Το περσινό πάθημα έγινε μάθημα στον ΑΠΟΕΛ, διπλό στο Μαυροβούνιο με τη σφραγίδα του Ντε Βισνέντι (video/pic)

Tον πρώτο λόγο για την πρόκριση στoν τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League απέκτησε την Τρίτη (23/7) ο ΑΠΟΕΛ.

Οι γαλαζοκίτρινοι, πρώτη επίσημη υποχρέωση της νέας χρονιάς με τη Σουτιέσκα, για το δεύτερο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης, που διεξήχθη στο «Kraj Bistrice», επιβλήθηκαν με 1-0 των Μαυροβουνίων και έβαλαν υποθήκη πρόκρισης ενόψει της ερχόμενης εβδομάδας στο ΓΣΠ.

Η επικράτηση της ομάδας του Πάολο Τραμετζάνι φέρει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Τόμας Ντε Βινσέντι, ο οποίος πέτυχε το μοναδικό τέρμα των γαλαζοκίτρινων από το σημείο του πέναλτι (42′).

Ο πρωταθλητής Κύπρου, απέφυγε τα χειρότερα όταν η Σουτιέσκα απώλεσε την ευακιρία να ισοφαρίσει με το χαμένο πέναλτι του Νίκολιτς (68′), έχοντας σε μαγάλη βραδιά τον Μπέλετς που πραγματοποίησε πολλές σωτήριες επεμβάσεις.

H εξέλιξη του παιχνιδιού: Επιλέγοντας, όπως υπολογιζόταν, το σύνηθες 3-5-2 το αφεντικό της ΑΠΟΕΛ εμπιστεύτηκε τον Mπέλετς στο τέρμα, με τους Λαφράνς, Ιωάννου και Βούρο να επωμίζονται την ευθύνη στα στόπερ την ίδια ώρα που έδειξε προτίμηση στους Γιάκολις και Μιχαϊλοβιτς για το δεξί και αριστερό άκρο της άμυνας.

Από εκεί και πέρα, οι Γκέντσογλου και Σόουζα τοποθετήθηκαν στον κεντρικό άξονα, πίσω ακριβώς από τον Ντε Βισνέντι που αναλαμβάνει ρόλο οργανωτή, με τους Τάμαρι και Χαλένιους να βρίσκονται μαζί στην κορυφή της επίθεσης.

O AΠΟΕΛ προσπάθηκε από την έναρξη της αναμέτρησης να κρατήσει μακριά από την εστία του τη Σουτιέσκα αλλά η πρώτη απειλή δεν άργησε να έρθει στο δέκατο λεπτό κιόλας με τον Μπέλετς να αποσοβεί σωτήρια τον κίνδυνο μετά από κεφαλιά του Σόφρανατς.

Με την πάροδο του χρόνου οι γαλαζοκίτρινοι κατάφεραν πάντως να αναλάβουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χτυπούσαν με ταχύτητα από τα άκρα και κυρίως από τη μεριά του Γιάκολις, αλλά χωρίς να έχουν τις σωστές επιλογές στην τελική πάσα.

Μία κεφαλιά του Ντε Βινσέντι στο 22ο λεπτό μετά από σέντρα του Γιάκολις από τα δεξιά κι ένα δυνατό σουτ από τον Αργεντινό που βρήκε ξανά σε ετοιμότητα τον Γκιλέ ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει η ομάδα του Πάολο Τραμετζάνι μέχρι το 35ο λεπτό, απέναντι στη Σουτιέσκα που απείλησε ελάχιστα τους γαλαζοκίτρινους.

Ωστόσο, στο 40ο λεπτό η κυριαρχία των γαλαζοκίτρινων εξαργυρώθηκε όταν ο Τάμαρι κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή αντιπάλου, δίνοντας την ευκαιρία στον Ντε Βινσέντι (σ.σ με δεύτερη προσπάθεια αφού υποδείθηκε επανάληψη) δύο λεπτά αργότερα να ευστοχήσει από την άσπρη βούλα πετυχαίνοντας το πρώτο τους τέρμα στα φετινά προκριματικά του Champions League.

Με την έναρξη της επανάληψης, η Σουτιέσκα πήρε τα πάνω της και έγινε πιο επιθετική, αναγκάζοντας τον Μπέλετς να επέμβει σε δύο διαφορετικές περιπτώσεις σωτήρια. Αρχικά στο 50ο λεπτό ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Όσμαχιτς ενώ το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε τρία λεπτά αργότερα με τον Μπέλετς να αρνείται εκ νέου απέναντι στον ίδιο ποδοσφαιριστή την παραβίβαση της εστίας του.

Ακολούθως, ο Πάολο Τραμετζάνι προέβη σε δύο κινήσεις από τον πάγκο, περνώντας τους Σάβιτς και Πάβλοβιτς στις θέσεις των Γιάκολις και Χαλένιους, δίνοντας φρεσκάδα στην ομάδα του, χωρίς ωστόσο να αλλάξει προς το καλύτερο η εικόνα των γαλαζοκίτρινων.

Αντιθέτως, μάλιστα, ο πρωταγωνιστής μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο του ΑΠΟΕΛ, Μπέλετς, λίγο έλειψε να γίνει μοιραίος για την ομάδα του όταν υπέπεσε σε παράβαση στο 68ο λεπτό μετά από μια λανθασμένη εκτίμηση. Προς ικανοποίηση όμως των γαλαζοκίτρινων ο ο Νίκολιτς σημάδεψε την οριζόντια δοκό και στη συνέχεια η μπάλα κατέληξε άουτ!

Στα εναπομείναντα λεπτά, ο ΑΠΟΕΛ ισορρόπησε και άρχισε να βγαίνει με καλές προϋποθέσεις στην αντεπίθεση, χωρίς, ωστόσο, να είναι καθόλου απειλητικΌς για την εστία της Σουτιέσκα.

Έτσι, το παιχνίδι ολοκληρώθηκε χωρίς εκπλήξεις, με τον ΑΠΟΕΛ να παίρνει ένα θετικό αποτέλεσμα, που τον φέρνει πιο κοντά στην επόμενη φάση και τη Σουτιέσκα να ψάχνει την υπέρβαση στον επαναληπτικό της Λευκωσίας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Σουτιέσκα (Νικολά Ρακόγεβιτς): Γκιλέ, Σίγκερ, Νέντιτς, Κογιάσεβιτς, Γιάνκοβιτς, Σέτκοβιτς (41′ Όσμαχιτς), Εράκοβιτς, Σόφρανατς, Μπουλάτοβιτς, Μάρκοβιτς, Βούτσιτς (78′ Βλαϊσάβλιεβιτς)

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετζάνι): Μπέλετς, Γκέντσογλου, Σόουζα, Χαλένιους, Ντε Βινσέντι (90+3 Μάτιτς), Τάμαρι, Λαφράνς, Βούρος, Ιωάννου, Γιάκολις(59′ Σάβιτς), Μιχαϊλοβιτς(60′ Πάβλοβιτς)

Κίτρινες: Μάρκοβιτς/ Γκέντσογλου, Ιωάννου, Μπέλετς

Διαιτητής: Ίστβαν Βαντ (Ουγγαρία)