ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις.

Μια ημέρα μετά το νικηφόρο πέρασμα του Ερμή Αραδίππου από τη Δερύνεια, με το οποίο στρογκυλοκάθησε στην κορυφή του δεύτερου ομίλου, ο Ακρίτας Χλώρακας στοχεύει να πράξει το ίδιο, καθώς με ενδεχόμενο χρυσοφόρο τρίποντο από την έδρα της ΑΕΖ Ζακακίου παραμένει στο δεύτερο σκαλοπάτι της βαθμολογίας προσδοκώντας παράλληλα σε στραπατσαρίσματα των δύο κύριων διωκτών του.

Σχετικά με αυτούς, ο Π.Ο Ξυλοτύμπου που αγνοεί τη γεύση της νίκης τις τελευταίες τρεις αγωνιστικές, υποδέχεται τον Οθέλλο Αθηαίνου σ’ ένα παιχνίδι κομβικό για την μετέπειτα πορεία τους.

Από τις ομάδες που βρίσκονται στα ψηλά στρώματα του πρώτου ομίλου δυσκολότερο φαντάζει το έργο του Άρη Λεμεσού, ο οποίος θα δοκιμαστεί στην έδρα της Καρμιώτισσας που δείχνει ανεβασμένη αγωνιστικά με τον Χρύση Μιχαήλ στο τιμόνι.

Θέλοντας ή να παραμείνει στο κατόπι του πρωτοπόρου Άρη Λεμεσού ή, ακόμα καλύτερα, να ξαναβρεθεί στο ρετιρέ (σε περίπτωση στραβοπατήματος της «ελαφράς ταξιαρχίας»), η Αγία Νάπα υποδέχεται την Ομόνοια Ψευδά έχοντας τον πρώτο λόγο στα προγνωστικά.

Στα ενδιαφέροντα παιχνίδια της αγωνιστικής συγκαταλέγεται και η αναμέτρηση της Ομόνοιας Αραδίππου με την Αλκή Ορόκλινης, της οποίας η έκβαση θα καταδείξει εάν έχουν τις δυνατότητες για κάλυψη του χαμένου εδάφους.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της έκτης αγωνιστικής στους δύο ομίλους του πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο, 9 Νοεμβρίου (14:30)
Καρμιώτισσα – Άρης Λεμεσού
ΑΣΙΛ Λύσης – Ε.Ν.Υ Διγενής Ύψωνα
Ομόνοια Αραδίππου – Αλκή Ορόκλινη
Αγία Νάπα – Ομόνοια Ψευδά

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Άρης Λεμεσού 4-0-1 12-3 12
2. Αγία Νάπα 3-1-1 7-6 10
3. Καρμιώτισσα 3-0-2 8-7 9
4. Αλκή Ορόκλινη 2-1-2 10-3 7
5. ΑΣΙΛ Λύσης 2-1-2 8-6 7
6. ΕΝΥ Διγενής 1-3-1 4-3 6
7. Ομόνοια Ψευδά 1-0-4 4-21 3
8. Ομόνοια Αρ. 0-2-3 2-6 2

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή, 8 Νοεμβρίου
Αναγέννηση Δερύνειας – Ερμής Αραδίππου 0-1

Σάββατο, 9 Νοεμβρίου (14:30)
Διγενής Μόρφου- Ονήσιλος Σωτήρας
ΑΕΖ Ζακακίου – Ακρίτας Χλώρακας
Π.Ο Ξυλοτύμπου – Οθέλλος Αθηαίνου

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Ερμής Αραδ. 4-2-0 8-3 14
2. Ακρίτας Χλ. 2-3-0 9-6 9
3. Ξυλοτύμπου 2-2-1 7-6 8
4. Οθέλλος Αθ. 2-1-2 6-6 7
5. Ονήσιλος 1-3-1 8-6 6
6. Διγενής Μ. 1-2-2 8-7 5
7. ΑΕΖ Ζακακίου 1-1-3 3-10 4
8. Αναγέννηση 0-2-4 2-7 2