POWERED BY

Φόρμα αναζήτησης

Β’ Κατηγορία: Όλα εδώ κρίνονται στη σκιά των στημένων



Με τη σκιά των ύποπτων προς χειραγώγηση παιχνιδών να πέφτει βαριά πάνω από το πρωτάθλημα Β’ Κατηγορίας, θα κριθεί το πολυπόθητο εισιτήριο που απέμεινε προς διάθεση για τον όμιλο Premier προκειμένου να συμπληρωθεί το παζλ της τελικής οκτάδας που θα παλέψει μέχρι τελικής πτώσεως για τον προβιβασμό στα σαλόνια των μεγάλων.

Μετά την εξασφάλιση και με μαθηματικούς υπολογισμούς της εισόδου στο όμιλο της ανόδου από τις υπόλοιπες επτά ομάδες η μοναδική εκκρεμότητα για το οριστικό ξεκαθάρισμα αφορά το δεύτερο γκρουπ, όπου φέρνει στο προσκήνιο τρία κρίσιμα παιχνίδια.

Ο λόγος της αλλαγής σε σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα είναι γιατί διαμορφώθηκαν νέα δεδομένα μετά την απόφαση του αθλητικού δικαστή για αφαίρεση τριών βαθμών από το Διγενή Μόρφου, μετά τις εκθέσεις της UEFA για εμπλοκή του σε προσυνενοημένα παιχνίδια.

Έτσι, το ενδιαφέρον αυτής της αμφίρροπής πρώτης φάσης μοιράζεται αύριο Κυριακή (26/1) σε τρία γήπεδα, όπου θα συναντηθούν Διγενής Μόρφου-Ακρίτας, Αναγέννηση-Οθέλλος και ΠΟ Ξυλοτύμπου-Ονήσιλλος, με τις τέσσερις από αυτές τις ομάδες να διεκδικούν την ποθητή θέση.

Τα σενάρια ισοβαθμίας

* Διπλή ισοβαθμία γίνεται μονάχα μεταξύ Διγενή και Ακρίτα. Σε αυτή την περίπτωση η ομάδα της Μόρφου παίρνει τη θέση.

* Σε τριπλή ανάμεσα σε Διγενή, Ακρίτα και Αναγέννηση (15 βαθμούς), η ομάδα της Δερύνειας υπερτερεί των άλλων δύο.

* Σε τριπλή ισοβαθμία Διγενή, Ακρίτα και Ξυλοτύμπου (15 βαθμούς), το εισιτήριο θα πάρει ο Διγενής Μόρφου, αφού έφερε καλύτερα αποτελέσματα στα μεταξύ τους παιχνίδια.

* Τέλος, σε τετραπλή ισοβαθμία Διγενή, Ακρίτα, Αναγέννησης και Ξυλοτύμπου (15 βαθμούς), υπερτερεί και πάλι η Αναγέννηση Δερύνειας.

Από το δεύτερο όμιλο θέση στον όμιλο Premier εξασφάλισαν ήδη Ερμής Αραδίππου, Ονήσιλλος Σωτήρας και Οθέλλος Αθηαίνου και από τον πρώτο όμιλο και ανεξάρτητα από τη διαμόρφωση της πρώτης τετράδας, θα λάβουν μέρος Άρης, ΑΣΙΛ, Αγία Νάπα και Καρμιώτισσα Πολεμιδιών.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της δέκατης τέταρτης αγωνιστικής στους δύο ομίλους του πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο, 25 Ιανουαρίου (14:30)
Αγία Νάπα – Άρης Λεμεσού
Καρμιώτισσα – Διγενής Ύψωνα
Ομόνοια Αραδίππου – Ομόνοια Ψευδά

Κυριακή, 26 Ιανουαρίου (14:30)
ΑΣΙΛ Λύσης – Αλκή Ορόκλινη

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Σάβαβτο, 25 Ιανουαρίου (14:30)
ΑΕΖ Ζακακίου – Ερμής Αραδίππου

Κυριακή, 26 Ιανουαρίου (14:30)
Διγενής Μόρφου – Ακρίτας Χλώρακας
Αναγέννηση Δερύνειας – Οθέλλος Αθηαίνου
ΠΟ Ξυλοτύμπου – Ονήσιλλος Σωτήρας

Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν.