Ρολάν Γκαρός: «Ελεγχόμενα» πέρασαν Ναδάλ και Νόλε

Προβληματίζοντας με την απόδοσή του μόνο στο δεύτερο σετ, ο Ραφαέλ Ναδάλ ξεπέρασε ελεγχόμενα το εμπόδιο του Μπενουά Περ και πέρασε στον δεύτερο γύρο [...]

Read More...

Προβληματίζοντας με την απόδοσή του μόνο στο δεύτερο σετ, ο Ραφαέλ Ναδάλ ξεπέρασε ελεγχόμενα το εμπόδιο του Μπενουά Περ και πέταξε για τον δεύτερο γύρο του Ρολάν Γκαρός κάνοντας γενικά μια μεστή εμφάνιση.

Σε μια πρεμιέρα που ο Ισπανός τενίστας τα χρειάστηκε σε στιγμές από το μαχητικό αντίπαλο του, προβλημάτισε στο δεύτερο σετ αλλά ήταν εξαιρετικός στο πρώτο και στο τρίτο στην νίκη του με 6-1, 6-4, 6-1 επί του Μπενουά Περ που προσπάθησε πολύ αλλά εις μάτην.

Ο Ράφα συνέχισε στον καλό ρυθμό που μας έχει συνηθίσει φέτος κυριαρχώντας στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα από την βασική γραμμή και εκμεταλλευόμενος τα πολλά αβίαστα του Γάλλου πήρε μια νίκη με αρκετά πειστική εμφάνιση.

Μοναδικό μελανό σημείο το δεύτερο σετ όπου χρειάστηκε να αποφύγει έναν μεγάλο σκόπελο για να κάνει το 2-0 σε ένα διάστημα που δεν σέρβιρε καλά και έκανε αρκετά λάθη. Σε κάθε περίπτωση, ο Ράφα παραμένει για τα καλά σε τροχιά la decima όπου είναι φυσικά το τεράστιο φαβορί και στον επόμενο γύρο κόντρα στον Ρόμπιν Χάας.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς, από την άλλη, έπαιξε όσο χρειάστηκε με αντίπαλο τον Μαρσέλ Γκρανογιέρς στον πρώτο γύρο του Roland Garros, ένα τουρνουά που θα ήταν ιδανικό να «σηκώσει» ο Σέρβος, μιας και πρέπει να υπερασπιστεί τους περσινούς πόντους που πήρε!

Σε ένα μέτριο παιχνίδι από πλευράς θεάματος, το Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης δεν είχε ουσιαστικά προβλήματα κόντρα στον Μαρσέλ Γκρανογιέρς που τον δυσκόλεψε, όχι όμως σε ουσιαστικά σημεία της συνάντησης, η οποία κρίθηκε μέσα σε δυόμιση ώρες απαιτητικού τένις.

Το 6-3, 6-4, 6-2, ήταν το τελικό σκορ με τον Νόβακ Τζόκοβιτς να φτάνει σε οκτώ «break» συνολικά, στη πρώτη «μάχη» με τον Αντρέ Άγκασι στην άκρη του «box» του. Ο Σέρβος εμφανίστηκε ευδιάθετος, και έπαιξε με το κοινό όποτε χρειάστηκε, εκτός βέβαια από τα σημεία που ο Ισπανός αντίπαλος, του έβαλε δύσκολα.

Πηγή: tennis24.gr