Στη «ρωσική ρουλέτα» η Σπόρτινγκ κατέκτησε το κύπελλο και άφησε την Πόρτο χωρίς τίτλο (pic)

Χωρίς τίτλο έμεινε η Πόρτο την εφετινή σεζόν στην Πορτογαλία, αφού μετά το πρωτάθλημα έχασε και το κύπελλο.

Θριαμβεύτρια της εφετινής διοργάνωσης του ποδοσφαιρικού κυπέλλου της χώρας ήταν η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, η οποία νίκησε στον τελικό με 5-4 στα πέναλτι τους «δράκους» και σήκωσε το τρόπαιο για δέκατη έβδομη φορά στην ιστορία της.

Η Πόρτο προηγήθηκε στο 40ο λεπτό με τον Σοάρες, αλλά τα «λιοντάρια» της Λισαβόνας ισοφάρισαν στην εκπνοή του ημιχρόνου (45΄) με τον Φερνάντες και πήραν το προβάδισμα στην παράταση (101΄) με τέρμα του Ντοστ.

Η Πόρτο ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό της παράτασης (120΄) με τον Φελίπε και ο τίτλος κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, καθώς η Σπόρτινγκ αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμη στις εκτελέσεις.