Στον τελικό της Γλασκώβης ο Μίλαν Τραΐκοβιτς!

Την ευκαιρία να διεκδικήσει μετάλλιο στον τελικό των 60 μέτρων με εμπόδια του 35ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κλειστού Στίβου που διεξάγεται στη Γλασκώβη θα έχει απόψε ο Μίλαν Τραΐκοβιτς!

Ο πρωταθλητής μας έτρεξε το μεσημέρι στη δεύτερη ημιτελική σειρά και παρότι τερμάτισε στην τέταρτη θέση με χρόνο 7.69, εξασφάλισε την πρόκριση για τον τελικό!

Το εισιτήριο πήραν οι τρεις πρώτοι κάθε μίας από τις δύο ημιτελικές σειρές και οι δύο επόμενοι με τους καλύτερους χρόνους, στους οποίους συγκαταλέγεται ο αθλητής μας.

Ο χρόνος (7.69) του Τραΐκοβιτς πάντως στον ημιτελικό (7ος από τους 16 ημι-φιναλίστ) είναι αρκετά πίσω από την κορυφαία του φετινή επίδοση (7.52) και θα χρειαστεί να ανεβάσει στροφές για να μπορέσει να διεκδικήσει θέση στο βάθρο στον αποψινό τελικό του αγωνίσματος.

Υπενθυμίζουμε πως ο εμποδιστής μας στα χθεσινά προκριματικά κατέλαβε την πρώτη θέση της τρίτης σειράς με χρόνο 7.65 -επίσης αρκετά πίσω από την επίδοσή του- που ήταν πάντως ο πέμπτος καλύτερος από τους 30 αθλητές των προκριματικών.

Ο τελικός των 60 μέτρων με εμπόδια θα γίνει απόψε στις 20:10 ώρα Κύπρου.