«Χρυσός» Πρωταθλητής Ευρώπης ο Μίλαν Τραΐκοβιτς!

Τεράστια επιτυχία για τον Μίλαν Τραΐκοβιτς και τον κυπριακό αθλητισμό, καθώς ο αθλητής μας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 60 μέτρα με εμπόδια, στο 35ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου που διεξάγεται στη Γλασκώβη!

Η κούρσα που έκανε τον Τραΐκοβιτς πρωταθλητή Ευρώπης! (video)

Ο εμποδιστής μας τερμάτισε με χρόνο 7.60 στον τελικό που έγινε το βράδυ της Κυριακής και πήρε την πρώτη θέση, με ένα εκατοστό λιγότερο από τον Γάλλο Μαρτινό Λαγκάρντ που κατετάγη δεύτερος (7.61), ενώ τρίτος τερμάτισε ο επίσης Γάλλος, Μάνγκα Ορέλ με 7.63.

Τραΐκοβιτς: «Δεν το πίστευα, ήταν τέλειο!»

Αν και ούτε στον τελικό ο Τραΐκοβιτς κατάφερε να πλησιάσει ιδιαίτερα στην κορυφαία του φετινή επίδοση που ανέρχεται στα 7.52, ο χρόνος του ήταν αρκετός για να του χαρίσει το χρυσό μετάλλιο και να καταγράψει μια σπουδαία επιτυχία και να αναδειχθεί πρωταθλητής Ευρώπης!

Νόμιζε πως έχασε και κτυπούσε τις πινακίδες ο Τραΐκοβιτς! (video)

Έτρεξε να πανηγυρίσει με τη σύντροφό του και σωριάστηκε ο Τραΐκοβιτς (video)

Υπενθυμίζουμε πως ο πρωταθλητής μας προκρίθηκε στον τελικό το μεσημέρι της Κυριακής τερματίζοντας στην τέταρτη θέση της δεύτερης ημιτελικής σειράς με χρόνο 7.69, ενώ στα χθεσινά προκριματικά είχε καταταγεί πρώτος στην τρίτη σειρά με χρόνο 7.65.

Περηφάνια: Ο εθνικός ύμνος στη Γλασκώβη για τον Τραΐκοβιτς (video)

ΠτΔ σε Τραΐκοβιτς: «Να χαρείς την κορυφή, μας κάνεις περήφανους»

ΚΟΑ για Τραΐκοβιτς: «Ανεπανάληπτη επιτυχία»