Φόρμα αναζήτησης

Σκοποβολή: Πρωταθλητές ο Στέλιος Στυλιανού και η ομάδα του Κυνηγετικού Συλλόγου «Σπίθα» Λατσιών

Το ετήσιο Επαρχιακό Πρωτάθλημα Σκοποβολής Επαρχίας Λευκωσίας, πέρασε για έβδομη χρονιά στην ιστορία και άφησε τη δική του σφραγίδα στα σκοπευτικά και κυνηγετικά δρώμενα της μεγαλύτερης επαρχίας της χώρας μας.

Πάνω από επτακόσιοι κυνηγοί και σκοπευτές πέρασαν από τους βατήρες των πέντε φετινών πρωταθληματικών αγώνων που φιλοξενήθηκαν στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου «Λάκης Ψημολοφίτης» συμβάλλοντας ουσιαστικά στην εκπλήρωση των τριών στόχων που τέθηκαν από τους διοργανωτές: Πρώτο, στην ευγενή άμιλλα και τη σύσφιγξη των σχέσεων μεταξύ των Κυνηγετικών Συλλόγων, δεύτερο στην προσέλκυση νέων αθλητών στα αγωνίσματα της σκοποβολής και τρίτο στην προσφορά διεξόδου στους κυνηγούς της επαρχίας Λευκωσίας, στη μακρά «νεκρή» κυνηγετική περίοδο.

Με τρεις πρώτες νίκες στο ενεργητικό της, η σκοπευτική ομάδα του Κυνηγετικού Συλλόγου «Σπίθα» Λατσιών, στέφθηκε για τρίτη φορά στην ιστορία του θεσμού πρωταθλήτρια με 688/800, ενώ στη δεύτερη θέση τερμάτισε η ομάδα του Κυνηγετικού Συλλόγου «Ταμασός» Ορεινής με 658/800 και στην τρίτη ο «Πολύκαττος» Αγίας Μαρίνας Ξυλιάτου με 646/800.

Στους πέντε αγώνες του πρωταθλήματος, με την πρωταθλήτρια ομάδα του Κ.Σ «Σπίθα» Λατσιών αγωνίστηκαν 8 αθλητές, οι Χρίστος Παρασκευαΐδης, Κύπρος Κυπριανού, Μάριος Καρπατάκης, Κούλλης Ανδρέου, Σπύρος Χατζήπαπας, Νεόφυτος Παφίτης, Άθως Βοσκαρίδης και Γιάννος Ιωάννου. Σε κάθε αγώνα, οι ομάδες μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν πέντε αθλητές και μετρούσαν τα τέσσερα καλύτερα αποτελέσματα, ενώ για την ανάδειξη των πρωταθλητών μέτρησαν τα τέσσερα καλύτερα αποτελέσματα από τους πέντε αγώνες.

Στην ατομική κατάταξη, ο Στέλιος Στυλιανού του Κυνηγετικού Συλλόγου «Ταμασός» Ορεινής αναδείχτηκε πρωταθλητής στην Α’ κατηγορία των κυνηγών με 175/200, μια μόλις επιτυχία πάνω από τον δευτεραθλητή Νίκο Χριστοδούλου του Κ.Σ. Αγίου Επιφανίου, ενώ με 172/200 οι αθλητές της πρωταθλήτριας ομάδας «Σπίθα» Λατσιών, Κύπρος Κυπριανού και Χρίστος Παρασκευαΐδης μοιράστηκαν την τρίτη και τέταρτη θέση αντίστοιχα.

Στη Β’ κατηγορία των κυνηγών, πρώτευσαν οι αθλητές του Κ.Σ «Ταμασός» Ορεινής Ξάνθος Χριστοδούλου (168/200) και Μιχάλης Μαυρής (156/200), ενώ ο Θανάσης Κωνσταντίνου του Κ.Σ. «Πολύκαττος» Αγίας Μαρίνας τερμάτισε πρώτος στην κατηγορία των βετεράνων κυνηγών με 174/200 και ο νεαρός Γιάννης Νεοφύτου του Κ.Σ. «Πανσόλειος» Ευρύχου με 145/200 αναδείχτηκε πρωταθλητής στους έφηβους.

