Θυμήθηκε τι εστί… τρίποντο η Πάφος, «λύγισε» τη Νέα Σαλαμίνα!

Την πρώτη της νίκη μετά από έξι σερί αγώνες πρωταθλήματος χωρίς τρίποντο πανηγύρισε η Πάφος, που επικράτησε με 1-0 της Νέας Σαλαμίνας στο «Στέλιος Κυριακίδης», στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και πρώτης του β’ γύρου.

Το «χρυσό» γκολ για τους Παφίτες, που ήταν ανώτεροι και δίκαια πήραν τους τρεις βαθμούς, το πέτυχε ο Αραγιούρι με καρφωτή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 58ο λεπτό.

Τα στιγμιότυπα του Πάφος-Νέα Σαλαμίνα (video)

Με αυτή τη νίκη, που ήταν η μόλις τρίτη της στο πρωτάθλημα, η Πάφος ανέβηκε στην όγδοη θέση και τους 12 βαθμούς, στο -2 από τη Νέα Σαλαμίνα που δέχθηκε δεύτερη σερί ήττα και έκτη συνολικά στη σεζόν.

Σημειώνεται πως οι ερυθρόλευκοι, που υστέρησαν αρκετά, έπαιξαν στο τελευταίο ημίωρο με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Χριστοφόρου στο 59′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα (τρία λεπτά μετά την πρώτη).

Αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι του Τζέρεμι Στιλ ως υπηρεσιακού προπονητή της Πάφου, ενώ σύμφωνα με τους ανθρώπους της ομάδας το θέμα εξεύρεσης νέου προπονητή ολοκληρώνεται θετικά.

Στιλ: «Αυτή τη φορά τα καταφέραμε» – Αποθέωσε Αντωνίου, μίλησε για προπονητή

Πουρσαϊτίδης: «Ήταν σοκ, πρώτη φορά είδα έτσι την ομάδα μου – Δεν υπάρχουν λεφτά για μεταγραφές»

Η εξέλιξη του αγώνα…

Η Πάφος κρατούσε περισσότερο την μπάλα στο πρώτο διάστημα της αναμέτρησης και ήταν αυτή που απείλησε πρώτη, με άστοχη κεφαλιά του Νέμετς στο 13’. Στο 25ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα είχε τη δική της πρώτη φάση με κεφαλιά του Κίνγκσλεϊ που επίσης δεν βρήκε στόχο, ενώ ακολούθως ο αγώνας ήταν… μονόλογος για τους γηπεδούχους.

Στο 26’ το σουτ του Νέμετς κόντραρε, δύο λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Σλοβάκου έφυγε έξω, ενώ στο 33’ η Πάφος έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από ωραία συνεργασία των Πάντσεον-Μπεσάρα, ο πρώτος σούταρε από την καρδιά της περιοχής όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βεσελόφσκι, ο οποίος έσωσε και στο 44’ σε καλό σουτ του Μπεσάρα.

Η Πάφος, που ήταν καταφανώς ανώτερη στο πρώτο μέρος, ξεκίνησε καλύτερα και στο δεύτερο. Το σουτ του Μπεσάρα στο 51’ κόντραρε, αυτό του Βα στο 57’ αποκρούστηκε από τον Βεσελόφσκι σε κόρνερ και με την εκτέλεσή του, ήρθε τελικά το γκολ (1-0), με καρφωτή κεφαλιά του Αραγιούρι (58’).

Στο επόμενο λεπτό, μάλιστα, η Νέα Σαλαμίνα έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Χριστοφόρου με δεύτερη κίτρινη κάρτα (μέσα σε τρία λεπτά) και η πλάστιγγα έγειρε για τα καλά υπέρ των γηπεδούχων. Πάντως, οι ερυθρόλευκοι ήταν αυτοί που είχαν την επόμενη φάση, με σουτ του Τισντέλ στο 68’, ενώ γενικότερα δεν έδειξαν… διάθεση να παραδοθούν και προσπαθούσαν να βγουν μπροστά.

Οι Παφίτες είχαν πάντως δύο μεγάλες ευκαιρίες για να «καθαρίσουν» το παιχνίδι αφού στο 81’ κι έπειτα από αντεπίθεση ο Βα ολιγώρησε και τον πρόλαβε αμυντικός, ενώ στο 84’ ο ίδιος παίκτης νικήθηκε από τον Βεσελόφσκι.

Η Νέα Σαλαμίνα ήταν εντούτοις επικίνδυνη όταν έβγαινε μπροστά και ο αγώνας κρεμόταν μέχρι το φινάλε του από μία κλωστή. Παρά μια-δυο προϋποθέσεις που δημιούργησαν, εντούτοις, οι ερυθρόλευκοι δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και η Πάφος κράτησε το προβάδισμά της κι επέστρεψε στις νίκες.

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Σιρόκ, Αντωνίου, Αραγιούρι, Βαλεριάνος, Πανός (87’ Ουίλιαμς), Φυλακτού (26’ Μπεσάρα), Πάντσεον, Φιλιώτης, Βα (90’ Κωνσταντίνου), Νέμετς

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Σαν Ρομάν (57’ Σιαθάς), Χριστοφόρου, Λαμπό, Φουστάρ, Κορέια, Μαριάνοβιτς, Κωστή (71’ Ρέινολντς), Τισνστέλ (85’ Σίμπσον), Ελουντού, Κίνγκσλεϊ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σιρόκ (32’), Φιλιώτης (66’), Βα (70’), Μπεσάρα (87’), Πάντσεον (88’), Νέμετς (92′) / Τισντέλ (45+1’), Χριστοφόρου (56’)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: – / Χριστοφόρου (59’, 2η κίτρινη)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λούκας Σωτηρίου