To «καθάρισε» από το μισάωρο η Ανόρθωση, άνοιξε λογαριασμό ο Μανθάτης (pics)

Τι και αν έλειπαν αρκετοί βασικοί της ποδοσφαιριστές, οι πλείστοι λόγω τραυματισμού (βλέπε Ράγιος, Λόρια, Σελίν). Τι και αν Μάριος Στυλιανού έμεινε προληπτικά εκτός αποστολής, αν και ακολουθεί κανονικό πρόγραμμα τις τελευταίες ημέρες.

Η Ανόρθωση δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα κόντρα στην Αναγέννηση, από την οποία φιλοξενήθηκε την Τετάρτη (14/8) στη Δερύνεια, καθώς κέρδισε με 4-0, έχοντας καθαρίσει το μεταξύ τους φιλικό παιχνίδι από το πρώτο μισάωρο.

H διαφορά δυναμικής των δύο ομάδων, άλλωστε, είναι τεράστια, με τους κυανόλευκους της Αμμοχώστου να φτάνουν στη νίκη χάρη στα τέρματα που πέτυχαν οι Μανθάτης (14′/πρώτο ανεπίσημο τέρμα για τον Ελλαδίτη) Κατσαράβα(24′) και Οκριασβίλι (26′, 32′).

Μέσα από αυτό το χρήσιμο τεστ δόθηκε στον Τιμούρ Κετσπάγια η ευκαιρία για νέες δοκιμές επί τάπητος, θέλοντας προφανώς και ο ίδιος να διορθώσει τις αδυναμίες που έχει εντοπίσει από τα προηγούμενα φιλικά προετοιμασίας.

Το φιλμ του φιλικού παιχνιδιού, όπως προέκυψε από την επίσημη Ανόρθωση:

Τέλος της αναμέτρησης.

62′ Σωτήρια επέμβαση του Μάστρου σε πλασέ του Σαντίκ μέσα από την περιοχή.

56′ Οι Σαντίκ, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Πηλέας, Μαργκάσα, Νταουσβίλι, Κάλτσας, Χατζηβασίλης και Γκαλίτσιος αντικατέστησαν τους Κ. Αρτυματά, Ιωάννου, Βασιλακάκη, Κοφί, Οκριασβίλι, Εγγλέζου, Ντούρις και Κατσαράβα

47′ Ο Ρώσσος αντικαθιστά τον Παπαδόπουλο.

45′ Δοκάρι για την Αναγέννηση. Στην επαναφορά της μπάλας ο Παπαδόπουλος απομάκρυνε με υπερένταση την στιγμή που ποδοσφαιριστής της γηπεδούχου ομάδας ετοιμαζόταν με κεφαλιά να μειώσει σε 4-1

32′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση. Ο Ντούρις με ωραία συρτή πάσα βρήκε τον Οκριασβίλι μέσα στην περιοχή, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Μαστρου

26′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση. Ο Κατσαράβα έκλεψε τη μπάλα από αμυντικό, μπήκε μέσα στην περιοχή, έδωσε στον Οκριασβίλι, ο οποίος μπροστά σε άδειο τέρμα έκανε το 3-0.

24′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση. Ο Μανθάτης έβγαλε τη μπαλιά από τα δεξιά και ο Κατσαράβα με δεύτερη προσπάθεια έπειτα από ασταθή απόκρουση του Μαστρου έκανε το 2-0.

22′ Ο Οκριασβίλι δοκίμασε το ψηλοκρεμαστό πλασέ μέσα από την περιοχή, πέρασε ωστόσο ελάχιστα έξω.

14′ ΓΚΟΛ για την Aνόρθωση. Φανταστική μπαλιά από τον Κορρέα στον Μανθάτη, ο οποίος έφυγε πίσω από την άμυνα, κατέβασε πολύ ωραία τη μπάλα και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-0.

6′ Εκτελέστηκε ένα κόρνερ από τα δεξιά από τον Οκριασβίλι, με τον Βασιλακάκη να κάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, η οποία ωστόσο πέρασε έξω.

Δείτε την αρχική ενδεκάδα που επέλεξε ο Τιμούρ Κετσπάγια: Παπαδόπουλος, Εγγλέζου, Κορρέα, Κ. Αρτυματάς, Ιωάννου, Βασιλακάκης, Κοφί, Οκριασβίλι, Ντούρις, Μανθάτης, Κατσαράβα