Στις κατηγορίες των σκοπευτών, ο Παναγιώτης Δημητρίου της ΣΚΟΛΕΥ με 176/200 πήρε την πρώτη θέση στην Α’ κατηγορία και ο Μάριος Πετρίδης του Κ.Σ «Ταμασός» Ορεινής στη Β’ κατηγορία με 181/200, ενώ ο Ανδρέας Εφέ της Κυνηγετικής Ένωσης Λυθροδόντα πρώτευσε στους βετεράνους σκοπευτές με 152/200.

Αναλυτικά η κατάταξη του φετινού Ζ’ Επαρχιακού Πρωταθλήματος Σκοποβολής Λευκωσίας, ήταν η ακόλουθη σε κάθε κατηγορία:

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΟΜΑΔΩΝ
1. Κυνηγετικός Σύλλογος «Σπίθα» Λατσιών 688/800
2. Κυνηγετικός Σύλλογος «Ταμασός» Ορεινής 658/800
3. Κ. Σ. «Πολύκαττος» Αγίας Μαρίνας 646/800
4. Κυνηγετικός Σύλλογος “Φραγκολίνα” Καϊμακλίου 643/800
5. Κυνηγετικός Σύλλογος «Φτέλια» Γερίου 633/800
6. Κυνηγετικός Σύλλογος “Πλουμί” Κοκκινοτριμιθιάς 618/800

ΚΥΝΗΓΟΙ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ
1. Στέλιος Στυλιανού Κ.Σ «Ταμασός» Ορεινής 175/200
2. Νίκος Χριστοδούλου Κ.Σ. Αγίου Επιφανίου 174/200
3. Κύπρος Κυπριανού Κ.Σ «Σπίθα» Λατσιών 172/200
4. Χρίστος Παρασκευαΐδης Κ.Σ «Σπίθα» Λατσιών 172/200
5. Σάββας Ιωάννου Κ.Σ «Πλουμι» Κοκκινοτριμιθ. 170/200
6. Ρένος Θεοφάνους Κ. Ε. Λυθροδόντα 169/200

ΚΥΝΗΓΟΙ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ
1. Ξάνθος Χριστοδούλου Κ.Σ «Ταμασός» Ορεινής 168/200
2. Μιχάλης Μαυρής Κ.Σ «Ταμασός» Ορεινής 156/200
3. Στυλιανός Μπαλάλας «Πολύκαττος» Αγ. Μαρίνας 151/200
4. Ανδρέας Κύλινδρος Κ.Ε. Λυθροδόντα 151/200
5. Μάριος Φιλίππου Κ.Σ Παλιομετόχου 149/200
6. Παναγώτης Νεοφύτου «Πολύκαττος» Αγ. Μαρίνας 147/200

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ
1. Θανάσης Κωνσταντίνου «Πολύκαττος» Αγ. Μαρίνας 174/200
2. Ηλίας Χαραλάμπους Κ.Σ «Πλουμι» Κοκκινοτριμιθ. 164/200
3. Κώστας Φωτόπουλος Κ.Σ «Πλουμι» Κοκκινοτριμιθ. 137/200

ΕΦΗΒΟΙ
1. Γιάννης Νεοφύτου Κ.Σ «Πανσόλειος» Ευρύχου 145/200
2. Μιχάλης Ζήσιμος Κ.Σ. «Σπίθα» Λατσιών 110/200
3. Πέτρος Γιαννακάκης Κ.Σ «Πανσόλειος» Ευρύχου 94/200

ΣΚΟΠΕΥΤΕΣ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ
1. Παναγιώτης Δημητρίου ΣΚ.Ο. Λευκωσίας 176/200
2. Κωνσταντίνος Φιλίππου ΣΚ.Ο. Κερύνειας 172/200
3. Θέμης Τσαγγαρίδης «Φραγκολίνα» Καϊμακλίου 172/200

ΣΚΟΠΕΥΤΕΣ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ
1. Μάριος Πετρίδης Κ.Σ «Ταμασός» Ορεινής 181/200
2. Γιώργος Κλεάνθους Κ.Σ. «Φτέλια» Γερίου 179/200
3. Κώστας Χρίστου Κ.Σ. «Φτέλια» Γερίου 170/200