Φόρμα αναζήτησης

Πρωταθλητής ο Κυνηγετικός Συλλόγος Σωτήρας

Η σκοπευτική ομάδα του Κυνηγετικού Συλλόγου Σωτήρας, είναι η πρωταθλήτρια του Α’ Επαρχιακού Πρωταθλήματος Σκοποβολής Αμμοχώστου, το οποίο διοργάνωσε η Σκοπευτική Οργάνωση Επαρχίας Αμμοχώστου (ΣΚΟΕΠΑ), στο διεθνές σκοπευτήριο Παραλιμνίου, ενώ στην ατομική κατάταξη πρωταθλητής αναδείχτηκε ο σκοπευτής Πέτρος Ιωάννου.

Το πρώτο φετινό πρωτάθλημα περιλάμβανε τέσσερις αγώνες και για κάθε ομάδα και αθλητή μέτρησαν τα τρία καλύτερα αποτελέσματα με το σύστημα των βαθμών ποινής (διαφορά αποτελέσματος από το αποτέλεσμα του νικητή σε κάθε αγώνα). Η ομάδα της Σωτήρας, με δυο πρώτες νίκες στο ενεργητικό της και τρεις βαθμους ποινής παθητικό, «κοντραρίστηκε» στα ίσα με τη δευτεραθλήτρια ομάδα του Κυνηγετικού Συλλόγου Παραλιμνίου, που κέρδισε τους άλλους δυο αγώνες, και έκοψε πρώτη το … νήμα, αφού η ομάδα του Παραλιμνίου συγκέντρωσε 5 βαθμούς ποινής. Στην τρίτη θέση τερμάτισε η ομάδα του Κυνηγετικού Συλλόγου Φρενάρους με 27 β.π.

Στην ατομική κατάταξη, ο Πέτρος Ιωάννου με τρεις πρώτες νίκες και χωρίς βαθμό ποινής αναδείκτηκε πρωταθλητής τόσο στη γενική κατάταξη όσο και στην κατηγορία των σκοπευτών, όπου δεύτερος κατετάγη ο Ανδρέας Ττίγγος με 2 β.π και τρίτος ο Ιάσονας Τζιοβάνης με 5 β.π. Ο Γιάννος Ιωάννου, με 8 β.π, αναδείχτηκε πρωταθλητής στην Α’ κατηγορία των κυνηγών, ενώ με τους ίδιος β.π, ο Νικόλας Παπαγεωργίου τερμάτισε δεύτερος και ο Γιώργος Παπαγιάννης με 13 β.π πήρε την τρίτη θέση. Στη Β’ κατηγορία των κυνηγών, πρώτευσε ο Χρίστος Κυριάκου με 19 β.π, ένα λιγότερο από τον δευτεραθλητή Νικόλα Παπαγεωργίου (20 β.π), ενώ ο Κοσμάς Καπετάνιος με 22 β.π κατετάγη τρίτος.

Στις άλλες κατηγορίες, ο Νίκος Γωργίου με 15 β.π πρώτευσε στους φιλοξενούμενους κυνηγούς, ο Γεώργιος Τρυπινιώτης στους βετεράνους με 23 β.π και ο νεαρός Μόδεστος Σούττος στους έφηβους με 42 β.π, ενώ η Κωνσταντίνα Σαΐττη με 72 β.π, αναδείχτηκε πρωταθλήτρια στη γυναικεία κατηγορία.

Αναλυτικά, οι βαθμολογίες στις διάφορες κατηγορίες του Α’ Επαρχιακού Πρωταθλήματος Σκοποβολής Αμμοχώστου, ήταν οι ακόλουθες:

ΟΜΑΔΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

  1. Κυνηγετικός Σύλλογος Σωτήρας 03 β.π
  2. Κυνηγετικός Σύλλογος Παραλιμνίου 05 β.π
  3. Κυνηγετικός Σύλλογος Φρενάρους 27 β.π

ΣΚΟΠΕΥΤΕΣ

  1. Πέτρος Ιωάννου 00 β.π
  2. Ανδρέας Ττίγγος 02 β.π
  3. Ιάσονας Τζιοβάνης 05 β.π
  4. Χάρης Χριστοδουλίδης 06 β.π
  5. Γρηγόρης Τούμπας 10 β.π
  6. Ντίνος Ανδρέου 12 β.π

ΚΥΝΗΓΟΙ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

  1. Γιάννος Ιωάννου 08 β.π
  2. Νικόλας Παπαγεωργίου 08 β.π
  3. Γιώργος Παπαγιάννης 13 β.π
  4. Χριστόφορος Πίγγος 16 β.π
  5. Ανδρέας Βασιλείου 16 β.π
  6. Κώστας Ρόπας 18 β.π

ΚΥΝΗΓΟΙ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

  1. Χρίστος Κυριάκου 19 β.π
  2. Ανδρέας Μάστρου 20 β.π
  3. Κοσμάς Καπετάνιος 22 β.π
  4. Κυριάκος Κωνσταντίνου 24 β.π
  5. Ευάγγελος Καΐκκης 28 β.π
  6. Ανδρέας Αντωνίου 29 β.π

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Γεώργιος Τρυπινιώτης 23 β.π
  2. Κώστας Μιχαήλ 53 β.π
  3. Ανδρέας Ονουφρίου 97 β.π

ΕΦΗΒΟΙ

  1. Μόδεστος Σούττος 42 β.π
  2. Κορνήλιος Χρίστου 49 β.π
  3. Χρίστος Γιωργαλλής 54 β.π