Φόρμα αναζήτησης

Ο Ανδρέας Ττίγκος κέρδισε το «Κύπελλο Αμμοχώστου»

Με 90 επιτυχίες στους 100 δίσκους, ο Ανδρέας Ττίγκος της Σκοπευτικής Οργάνωσης Επαρχίας Αμμοχώστου ήταν ο μεγάλος νικητής στον τέταρτο αγώνα σπόρτιγκ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ.

Ο αγώνας ήταν για το «Κύπελλο Αμμοχώστου» κι έγινε στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου Κύπρου «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά, με αθλοθέτη το ξενοδοχείο LORDOS BEACH HOTEL.

Από τα έσοδα του αγώνα, ποσό €500.00 (πεντακοσίων ευρώ) δόθηκε από τους διοργανωτές, Σκοπευτική Οργάνωση Αμμοχώστου, για τις ανάγκες του Ιδρύματος «Ένα Όνειρο – Μια Ευχή», ενώ για τον ίδιο σκοπό η φιλοξενούσα Σκοπευτική Οργάνωση Λευκωσίας πρόσφερε το ποσό των €250.00 (διακοσίων πενήντα ευρώ).

Πίσω από τον νικητή Ανδρέα Ττίγκο βρέθηκαν ισόβαθμοι πέντε αθλητές με 88/100, οι οποίοι οδηγήθηκαν σε αγώνα μπαράζ για την τελική κατάταξη, όπου ο Ηλίας Ηλία της ΣΚΟΛΕΥ με 7 εύστοχες βολές πήρε τη δεύτερη θέση στη γενική κατάταξη και ακολούθησαν οι Ιάσονας Τζιοβάνης (ΣΚΟΕΠΑ), Άγγελος Αβραάμ (ΣΚΟΛΕΜ), Ανδρέα Βασιλείου (ΣΚΟΛΕΥ) και Κωνσταντίνος Αριστοφάνους (ΣΚΟΛΑΡ).

Με το 88/100 που πέτυχε ο Ιάσονας Τζιοβάνης, εξασφάλισε και την πρώτη θέση στην Γ’ κατηγορία, ενώ στη Β’ κατηγορία νικητής ήταν ο Χαράλαμπος Ρωτός της ΣΚΟΛΕΥ με 83/100 και στη Δ’ κατηγορία ο Πάμπος Χαραλάμπους της ΣΚΟΚΕΡ με 86/100. Ο Αντώνης Αντωνίου της ΣΚΟΛΕΜ με 84/100 πρώτευσε στην κατηγορία των σίνιορς και ο Γιώργος Ευστρατίου της ΣΕΛ με 73/100 πήρε τη νίκη στους βετεράνους.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του τέταρτου αγώνα σπόρτιγκ για το «Κύπελλο Αμμοχώστου» σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα:

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Ανδρέας Ττίγκος ΣΚΟΕΠΑ 90/100
  2. Ηλίας Ηλία ΣΚΟΛΕΥ 88/100
  3. Άγγελος Αβραάμ ΣΚΟΛΕΜ 88/100
  4. Ανδρέας Βασιλείου ΣΚΟΛΕΥ 88/100
  5. Κωνσταντ. Αριστοφάνους ΣΚΟΛΑΡ 88/100
  6. Λεύκιος Μιλτιάδους ΣΚΟΛΕΜ 86/100

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Χαράλαμπος Ρωτός ΣΚΟΛΕΥ 83/100
  2. Κωστάκης Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΑΡ 83/100
  3. Πανίκος Δημητριάδης ΣΚΟΚΕΡ 81/100
  4. Ανδρέας Γεωργιάδης ΣΚΟΚΕΡ 80/100
  5. Δώρος Παμπακάς ΣΚΟΑΜ 80/100
  6. Παναγιώτης Χωματένος ΣΚΟΛΑΡ 78/100

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Ιάσονας Τζιοβάνης ΣΚΟΕΠΑ 88/100
  2. Ζαχαρίας Βασιλείου ΣΚΟΕΠΑ 86/100
  3. Αντώνης Αντωνίου ΣΚΟΛΕΜ 84/100
  4. Χριστάκης Χρυσάνθου ΣΚΟΛΑΡ 80/100
  5. Μίκης Φυλακτού ΣΚΟΛΕΥ 79/100
  6. Ανδρέας Παντελή ΣΚΟΚΕΡ 79/100

Δ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Πάμπος Χαραλάμπους ΣΚΟΚΕΡ 86/100
  2. Γιώργος Αριστείδης ΣΕΛ 84/100
  3. Γρηγόρης Γρηγορίου ΣΚΟΚΕΡ 84/100

ΣΙΝΙΟΡΣ

  1. Αντώνης Αντωνίου ΣΚΟΛΕΜ 84/100
  2. Κωστάκης Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΑΡ       83/100
  3. Μίκης Φυλακτού ΣΚΟΛΕΥ 79/100

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Γιώργος Ευστρατίου ΣΕΛ 73/100
  2. Ευάγγελος Καραβόλιας ΣΚΟΛΕΥ 68/100
  3. Ανδρέας Κατζιανής ΣΚΟΑΜ 66/100