Της έλειψε ο φορ-γκολτζής

Αν υπάρχει μια θέση στο ρόστερ της Ανόρθωσης για την οποία μπορεί να πει κανείς πως η «Κυρία» δεν διαθέτει παίκτη που να του αξίζει με βάση τις εμφανίσεις του να είναι βασικός, αυτή είναι η κορυφή της επίθεσης.

Ούτε ο Νίκα Κατσαράβα, ούτε ο Μιχάλ Ντούρις, ούτε βεβαίως και ο Μπεράτ Σαντίκ μέχρι που αποχώρησε τον Γενάρη, δεν έπεισαν πως μπορούν να σηκώσουν επιθετικά στις πλάτες τους τη φετινή -διεκδικήτρια του τίτλου- Ανόρθωση.

Μάλιστα το άθροισμα των γκολ που σημείωσαν οι τρεις αυτοί παίκτες είναι μικρότερο από τα τέρματα που σκόραρε ο Ρούμπεν Ράγιος, που μάλιστα είναι «άσφαιρος» στους τελευταίους εννέα αγώνες πρωταθλήματος!

Ο Ισπανός «κόλλησε» (από τις 6 Ιανουαρίου) στα 14, όμως εξακολουθεί να έχει υπερδιπλάσια γκολ τόσο από τον Κατσαράβα όσο και από τον Ντούρις. Συγκεκριμένα, ο Γεωργιανός, που είναι ο δεύτερος σκόρερ των κυανολεύκων, έχει βάλει έξι γκολ σε 17 αγώνες (887 λεπτά), ενώ ο Σλοβάκος σκόραρε πέντε σε 20 παιχνίδια (1.115 λεπτά). Σημειώνεται πως ο Σαντίκ έφυγε χωρίς γκολ σε εννέα αγώνες.

Η αλήθεια είναι ότι ο απολογισμός του Κατσαράβα δεν είναι τόσο κακός, αφού σκοράρει κάθε 148 λεπτά (έναντι 223 του Ντούρις), ενώ επιπροσθέτως βοηθά περισσότερο την επιθετική λειτουργία της Ανόρθωσης με τις κινήσεις του στο γήπεδο. Εντούτοις, ούτε κι αυτός μπορεί να θεωρηθεί πως έχει συνεισφορά όση θα «έπρεπε» να είχε ο βασικός επιθετικός μιας ομάδας που θέλει πρωτάθλημα.

Το καλό για την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια ήταν ότι για μεγάλο διάστημα της σεζόν είχε τον Ράγιος σε απίθανη φόρμα και την… έπαιρνε απ’ το χεράκι, έτσι δεν φαινόταν τόσο η έλλειψη γκολ από τους σέντερ φορ, ενώ λύσεις στο σκοράρισμα έδωσαν και οι Καλτσάς, Σίλντενφελντ, Γκαλίτσιος (τέσσερα γκολ) και Οκριασβίλι (τρία).

Το… πρόβλημα ήταν ότι μετά την (αναμενόμενη) πτώση στην απόδοση του Ισπανού, που ήρθε παράλληλα με το ντεφορμάρισμα της ομάδας, η «Κυρία» χρειαζόταν γκολ από τους επιθετικούς της, αλλά σπανίως τα έβρισκε.

Για του λόγου το αληθές, μέσα στο 2020, ο Κατσαράβα σκόραρε μόνο στο φινάλε της ήττας από την ΑΕΚ (1-2), ενώ αντίστοιχη… σημασία είχε και το ένα εκ των δύο γκολ του Ντούρις, στο 90’ της ήττας από τον Ολυμπιακό (2-1). Το άλλο τέρμα του Σλοβάκου σε αυτό το διάστημα ήρθε στη νίκη επί της Νέας Σαλαμίνας με 3-2 (81’) και ήταν το μοναδικό γκολ επιθετικού που βοήθησε την Ανόρθωση να πάρει βαθμούς μέσα στο 2020…