Σκοποβολή: Ο Πέτρος Ιωάννου κέρδισε το «Κύπελλο Λάρνακας»

Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Πέτρος Ιωάννου, ήταν ο μεγάλος νικητής στον αγώνα κόμπακ για το «Κύπελλο Λάρνακας», αφού εν τω μεταξύ χρειάστηκε να κερδίσει σε αγώνα μπαράζ τον συναθλητή του στη ΣΚΟΛΕΥ Ανδρέα Βασιλείου, με τον οποίο ισοβάθμησε με 97/100.

Στο μπαράζ ο Ιωάννου πέτυχε 23/25, έναντι 20/25 του Βασιλείου. Αγώνα μπαράζ είχαμε και για την κατάταξη στην τρίτη θέση, όπου τέσσερις αθλητές ισοβάθμησαν με 96 επιτυχίες.

Τελικά ο Δώρος Λουκαΐδης της ΣΚΟΛΕΥ με 23/25 κατέλαβε την τρίτη θέση, ενώ με 20/25 ο Χάρης Χριστοδουλίδης του ΣΚΟΠΑΦ κατετάγη τέταρτος και οι Ανδρέας Ανδρέου (ΣΕΛ) και Ιάσονας Τζιοβάνης (ΣΚΟΕΠΑ) με 19/25 και 18/25 περιορίστηκαν στην πέμπτη και έκτη θέση αντίστοιχα.

Ο αγώνας που ήταν ο έκτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, έγινε στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου Λάρνακας, το περασμένο Σαββατοκύριακο 21 και 22 Οκτωβρίου και ήταν αφιερωμένος στη μνήμη του τέως διεθνή σκοπευτή και μέλους της ΣΚΟΛΑΡ αείμνηστου Σεραφείμ Σωτηρίου.

Στις άλλες κατηγορίες, ο Μιχάλης Ανδρέου της ΣΚΟΛΑΡ ήταν ο νικητής στη Β’ κατηγορία, με 94/100, ο Άγγελος Κουρουνάς της ίδιας Οργάνωσης πρώτευσε στην Γ’ κατηγορία με 89/100 και ο Γιάννος Ιωάννου της ΣΚΟΕΠΑ στην Δ’ κατηγορία με 94/100.

Με το ίδιο αποτέλεσμα, ο διεθνής σκοπευτής της ΣΚΟΛΕΜ Μιλτιάδης Καραολής πήρε την πρώτη θέση στους σίνιορς, ενώ ο Πέτρος Κυρίτσης της ΣΚΟΛΑΡ ήταν ο νικητής στους βετεράνους με 86/100 και ο μικρός Δανιήλ Δανιήλ της ΣΚΟΛΕΜ στους έφηβους με 43/100.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του έκτου αγώνα κόμπακ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, για το «Κύπελλο Λάρνακας» ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: