Στο κυνήγι ενός… ιδιαίτερου αήττητου η ΑΕΚ

Το κείμενο δημοσιεύτηκε στο ένθετο «ΓΗΠΕΔΟ» της εφημερίδας «ΠΟΛΙΤΗΣ» (έκδοση Τετάρτης 17/4)

Σε ένα σημαντικό επίτευγμα που λίγες ομάδες έχουν καταφέρει τα τελευταία χρόνια με αντίπαλο τον ΑΠΟΕΛ στοχεύει η ΑΕΚ στο ντέρμπι της ερχόμενης Κυριακής στο «Αρένα». Να παραμείνει αήττητη κόντρα στους γαλαζοκίτρινους της Λευκωσίας για έκτο σερί παιχνίδι μέσα σε μία σεζόν.

Η ΑΕΚ έχει καταφέρει ξανά να παραμείνει αήττητη με αντίπαλο τον ΑΠΟΕΛ σε μία σεζόν, την περίοδο 2016-17 (στην πρώτη χρονιά του Ιδιάκεθ), αλλά σε εκείνη τη χρονιά οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν τέσσερις συνολικά φορές, ενώ την τρέχουσα περίοδο ΑΕΚ και ΑΠΟΕΛ ήδη έχουν κοντραριστεί πέντε φορές, αφού κληρώθηκαν μεταξύ τους και στον θεσμό του κυπέλλου (ο ΑΠΟΕΛ πήρε την πρόκριση με δύο ισοπαλίες).

Οι πέντε φετινές

Φέτος λοιπόν, μέχρι σήμερα, η ΑΕΚ κοντραρίστηκε με τον ΑΠΟΕΛ πέντε φορές, τρεις για το πρωτάθλημα και δύο για το κύπελλο. Η αρχή έγινε τον περασμένο Νοέμβριο, όταν η ομάδα της Λάρνακας κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ 1-0 (Τολμές) στο «Αρένα» για τη 10η αγωνιστική. Στον δεύτερο γύρο, για την 21η αγωνιστική, οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία 2-2 (και τα δύο γκολ ο Τρισκόφσκι), παρόλο που οι Λαρνακείς προηγούνταν 0-2 μέχρι τα τελευταία λεπτά. Στον αγώνα για τη 2η αγωνιστική των πλέι οφ που έγινε στο ΓΣΠ, η ΑΕΚ απέσπασε λευκή ισοπαλία. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν και στη φάση των «8» του Κυπέλλου Κύπρου. Στο ΓΣΠ ο αγώνας έληξε ισόπαλος 1-1 (Σάστρε), ενώ στο «Αρένα» τέλειωσε με το εντυπωσιακό 3-3 (Γιάννου, Τολμές, Καταλά). Η ΑΕΚ έχασε την πρόκριση στο φινάλε…

Το περσινό 4/6

Τη σεζόν 2017-18 η ΑΕΚ αναμετρήθηκε ξανά έξι φορές με τον ΑΠΟΕΛ, καθότι τον βρήκε στον δρόμο της προς τον τελικό και την κατάκτηση του κυπέλλου. Κατά την περσινή περίοδο, όμως, οι Λαρνακείς γνώρισαν δύο ήττες από τους γαλαζοκίτρινους της Λευκωσίας. Στον αγώνα για την 8η αγωνιστική που έγινε στο «Αρένα» η ΑΕΚ κέρδισε 3-1, αλλά στο παιχνίδι του δεύτερου γύρου, στο ΓΣΠ, γνώρισε την ήττα με το ίδιο σκορ, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής. Στα πλέι οφ η ΑΕΚ πήρε άγονη ισοπαλία στο ΓΣΠ για τη 2η αγωνιστική, αλλά ηττήθηκε 1-3 στο «Αρένα», σε ένα παιχνίδι αδιάφορο βαθμολογικά για τους κιτρινοπράσινους. Εξάλλου, πέρσι η ΑΕΚ κέρδισε δύο φορές τον ΑΠΟΕΛ για την ημιτελική φάση του κυπέλλου, 2-0 στο «Αρένα» και 1-2 στο ΓΣΠ.

Αήττητη το 2016-17

Σε τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος την περίοδο 2016-17 η ΑΕΚ παρέμεινε αήττητη από τον ΑΠΟΕΛ. Στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος τα δύο παιχνίδια που έγιναν σε «Αρένα» και ΓΣΠ εξήλθαν ισόπαλα 1-1 (την 9η και την 22η αγωνιστική), ενώ στην 3η αγωνιστική των πλέι οφ η ΑΕΚ κέρδισε 2-1 μέσα στο «Αρένα» και έφερε ισοπαλία 0-0 στο ΓΣΠ (8η αγωνιστική). Την προηγούμενη περίοδο (2015-16) ο απολογισμός της ΑΕΚ στους αγώνες με τον ΑΠΟΕΛ δεν ήταν τόσο θετικός. Στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος κατάφερε να παραμείνει αήττητη, με ισοπαλία 2-2 στο ΓΣΖ και νίκη 1-2 μέσα στο ΓΣΠ, αλλά στα δύο παιχνίδια των πλέι οφ δέχθηκε ισάριθμες ήττες, 0-3 στο ΓΣΖ και 2-0 στο ΓΣΠ. Το τελευταίο αποτέλεσμα έκρινε και τον τίτλο σε εκείνη την περίοδο.