Πρωταθλητές Βλαχοδήμος και Σάμαρης με τη Μπενφίκα, επέστρεψε στην κορυφή του πορτογαλικού ποδοσφαίρου (video)

Για 31η φορά στην Ιστορία της και πέμπτη την τελευταία εξαετία, η Μπενφίκα στέφθηκε πρωταθλήτρια Πορτογαλίας, στο φινάλε της περιόδου μετά το επιβλητικό 4-1 επί της Σάντα Κλάρα στο «Ντα Λουζ».

Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος και ο Ανδρέας Σάμαρης βρέθηκαν στο αρχικό σχήμα των «αετών» (σ.σ. ο διεθνής μέσος αντικαταστάθηκε στο 80΄) και στο φινάλε όλοι μαζί, ποδοσφαιριστές, τεχνική ηγεσία και κόσμος, γιόρτασαν την κατάκτηση του τίτλου.

Η Πόρτο, που ήθελε ήττα της Μπενφίκα και δική της νίκη, κατάφερε στο φινάλε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα και να πάρει το τρίποντο στο «Ντραγκάο» απέναντι στη Σπόρτινγκ Λισαβόνας (2-1).

Οι φιλοξενούμενοι, που κλήθηκαν να αγωνιστούν με αριθμητικό μειονέκτημα από το 17ο λεπτό, λόγω αποβολής του Μπόρχα, προηγήθηκαν με τον Φελίπε στο 61ο λεπτό, αλλά λύγισαν μέσα σε οχτώ λεπτά (79΄-87΄), με τα τέρμα των Περέιρα και Ερέρα.